آیلتس

نکات آزمون مکالمه آیلتس: چطور نمره 7 بگیریم

گرفتن نمره ۷ در آزمون مکالمه آیلتس هدف بسیاری از دانش آموزان من است.

اما چرا گرفتن نمره 7.0 در آزمون مکالمه IELTS سخت است، درحالیکه نمرات شما دربخش‌های دیگر  بالا است؟

یکی از دلایل این است که صحبت کردن بیشتر یک مهارت است، تا مجموعه‌ای از دانش، بنابراین مهارت یافتن در آن زمان می‌برد. بهترین راه برای تقویت این مهارت تمرین دائم و به طورایده آل با راهنمایی یک معلم می‌باشد.

فقدان درک معیارهای ارزیابی نیز باعث می‌شود افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند بر موارد اشتباه تمرکز کنند. به عنوان مثال، ممکن است نگران اشتباهات کوچک تلفظی باشند و سعی کنند مانند یک بومی صحبت کنند. این تلاش‌ها می‌تواند تفاوت ایجاد کند، اما تلفظ تنها 25 درصد نمره شما در آزمون مکالمه IELTS را در بر دارد.

و چند درصد از نمره آزمون مکالمه آیلتس بر اساس داشتن یک داستان زندگی جالب و دانستن راه حل همه مشکلات جهان است؟ 0٪!

آنچه واقعا مفید است درک چگونگی محاسبه نمرات آیلتس و تلاش مثبت برای نشان دادن آن مهارت های دقیق به ممتحن است. به همین دلیل من این نکات مکالمه IELTS را با موضوع عمومی  معیارهای ارزیابی مکالمه آیلتس را ارائه داده‌ام. در مورد چگونگی رسیدن به نمره 7 IELTS در پست قبلی هم نوشته‌ام.

تقویت مکالمه آیلتس

نکته ۱ درباره آزمون مکالمه آیلتس: به صحبت کردن ادامه دهید

بر اساس معیارهای ارزیابی، یک داوطلب نمره 7 آیلتس:

به راحتی و بدون از دست دادن انسجام مکالمه صحبت می‌کند.

در مکالمه IELTS اگر بیشتر صحبت کنید نمره بالاتری می‌گیرید، حتی اگر اشتباهات بیشتری داشته باشد. چون آیلتس آزمونی است برای سنجش آنچه می‌توانید انجام دهید نه آنچه نمی‌توانید. بنابراین در پاسخ به یک سوال، تا می‌توانید پاسخ دهید تا وقتی که دیگر نظری نداشته باشید یا حرف‌هایتان تکراری شود. اگر آزمونگر مجبور شود صحبت شما را قطع کند، اصلا بد نیست.

تقویت مکالمه آیلتس

مکالمه آیلتس نکته 2: ازیک یا دو اصطلاح استفاده کنید

بر اساس معیارهای ارزیابی، یک داوطلب نمره 7 آیلتس:

از واژگان کمتر رایج و اصطلاحات استفاده می‌کند و آشنایی خود با سبک و هماهنگی زبان را نشان می‌دهد.

ممتحن IELTS به شواهدی که نشان می‌دهد، شما فراتر از “کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی” آگاهی دارید و شروع به استفاده از انگلیسی واقعی و اصطلاحات می‌کنید ، دقت می‌کند. بنابراین، با استفاده از عبارات اصطلاحی مثل “I’m a bundle of nerves”  به معنی “من عصبی هستم”، ممتحن را تحت تأثیر قرار دهید. شما می‌توانید فهرست اصطلاحات مناسبی برای شروع مکالمه را در ویکی پدیا پیدا کنید و برای کاربران iOS حتی یک برنامه idioms  هم وجود دارد.

تقویت مکالمه آیلتس

مکالمه آیلتس نکته 3: سوال را تفسیر کنید

بر اساس معیارهای ارزیابی، یک داوطلب نمره 7 آیلتس:

از تفسیر کردن به درستی استفاده می‌کند

اگر ممتحن از شما سوالی بپرسد، شما بلافاصله به تفسیر آن متن فکر کنید- یعنی همان معنی را به روش دیگر بیان کنید- پیش بروید و چیزی مانند این بگویید «آه، منظور شما اینه که ( سوال رو تعبیر کنید)؟» این یک استراتژی بسیار موثر برای نشان دادن یکی از مهارت‌های اصلی است که آزمونگر به آن دقت می‌کند. سعی کنید این کار را دو یا سه بار در طول آزمون انجام دهید.

تقویت مکالمه آیلتس

مکالمه IELTS نکته 4: از مرتبط کردن کلمات به هم برای رسیدن به ایده‌های خود استفاده کنید

بر اساس معیارهای ارزیابی، یک داوطلب نمره 7 آیلتس:

از طیف وسیعی از نشانگرهای ارتباطی و گفتمانی استفاده می‌کند

این در انگلیسی عادی به چه معنی است؟ یعنی این که شما از دامنه‌ای از عبارات مانند ‘in other words’, ‘also’, ‘however’ و ‘on the other hand’ برای اتصال ایده‌های خود استفاده می‌کنید. کلمه کلیدی دامنه است. ممتحن نمی‌خواهد شما صد بار از ‘on the other hand’ استفاده کنید! بنابراین، مکالمه خود را ضبط کنید و دقت کنید که آیا بیش از حد از این عبارت استفاده می‌کنید یا نه. اگر چنین است، به جای آن از یک عبارت دیگر استفاده کنید. حالا می‌توانید طیف مناسبی از کلمات مرتبط را هنگام مکالمه به کار ببرید.

تقویت مکالمه آیلتس

مکالمه آیلتس نکته 5: از اشتباه کردن نترسید

بر اساس معیارهای ارزیابی، یک داوطلب نمره 7 آیلتس:

اغلب جملات بدون خطا تولید می‌کند، هرچند برخی اشتباهات گرامری غیر قابل اجتناب خواهد بود این بدان معنی است که ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشید ولی همچنان نمره  7.0 یا 7.5 آیلتس را دریافت کنید. با این حال، برخی افراد نمره ضعیفی می‌گیرند، چرا که بیش از حد نگران اشتباهات هستند. در نتیجه، آنها بیش از حد آرام صحبت می‌کنند و اشتباهات آنها بیشتر آشکار می‌شود! مهمتر آن است که تسلط خود را نشان دهیم (نکته شماره ۱ را ببینید) تا این که یک مکالمه بدون خطا داشته باشیم. البته، اگر متوجه اشتباه خود شدید، بهتر است خودتان آن را تصحیح کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن