آیلتس

آیلتس: مواردی که درباره بخش رایتینگ باید بدانید (بخش اول)

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا متقاضی تحصیل در اروپا و آمریکا هستند و ازینرو آزمون آیلتس یکی از مواردی است که باید آن را با نمره‌ی خوبی از سر بگذرانند. آیلتس از پر تقاضا ترین آزمون‌های بین المللی است که البته در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. ما در این مطلب می‌خواهیم به این آزمون بپردازیم و مراحل آن را شرح دهیم.

این آزمون سنجش مهارت بین المللی برای افراد غیر بومی، به نام سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی (IELTS)، بصورت همگانی توسط کنسولگری بریتانیا، IDP، و موسسه زبان انگلیسی کمبریج طراحی و اداره می‌شود. این آزمون در سال 1989 پایه ریزی شد و در موسسات آکادمیک بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا و کانادا پذیرفته می‌شود.

به آزمون دهندگان نمراتی مابین 1 (ناکارامد) و 9 (پیشرفته) داده می‌شود و سطح مورد نظر توسط مقامات مهاجرتی یا موسسات مشخصی تعیین می‌شود. مهارت‌هایی که شامل آزمون می‌شوند مهارت‌های نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش دادن است. نتایج آزمون برای یک بازه‌ی دو ساله اعتبار دارد.

آیلتس آزمونی است که چهار مهارت رایتینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و لسنینگ را پوشش می‌دهد.

مهارت writing :‌ دانش داوطلب در نوشتن متون تحلیلی عمومی و هم چنین تحلیل نمودار ارزشیابی می شود. در مهارت نوشتاری، داوطلب ۲ وظیفه (task)‌ دارد. یکی تسک 1 است که باید بر اساس نمودارهایی که ارائه می شود، تحلیل خود را درباره موضوع مورد نظر در چند پاراگراف ارائه کند.

در تسک 2، یک موضوع به شما داده می شود تا درباره ان، ظرف ۴۰ دقیقه بنویسید. مجموع کلمات این بخش نباید از ۲۵۰ کلمه بیش تر باشد. معمولا نگارش حرفه ای این بخش از ۵ پاگراف تشکیل می شود. پارگراف اول مربوط به تحلیل کلی شما درباره موضوع است.

پاراگراف انتهایی، مربوط به جمع بندی شما نسبت به پارگراف های دوم، سوم و چهارم که Blueprints نامیده می شود، خواهد بود. در پارگراف های دوم تا چهارم، شما نظر تحلیلی خود را با ارائه مستندات و دلایلی ارائه می کنید. توجه کنید که این دلایل الزاما نباید دقیق و علمی باشد. در این تسک، توانایی شما را در develop‌ کردن موضوع، نگارش صحیح با گرامر کم غلط مورد سنجش قرار می دهند. این مقاله در دو بخش تهیه شده است. بخش دوم آن را می‌توانید اینجا بخوانید.

در زیر مجموعه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مرتبط با آزمون آیلتس را با هم مرور می‌کنیم.

نکات مرتبط با تسک اول بخش نوشتاری (Writing) آیلتس

در زیر سوالات متداول در مورد سوال نوشتاری شماره۱  آیلتس و پاسخ‌هایشان را داریم.

۱. چند نوع  تسک در تسک اول آزمون آیلتس وجود دارد؟

برای آزمون آکادمیک (Academic) آیلتس انواع مختلفی وجود دارد. در اینجا به انواع اصلی اشاره می‌کنیم: نمودارها (diagrams)، نقشه‌ها (maps)، برنامه‌های ساختاری (building plans)، نمودار میله‌ای (bar charts)، گراف‌های خطی (line graphs)، نمودارهای گرد (pie charts) و جداول (tables). ممکن است بیش از یک نوع نمودار در برگه آزمون شما وجود داشته باشد. با این وجود برای آزمون GT فقط نوشتن یک نامه (letter) کافی است.

۲. تسک نوشتاری شماره ۱ چقدر ارزش دارد؟

این بخش فقط یک سوم نمره نوشتاری آیلتس را در بر دارد. تسک ۲ دو برابر تسک ۱ ارزش دارد. 

۳. تفاوت بین آزمون آکادمیک و آزمون تمرینی جنرال در تسک ۱ چیست؟

در آزمون جنرال باید یک نامه بنویسید در حالیکه در آزمون آکادمیک باید گزارشی بر اساس یک نمودار بنویسید.

۴. آیا آزمون جنرال شماره ۱ همانند آزمون آکادمیک شماره ۱ است؟

نه، تفاوتی بین یکی از چهار معیار مشخص شده وجود دارد. نتیجه‌ی این تمرین که ۲۵ درصد نمره شما را شامل می‌شود، در آزمون جنرال و آزمون آکادمیک به صورت متفاوت ارزیابی شده است.

۵. آیا می‌توانم بیش از ۲۰ دقیقه برای سوال نوشتاری وقت بگذارم؟

شما باید زمانتان را در آزمون نوشتاری مدیریت کنید. با این حال به شدت توصیه می‌شود که بیش از ۲۰ دقیقه برای تسک شماره ۱ وقت نگذارید.

۶. چطور می‌توانم اطلاعات موجود در تسک شماره ۱ را سازماندهی کنم؟

همیشه اطلاعاتتان برای سوال شماره ۱ را به شکل چند بند زیر سازماندهی کنید:

۱. مقدمه

۲. مرور (ویژگی های اصلی)

۳. پاراگراف بدنه A ( جزئیات دقیق با یک ترتیب منطقی)

۴. پاراگراف B (جزئیات دقیق به ترتیب منطقی)

تسک شماره ۱ مانند فرمولی است که برای همه انواع تسک شماره ۱ به کار می‌برید. هر چه بیشتر از این فرمول استفاده کرده باشید سریع‌تر می توانید گزارش تسک شماره ۱ را بنویسید. همچنین هر چه بیشتر تمرین کنید و برای هر نوع از تسک شماره ۱ یک راهکار تهیه کنید، سریع‌تر می‌توانید بنویسید.

۷. آیا باید داده‌های متضاد در بدنه هر پاراگراف را مقایسه کنم؟

نه، نیازی نیست. ساختارها می‌گویند که فقط جایی که لازم است مقایسه و برابری صورت بگیرد. همیشه مقایسه و برابری هر چیزی درست نیست. در واقع گاهی اوقات ممکن است گزارش شما را گیج کننده و نا خوانا کند. باید تصمیم بگیرید که آیا داده ها باید تنها گزارش شوند یا وقتی به نمودار و طرح نوشتاری خود نگاه می‌کنید قابل مقایسه و برابر باشند.

۸. چطور می‌توانم یک مقدمه بنویسم؟

مقدمه بسیار فرمول بندی شده است و می‌توان نحوه نوشتن آن را یاد گرفت. به مقدمه‌هایی که در آزمون آیلتس ارائه داده اند نگاه کنید و مانند آن بنویسید. باید داده‌ها و کشورها و غیره را هم اضافه کنید. مقدمه معمولا کوتاه است و دو جمله بیشتر نیست. 

۹. آیا باید نتیجه گیری هم بنویسم؟

نه، برای تسک شماره ۱ نوشتاری به نتیجه گیری نیازی نیست. 

۱۰. چطور می‌توانم نمره بخش نوشتاری تسک ۱ را ارزیابی کنم؟

امتیازدهی به ساختار نوشتاریتان کار سختی است. با این حال پیروی از الزامات هر بخش از بارم بندی نمره می‌تواند به درک شما از نمره‌تان کمک کند. 

در این مورد چند نکته وجود دارد:

۱. اگر نمی‌توانید یک معلم آیلتس بیابید که به نوشته شما نمره بدهد، فردی که زبان مادری‌اش انگلیسی است را بیابید تا اشتباهات واژگانی و گرامری شما را چک کند. اگر اشتباهات مکرر داشتید می‌فهمید که نمره ۵ می‌گیرید اگر اشتباهات کمتری داشتید نمره ۷ در هر بخش از واژگان و گرامر کسب خواهید کرد. البته معیارهای دیگری برای گرفتن نمره کل وجود دارد ولی حداقل سطحتان از دو معیار از چهار معیار را می فهمید.

۲. نمودارهای نوشتاری‌ای را تمرین کنید که مدل‌هایی در پیوست دارند سپس نوشتار خودتان را طبق ان مدل بررسی کنید.

۳. همه معیارهای مشخص در این لینکی که در بالا اوردم را یادبگیرید و درک کنید.

۱۱.آیا ممتحن املای نوشته مرا هم چک می‌کند؟

بله، ممتحن به املای نوشتار شما هم دقت می‌کند. این بخشی از معیار ارزیابی واژگان است. اگر اشتباهات املایی زیادی دارید نمره کمتری در این بخش خواهید گرفت.

۱۲. آیا باید فقط دو ویژگی اصلی را در بخش مرور وارد کنم؟

به نمودار بستگی دارد، برخی نمودارها بیش از دو ویژگی مهم دارند در نتیجه شما باید همه آنها را در بخش مرور وارد کنید. هیچ قانون ثابتی درباره تعداد این ویژگی‌های مهم وجود ندارد. به گزارش نمودار میله‌ای نگاهی بیاندازید، خواهید دید که به بیش از دو ویژگی مهم اشاره شده است. 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن