آیلتس

آیلتس: مواردی که درباره بخش رایتینگ باید بدانید (بخش دوم)

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا متقاضی تحصیل در اروپا و آمریکا هستند و ازینرو آزمون آیلتس یکی از مواردی است که باید آن را با نمره‌ی خوبی از سر بگذرانند. آیلتس از پر تقاضا ترین آزمون‌های بین المللی است که البته در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد. ما در این مطلب می‌خواهیم به این آزمون بپردازیم و مراحل آن را شرح دهیم.

این آزمون سنجش مهارت بین المللی برای افراد غیر بومی، به نام سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی (IELTS)، بصورت همگانی توسط کنسولگری بریتانیا، IDP، و موسسه زبان انگلیسی کمبریج طراحی و اداره می‌شود. این آزمون در سال 1989 پایه ریزی شد و در موسسات آکادمیک بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا و کانادا پذیرفته می‌شود.

به آزمون دهندگان نمراتی مابین 1 (ناکارامد) و 9 (پیشرفته) داده می‌شود و سطح مورد نظر توسط مقامات مهاجرتی یا موسسات مشخصی تعیین می‌شود. مهارت‌هایی که شامل آزمون می‌شوند مهارت‌های نوشتن، خواندن، صحبت کردن و گوش دادن است. نتایج آزمون برای یک بازه‌ی دو ساله اعتبار دارد.

آیلتس آزمونی است که چهار مهارت رایتینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و لسنینگ را پوشش می‌دهد.

مهارت writing :‌ دانش داوطلب در نوشتن متون تحلیلی عمومی و هم چنین تحلیل نمودار ارزشیابی می شود. در مهارت نوشتاری، داوطلب ۲ وظیفه (task)‌ دارد. یکی تسک 1 است که باید بر اساس نمودارهایی که ارائه می شود، تحلیل خود را درباره موضوع مورد نظر در چند پاراگراف ارائه کند.

در تسک 2، یک موضوع به شما داده می شود تا درباره ان، ظرف ۴۰ دقیقه بنویسید. مجموع کلمات این بخش نباید از ۲۵۰ کلمه بیش تر باشد. معمولا نگارش حرفه ای این بخش از ۵ پاگراف تشکیل می شود. پارگراف اول مربوط به تحلیل کلی شما درباره موضوع است.

پاراگراف انتهایی، مربوط به جمع بندی شما نسبت به پارگراف های دوم، سوم و چهارم که Blueprints نامیده می شود، خواهد بود. در پارگراف های دوم تا چهارم، شما نظر تحلیلی خود را با ارائه مستندات و دلایلی ارائه می کنید. توجه کنید که این دلایل الزاما نباید دقیق و علمی باشد. در این تسک، توانایی شما را در develop‌ کردن موضوع، نگارش صحیح با گرامر کم غلط مورد سنجش قرار می دهند.

در زیر مجموعه‌ای از پرسش و پاسخ‌های مرتبط با آزمون آیلتس را با هم مرور می‌کنیم. این مقاله در دو بخش تهیه شده است. بخش اول آن را می‌توانید اینجا بخوانید.

نکات مرتبط با تسک دوم بخش نوشتاری (Writing) آیلتس

در زیر سوالات متداولی درباره تسک شماره دو نوشتاری آیلتس ارائه شده‌اند.

۱. تسک نوشتاری شماره ۲ ایلتس چیست؟

برای تسک نوشتاری شماره ۲، باید یک مقاله بنویسید که بیش از ۲۵۰ کلمه داشته باشد و برای این کار ۴۰ دقیقه وقت دارید.

۲. مهلت پاسخ به این تسک چقدر است؟

توصیه می‌شود ۴۰ دقیقه برای پاسخ به این تسک وقت بگذارید.

۳.آیا می‌توانم بیش از ۴۰ دقیقه برای این تسک وقت بگذارم؟

می‌توانید زمانی که برای این مقاله میگذارید را خودتان تعیین کنید ولی من بیش از ۴۰ دقیقه را توصیه نمی‌کنیم.

۴. ابتدا تسک ۱ را بنویسم یا تسک ۲ ؟

این انتخاب شماست. شما تصمیم می‌گیرید که کدام را ابتدا انجام دهید. اغلب دانشجویان ابتدا تسک ۱ را انجام می‌دهند و من نیز همین را توصیه می‌کنم. با این وجود انتخاب با شماست.

۵. تفاوت بین تسک ۲ آزمون جنرال نوشتاری و آزمون آکادمیک چیست؟

تفاوت کمی با هم دارند. هر دو تسک شماره ۲ نوشتاری GT و تسک آکادمیک مقاله هستند، که موضوعات، فرمت و روش مشابهی دارند. تنها تفاوت این است که تسک مقاله GT کمی ساده‌تر از آزمون آکادمیک می‌باشد.

۶. ارزش تسک نوشتاری شماره ۲ چقدر است؟

این تسک دو برابر تسک نوشتاری شماره یک نمره دارد. در نتیجه مطمئن شوید که ۴۰ دقیقه کامل برای نوشتن این مقاله وقت دارید.

۷. چه نوع مقالاتی در تسک نوشتاری شماره ۲ وجود دارند؟

مقالات متفاوتی وجد دارند: مقالات نظری، مبحثی، مقالات مزایا/ مضرات، مقالات راه حل و مقالات سوال مستقیم. برخی معلمان نام‌های مختلفی به این نوع مقالات می‌دهند. صفحه صد سوال درباره مقالات ایلتس من، سوالاتی درباره مقالات را طبق نوع مقاله در پایین صفحه تقسیم بندی کرده است.

۸. بارم بندی (نمره) تسک نوشتاری شماره ۲ چگونه است؟

نمره‌دهی بر اساس ۴ معیار از طرف ممتحنی که مقاله شما را اریابی می‌کند به این تسک اختصاص داده می‌شود: پاسخ به تسک، هماهنگی و انسجام، واژگان و گرامر. هر معیار برابر و ۲۵درصد نمره تسک ۲ را در بر دارد. در اینجا لینکی برای اطلاعات بیشتر درباره معیارهای نمره دهی وجود دارد.

۹. آیا باید نظر خودم را هم در مقاله وارد کنم؟

تنها اگر ساختار تسک نظر شما را خواسته باشد نظرتان را ارائه دهید. برای مثال، آیا با این موضوع موافق هستید یا نه؟ این تسک به طور روشنی نظر شما را جویا شده است. اگر از شما تسک نشده نظر ندهید. دستورالعمل را با دقت بخوانید. 

۱۰. مقاله من چند خط باید باشد؟

باید بیش از ۲۵۰ کلمه بنویسید، اما هیچ محدودیتی برای استفاده لغات بیشتر وجود ندارد.

۱۱. اگر کمتر از ۲۵۰ کلمه بنویسم چه می‌شود؟

اگر کمتر از کلمات خواسته شده بنویسید، جریمه می‌شوید. این روی نمره شما برای معیار پاسخ به تسک تاثیر می‌گذارد. 

۱۲. چند پاراگراف باید بنویسم؟

۴ یا ۵ پاراگراف. باید بخش مقدمه و نتیجه گیری داشته باشید. می‌توانید سه یا چهار پاراگرف اصلی داشته باشید.

۱۳. آیا بخش نتیجه گیری ضروری است؟

بله ،هست. ضروری است که برای مقاله خود نتیجه‌گیری بنویسید.اگر فکر می‌کنید که زمان ندارید، پس زودتر به سراغ بخش نتیجه گیری بروید. 

۱۴. چه نوع موضوعاتی در تسک نوشتاری ۲ خواهم داشت؟

موضوعات متداولی که مکررا در آزمون ارائه می‌شوند. این لینک را برای دیدن فهرستی ازموضوعات متداول برای تسک نوشتاری ۲ بخوانید.

۱۵. آیا باید عنوان مقاله را در پاسخنامه‌ام بنویسم؟

 نه، لزومی ندارد. ممتحن عنوان مقاله را دارد، در نتیجه نیازی نیست آن را در برگه آزمون تکرار کنید. جمله اول شما باید شروع مقاله شما باشد.

۱۶. آیا املای کلمات مهم است؟

بله، ممتحن املای مقاله شما را چک می‌کند. این بخشی از معیار ارزیابی واژگان است.

۱۷. آیا علامت‌گذاری مهم است؟

بله، مهم است. این بخشی از معیار ارزیابی گرامر می‌باشد. از استفاده : یا ؛اجتناب کنید چرا که ضروری نیستند. فقط ویرگول و نقطه ها مهم هستند.

۱۸. تفاوت بین یک مقاله آیلتس و یک مقاله جنرال چیست؟

تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. اولا، وقت محدودی دارید ۴۰ دقیقه. ثانیا، باید ۲۵۰ کلمه بنویسید. سوم، آیلتس واژگان و گرامر زبان انگلیسی شما را ارزیابی می‌کند – باید مهارت‌ها و توانایی خاصی برای گرفتن نمره مشخص داشته باشید. چهارم، ساختار خاصی برای مقاله نویسی و استفاده از توصیه‌های مرتبطی که در زیر پیشنهاد شده‌اند وجود دارد. در نهایت، باید با انواع مختلف سوالات مقاله‌ای و نحوه پاسخ به سوالات آشنا باشید تا نمره مناسب را کسب کنید. در نتیجه تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

۱۹. تفاوت بین یک مقاله نظری با یک مقاله مبحثی در چیست؟

تفاوتی وجود ندارد. معلمان نام‌های مختلفی به این مقالات می‌دهند. برخی معلم‌ها آنها ر امقالات نظری و برخی دیگر انها را مقالات مبحثی می‌نامند. اینها هر دو مقالاتی هستند که باید نظرتان را در آنها ارائه دهید چرا که تسک می‌پرسد تا چه میزان با این موضوع موافقید؟ یا چیزی مشابه این، مستقیما با پرسیدن اینکه نظرتان چیست.

۲۰. آیا می‌توانم از خودکار یا مداد برای پاسخ به سوالات استفاده کنم؟

برای بخش نوشتاری آیلتس می‌توانید خودکار یا مداد استفاده کنید، انتخاب با شماست.

۲۱. اگر فضای کافی برای پاسخ به سوال نداشته باشم می‌توانم برگه اضافی بگیرم؟

بله، می‌توانید. دستتان را بالا ببرید و ناظر آزمون نزد شما می‌آید. می‌توانید برگه اضافی از او بخواهید.

۲۲. آیا می‌توانم یک آزمون رسمی برای تمرین داشته باشم؟

بله، می‌توانید. در اینجا لینکی از پاسخنامه رسمی آیلتس برای سوالات ۱ و ۲ بخش نوشتاری وجود دارد. باید روی مهارت نوشتاریتان در این لینک تمرین کنید قبل از اینکه تعداد خطوطی که باید به ترتیب برای تکمیل تعداد کلمات ضروری، نیاز دارید را کامل کنید. برای روشهای استفاده از برگه پاسخنامه این ویدیو را ببینید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن