آیلتس

بخش درک مطلب آزمون آیلتس: چگونه زمان را مدیریت کنیم

مدیریت زمان، بزرگترین نگرانی دانشجویان من در بخش درک مطلب IELTS است.

در آزمون درک مطلب آکادمیک آیلتس باید سه بخش را بخوانید و به 40 سؤال پاسخ دهید. 60 دقیقه وقت دارید تا به این سوالات پاسخ دهید و می‌توانید با سرعت خود کار کنید. اما چقدر زمان صرف خواندن و چقدر زمان صرف پاسخ دادن به سوالات می کنید؟

نکات من درباره درک مطلب IELTS در زیر طوری طراحی شده‌اند که به شما کمک کنند بهترین استفاده را از زمان خود ببرید. ممکن است با بعضی از آنها آشنا باشید، به ویژه سریع خوانی (نکته شماره 3). بقیه موارد ممکن است تکنیک‌های جدیدی باشند که قبلا یاد نگرفته باشید.

به نظر من، اینها موثرترین راهکارها برای تنظیم زمان کافی برای خواندن همه متن‌ها و پاسخ به همه سوالات در بخش درک مطلب IELTS هستند. آنها را در آزمون بعدی خود امتحان کنید.

این مقاله فرض می کند که شما با فرمت آزمون درک مطلب آکادمیک آیلتس آشنا هستید. در غیر این صورت به این قسمت مراجعه کنید.

درک مطلب آزمون آیلتس

نکات درک مطلب آیلتس شماره 1: ابتدا سوالات را بخوانید

هنگامی‌که در حال خواندن هستید، مغز شما به سختی کار می‌کند تا تصویری از آنچه در متن آمده، ایجاد کند. قبل از خواندن کل متن،می‌توانید با خواندن سریع سوالات به مغز خود کمک کنید. سوالات به شما یک طرح کلی از مطالب این بخش ارائه می‌دهند، که به شما این امکان را می‌دهد تا سریع‌تر بخوانید زیرا می‌دانید انتظار چه چیزی را دارید. با این حال، برای پاسخ فوری به سوالات بدون در نظر گرفتن زمان معین برای خواندن متن وسوسه نشوید.

درک مطلب آزمون آیلتس

نکات درک مطلب آیلتس شماره 2: ابتدا مقدمه بعد نتیجه‌گیری و بعد بدنه متن را بخوانید

پس از چک کردن سوالات، می‌توانید خواندن خود متن را شروع کنید. توصیه می‌کنم بیش از ۵ دقیقه در این مرحله صرف نکنید. بهترین روش برای درک متن چیست؟ پیشنهاد می‌کنم ابتدا مقدمه سپس بخش نتیجه گیری و بعد متن را بخوانید. این اصل مشابه نکته شماره ۱ است. وقتی از قبل بدانید که  چه می‌خواهید، خواندن متن ساده‌تر می‌شود. وقتی مقدمه و نتیجه گیری را خواندید، ضرورتی ندارد همه پاراگراف‌های متن را بخوانید.

درک مطلب آزمون آیلتس

نکات درک مطلب آیلتس شماره 3: همه جملات را نخوانید

نکته بعدی من درباره درک مطلب آیلتس خواندن سریع است. خواندن سریع هنگامی است که شما به سرعت متن را بخوانید تا ایده کلی را بگیرید. اما سریع خوانی واقعا چطور کار می‌کند؟ یک روش این است که همواره به جلو پیش بروید و از وقتی کلمه‌ای را متوجه نمی‌شوید، از برگشتن و خواندن دوباره جمله پرهیز کنید . روش دیگر این است که به دنبال ایده های اصلی باشید، که معمولا در آغاز هر یک از پاراگراف های جدید قرار می‌گیرند. هنگامی که این ایده را پیدا کردید، نیازی به خواندن تمام جملات دیگر ندارید. یک نگاه اجمالی به جمله نهایی می‌تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که این ایده اصلی که درک کرده‌اید درست است یا نه.

درک مطلب آزمون آیلتس

نکات درک مطلب آیلتس شماره ۴: زیر اطلاعات خاص خط بکشید

این نکته به بررسی متن مرتبط است و شما می‌توانید این کار را هنگام خواندن و قبل از پاسخ به سوالات انجام دهید. اگر نام شخص، مکان یا سازمانی را در متن یافتید زیر آن خط بکشید. چون ممکن است این اسامی جزو سوالات باشند و بعدا بخواهید دنبال آنها بگردید. درباره اصطلاحات فنی نیز همین‌طور، که معمولا همراه تعریف در متن آورده می‌شوند. با علامت زدن و خطر کشیدن زیر این کلمات و عبارات می‌توانید در مراجعه بعدی به آنها زمان کمتری صرف کنید. کلمات دیگری که خاص نیستند هم ممکن است جزو سوالات باشند.

درک مطلب آزمون آیلتس

نکات درک مطلب آیلتس شماره ۵: بیش از یک دقیقه برای هر سوال اختصاص ندهید

این نکته نهایی در مورد بخش درک مطلب آیلتس خیلی مشابه نکته دیگری است که در بخش شنیداری به شما گفتم. در هر دو بخش، پاسخ صحیح به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال برای گرفتن نمره ۷ کافی است، که نمره خوبی است. باید زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید و به همه ۴۰ سوال برسید، تا بتوانید ۳۰ تا از ساده‌ترین سوالات را پاسخ دهید. نمی‌خواهید چند دقیقه یا بیشتر را روی یک سوال سخت تلف کنید، که ممکن است فقط تفاوت بین ۸.۵ و ۹ باشد. اگر بیش از یک دقیقه روی هر سوال صرف نکنید و مطمئن شوید که وقتتان تمام نشود،می‌توانید در آخر برگردید و سوالات سخت را دوباره مرور کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن