آیلتس

آیلتس: نکاتی در مورد مکالمه‌ی آزمون آیلتس

مهارت speaking آیلتس: دانش داوطلب در صحبت کردن عمومی و موضوعی با مصاحبه کننده در عرضه ۱۱ تا ۱۴ دقیقه بررسی و ارزشیابی می شود. از نظر برخی، یکی از سخت ترین بخش های آزمون است. چرا که شما می بایست با یک مصاحبه کننده در موضوعات مختلف صحبت کنید و نظرات خود را نیز از جنبه های مختلفی ساپورت و develop‌e کنید. در این بخش نیز همانند بخش نوشتاری، اهمیتی ندارد که شما منطقی و عقلایی صحبت کنید. مهم آن است که بتوانید درست و دقیق و بدون اشکالات گرامری حرف بزنید و از جنبه های مختلف به یک موضوع نگاه کرده و نظر خود را بیان کنید. مثلا از شما سوال می شود که چه غذایی دوست دارید . بهترین جایی که دیدید کجا بوده است یا دوست داریددر آینده در چه کسب و کاری فعال شوید. تمام صحبت هایی که در ۳ بخش زیر ارائه می کنید، ضبط می شود تا توسط ۲ ممتحن، بررسی و نمره دهی شود.

  • در بخش اول از شما خواسته می شود که به پرسش های عمومی درباره خود و خانواده پاسخ دهید. این قسمت ۴ تا ۵ دقیقه به طول می انجامد و پاسخ به برخی از پرسش ها در حد یک کلمه یا یک جمله خواهد بود.
  • در بخش دوم به شما کارتی داده می شود که موضوعی روی آن نوشته شده است و شما ۲ دقیقه وقت دارید که درباره آن موضوع فکر کنید و ظرف ۵ دقیقه درباره ان صحبت کنید.
  • در بخش سوم، درباره موضوعی که در بخش دوم مطرح شده بود، از شما سوالاتی پرسیده می شود که می بایست ظرف ۴ تا ۵ دقیقه به آن پاسخ دهید. تفاوت بخش دوم با سوم این است که در بخش دوم،‌تنها شما هستید که صحبت می کنید و مصاحبه کننده، وارد بحث به شما نمی شود.

در زیر پاسخ‌های سوالات متداول درباره بخش مکالمه آزمون آیلتس را ملاحظه می‌کنید. 

1. بخش مکالمه آزمون آیلتس چند بخش دارد؟

سه بخش. بخش ۱ سوال و جواب، بخش دوم مکالمه، و بخش سوم بحث درباره موضوعات جامع است. 

2. مدت زمان تست مکالمه چقدر است؟

کل این تست ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می‌کشد. بخش ۱، چهار تا پنج دقیقه و بخش ۲، ۴ تا ۵ دقیقه و بخش ۳ هم ۴ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد. آزمون نمی‌تواند زیر ۱۱ دقیقه و بیش از ۱۴ دقیقه باشد. زمان توسط ممتحن کنترل می‌شود.

3. آیا آزمون مکالمه رو‌در‌رو با یک برگزارکننده آزمون است یا یک کامپیوتر؟

آزمون مکالمه شما رو در ور با یک برگزار کننده ازمون آیلتس خواهد بود.

4. روش بارم بندی آزمون مکالمه چگونه است؟

روانی، تسلط ، واژگان، گرامر و تلفظ در نظر گرفته می‌شوند. هر یک ۲۵ درصد نمره را در بر می‌گیرند. 

۵.چه نوع موضوعاتی در آزمون مکالمه پرسیده‌می‌شوند؟

موضوعات بسیار متنوعی برای هر بخش از آزمون مکالمه وجود دارد. فریدلینگو مجموعه‌ای از موضوعات و سوالات مرتبط با هر بخش را برای شما گردآوری کرده است که می‌توانید مطالعه کنید. سوالات مرتبط با بخش اول، بخش دوم و بخش سوم.

۶. چند سوال از من پرسیده خواهد شد؟

۱۲ سوال در بخش ۱ (بر اساس ۳ نوع موضوع مختلف) و ۵ یا تعداد بیشتری سوال در بخش ۳ پرسیده می‌شوند و اینکه به طول پاسخ شما بستگی دارد. سعی کنید پاسخ‌های طولانی و جزئی در بخش ۳ ارائه دهید.

۷.چرا باید پاسخ‌های جامعی در آزمون مکالمه ارائه دهم؟

برای بدست آوردن نمره ۶ و بالاتر برای معیارهای تسلط، باید به ممتحن نشان دهید که مشتاق گفتگوی طولانی هستید. به این معنی که از ارائه پاسخ‌های طولانی تر خوشحال هستید.

۸. آیا در بخش ۲ باید ۲ دقیقه صحبت کنم؟

در بخش ۲، باید بین ۱ تا ۲ دقیقه صحبت کنید. توصیه می‌کنم که ۱.۵ تا ۲ دقیقه صحبت کنید که سطح خوبی از تسلط و توانایی  صحبت طولانی شما را نشان دهد. با این وجود اگر یک سخنگوی با اعتماد به نفس هستید زیاد از حد صحبت نکنید و کمی بیش از ۱ دقیقه مکالمه کنید.

۹. چه می‌شود اگر بیش از ۲ دقیقه در آزمون مکالمه صحبت کنم؟

ممتحن با دقت زیاد زمان را کنترل می‌کند . ممتحن وقتی به دو دقیقه برسید شما را متوقف کرده و سپس بخش سه را شروع می‌کند.

۱۰. آیا می‌توانم موضوع مکالمه را خودم انتخاب کنم؟

نه، برگزار کننده آزمون کارت موضوعی به شما می‌دهد که حاوی چند موضوع است.

۱۱. اگر نتوانم درباره موضوعی صحبت کنم، آیا می‌توانم از ممتحن بخواهم که موضوع در بخش ۲ را تغییر دهد ؟

نه، نمی‌توانید موضوع را تغییر دهید. باید درباره موضوعی که به شما داده شده صحبت کنید.

۱۲. آیا باید نشانه‌های موجود در کارت را در بخش مکالمه دنبال کنم؟

نه، نباید این کار را کنید، این اجباری نیست. با این وجود توصیه می کنم که سرنخ‌ها را دنبال کنید چرا که انها ساختار خوبی برای مکالمه به شما ارائه می دهند.این بخشی از ارزیابی تسلط شما بر زبان است.

۱۳. تفاوت بین بخش ۱ و بخش ۳ در ازمون مکالمه آیلتس چیست؟

بخش ۱ مانند یک مصاحبه است. ممتحن سوالات کوتاهی درباره موضوعات متداول مرتبط به زندگی یا کشورتان از شما می‌پرسد. در بخش ۳ که بیشتر شبیه گفتگو است. ممتحن از شما درباره موضوعات جهانی و سوالات پیچیده‌تری می‌پرسد. در بخش ۳ پاسخ‌های شما باید طولانی‌تر و مفصل‌تر باشد.

۱۴. آیا باید در پاسخ‌هایم مثال‌هایی هم ارائه دهم؟

بله، انجام این کار مفید است، به خصوص در بخش ۳ وقتی باید پاسخ‌های طولانی‌تر و مفصل‌تری ارائه دهید.

۱۵. اگر سوال را نفهمم چه باید بکنم؟

در بخش ۱ مکالمه، می‌توانید از ممتحن بخواهید که سوال را تکرار کند ولی وی نمی‌تواند آن را توضیح داده و به شما کمک کند. در بخش ۲، ممتحن موضوعی به شما داده و شما نمی‌توانید ان را تغییر دهید. در بخش ۳، می‌توانید از ممتحن بخواهید سوال را توضیح دهد، فقط بگویید متاسفم ممکنه سوال را توضیح دهید لطفا؟

۱۶. اگر از ممتحن بخواهم که سوال را تکرار کند آیا از نمره ام کم می شود؟

نه، این بر نمره شما تاثیری ندارد. با این وجود تنها دو یا سه دفعه این کار را کنید نه بیشتر.

۱۷. اگر ایده‌ای برای پاسخ به سوال در بخش ۳ نداشته باشم چه کنم؟

گاهی سوالی از شما پرسیده می‌شود که هیچ پاسخی برایش ندارید. یک نمونه معمول: به نظر شما کشف فضا چه نفعی برای بشر دارد؟ اگر چنین سوالی از شما پرسیده شود و شما ایده‌ای در این باره نداشته باشید، می‌توانید بگویید: راستش را بخواهید قبلا به این موضوع فکر نکرده‌ام. حدس می‌زنم کشف فضا منافعی دارد ولی نمی‌توانم بگویم انها چه هستند. این پاسخ هم به نوبه خود خوب است. کماکان با این پاسخ هم به خوبی از زبان استفاده کرده‌اید.

۱۸. اگر لهجه داشته باشم مشکلی دارد؟

نه، تا وقتی که ممتحن قادر به درک آنچه می‌گویید باشد. اگر لهجه شما چنان باشد که ممتحن نتواند آن را درک کند ممکن است به طرز وحشتناکی نمره شما را پایین بیاورد.

۱۹. چرا ممتحن پاسخ مرا قطع کرد؟

ممکن است ممتحن پاسخ شما را قطع کند و اجازه ندهد کلامتان را تمام کنید. سه دلیل مهم برای این کار وجود دارد. اول محدودیت زمانی وجد دارد و ممتحن باید سوال بعدی را بپرسد. دوم ممتحن از پاسخ شما قانع شده است و می‌خواهد سریعا سوال بعدی را بپرسدکه بخش دیگری از زبان انگلیسی شما را ارزیابی کند. سوم، پاسخ شما ربطی به موضوع نداشته و ممتحن می‌خواهد سوال بعدی را شروع کند. در نتیجه اگر ممتحن پاسخ شما را قطع کرد، نگران نباشید فقط روی سوال بعدی و پاسخ مناسب تمرکز کنید.

۲۰. آیا می‌توانم از ممتحن نظرش را بپریم؟

نه، این آزمون زبان است، ممتحن می‌خواهد نظرات شما را بداند و زبان انگلیسی شما را ارزیابی کند.

۲1. آیا هنگام آزمون مکالمه باید اشتباهاتم را تصحیح کنم؟

تصحیح چند اشتباه موردی ندارد، ولی مطمئن شوید که بر روانی مکالمه شما تاثیری ندارد. هر دفعه که مکالمه را برای تصحیح اشتباه خود متوقف می‌کنید بر نمره تسلط مکالمه شما تاثیر می‌گذارد.

۲2. چطور باید با ممتحن احوالپرسی کنم؟

وقتی وارد اتاق مکالمه آزمون می شوید، ممتحن با شما احوالپرسی کرده و کارت شناسایی شما را چک می‌کند.

۲3.برای آزمون مکالمه چه چیزی باید بپوشم؟

هر چه می‌خواهید می‌توانید بپوشید. این یک مصاحبه رسمی نیست، فقط یک آزمون مکالمه است. لباسی بپوشید که با آن راحت هستید.

۲4. چه می‌شود اگر پاسخ من به یک سوال شامل پاسخ به سوال بعدی در فهرست ممتحن باشد؟

ممتحن فهرست طولانی از سوالات ممکن دارد و انها انتخاب می‌کنند که چه بپرسند و چه نپرسند. درنتیجه اگر پاسخ شما شامل پاسخ به سوال بعدی باشد ممتحن آن سوال را رد کرده و به سوال بعدی می‌رود. پس از بیان کردن اطلاعات اضافی به پاسختان نگران نباشید – بر سوال بعدی تاثیری ندارد.

۲۶. آیا می‌توانم از زبان اشاره در مکالمه استفاده کنم؟

ممتحن فقط مایل است زبان انگلیسی شما را بشنود. این انتخاب شماست که بخواهید از زبان اشاره استفاده کنید یا نه. بیشتر مردم استفاده از زبان اشاره هنگام مکالمه را طبیعی می‌دانند، پس در استفاده از آن راحت باشید. مهم است که طی آزمون راحت باشید و طبیعی صحبت کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن