یادگیری زبان

گاردین: تسلط به یک زبان خارجی در بزرگسالی غیر ممکن است

اگر تا قبل از سن ده سالگی شروع به یادگیری یک زبان خارجی نکرده‌اید، هیچ شانسی در تسلط پیدا کردن بر زبان جدید نخواهید داشت؛ این نتیجه‌ی یک تحقیق انجام شده است. اما یکی از نویسندگان این مقاله چندان نا امید هم نیست.

یادگیری یک زبان خارجی در بزرگسالی بی‌ نتیجه است. در بهترین حالت، شما در به در به دنبال زمان برای مطالعه خواهید بود، از شبکه حمایتی برخوردار نیستید و هیچوقت قادر نخواهید بود که بطور کامل، همانطور که برای مسلط شدن نیاز است، در زبان مورد نظر غرق شوید. اخیرا مقاله‌ای در Cognition چاپ شده است که در آن اشاره می‌شود، آنهایی که بعد از سن ده سالگی شروع به یادگیری یک زبان خارجی می‌کنند، ممکن است هیچوقت به تسلط کامل در آن زبان دست نیابند؛ این مقاله اذعان می‌کند که حتی توانایی‌های یادگیری ساده نیز از سن 17-18 سالگی به مرور کمرنگ می‌شود.

اما، من می‌خواهم همچنان تلاش خودم را بکنم. تقریبا برای هشت ماه متوالی است که هر روز صبح 40 دقیقه از وقتم را  صرف یادگیری زبان با اپلیکیشن duolingo می‌کنم؛ با این اپلیکیشن دو زبان فرانسوی و ژاپنی را دارم یاد می‌گیرم.

این سرویس، که از شما درخواست می‌کند که ده دقیقه را صرف ساختن یک جمله‌ی ساده و تمارین یادگیری لغات در هر درس کنید، به یک عادت در زندگی من تبدیل شده است.

اصل اول duolingo این است که یادگیری هر زبانی را می‌توان از طریق برداشتن قدم‌های کوچک و مکرر در بازه‌ی بلند مدت به انجام رسانید. به جای اینکه هر هفته یک یا دو بار به مدت یک یا دو ساعت مشغول مطالعه شویم، بهتر است هر روز ده تا بیست دقیقه را به این امر اختصاص دهیم؛ با مرور کردن موارد گذشته، یادگیری موارد جدید، و به آرامی و سادگی، به بهترین شکل ممکن می‌توان هر زبانی را فرا گرفت.

در بطن این اپلیکیشن، این هدف وجود دارد که، هر روز 10، 20، 30 یا 50 دقیقه را به آموزش زبان اختصاص دهید. هر روز با هدفتان روبرو می‌شوید، و هر روز برای مطالعه پاداشی دریافت می‌کنید؛ اگر از انجام این فرآیند دستب کشید، امتیازهای شما کم می‌شود و باید از اول شروع کنید.

اگر شما هم مثل من فردی هستید که می‌توانید برای خود عادت‌های جدیدی دست و پا کنید، این اپلیکیشن همچون یک مسیر عالی برای یادگیری و آموزش خواهد بود. هر روز ساعت 6 صبح، پشت میز صبحانه در آشپزخانه با در دست داشتن قهوه و خوردن صبحانه، این اپلیکیشن را مرور می‌کنم. هر روز 20 دقیقه را به یادگیری فرانسوی و 20 دقیقه را به ژاپنی اختصاص می‌دهم و سپس به سمت کار از خانه خارج می‌شود.

بسیاری از تکنیک‌های مورد استفاده در این اپلیکیشن یادآور بازیهای رایگانی است که در بچگی و در مدارس انجام می‌دادیم. این بازی‌ها شما را ترغیب به بازگشت دوباره می‌کنند و به مرور انجام این کار را به عادتی برای شما تبدیل می‌کنند؛ ارسال اعلان‌ها بر روی صفحه‌ی گوشی به شما یادآوری می‌کند که وقت بازی است و اینکه از داشتن یک تجربه‌ی لذت بخش غافل نشوید.

Duolingo سال 2011 توسط Luis von Ahn (کسی که reCaptcha را طراحی کرد، سرویسی که گوگل آن را خریداری کرد و از آن برای احراز هویت انسانی کاربران در اینترنت استفاده می‌کند) پایه گذاری شد، و از آن زمان به بعد بیشتر از 100 میلیون دلار سرمایه به این مجموعه اضافه کرده است. درآمد این اپلیکیشن از طریق تبلیغات نشان داده شده به خواننده تامین می‌شود (کار با اپلیکیشن رایگان است)، و همچنین این اپیکلیشن دارای خدمات آکادمیک محور و حرفه‌ای نیز هست که با پرداخت پول می‌توان به آن قسمت‌ها دسترسی پیدا کرد؛ یکی از این خدمات، پرداخت 49 دلار برای دریافت مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاههای معتبر است که می‌توان آن را جایگزین بسیاری از آزمونهای گران قیمت کرد.

اما با استفاده از این اپلیکیشن، در کل چه مقدار از یک زبان را یاد می گیرید؟ طبق گفته‌ی خود اپلیکیشن، من در حال حاضر 56 »تاج« (Crown) برای فرانسه و 49 عدد برای ژاپنی دارم. هنوز معنی آن را نمی‌دانم، اما به گمانم خود Duolingo هم نمی‌داند. با وجود رسیدن به این مرحله، هنوز توانایی فهمیدن فیلم‌های فرانسوی زبان را ندارم. اما، با اعتماد به نفس بیشتری متون فرانسوی را می‌خوانم و صحبت می‌کنم، و برای زبان ژاپنی نیز، از سطح صفر به سطح مبتدی رسیده‌ام که می‌توانم مواردی را تشخیص دهم.

شاید آدمهای محقق و آکادمیک درست بگویند: حتی با کمک تکنولوژیهای هوشمند جدید، اگر در اواخر دهه‌ی بیست زندگی‌ام شروع به یادگیری زبان کنم، هیچوقت نتوانم به آن تسلط پیدا کنم. اما این دلیل نمی‌شود که تلاش خود را نکنیم – بهرحال، در بحث کسب تسلط اغراق زیادی صورت گرفته است. چرا به دنبال اهداف دست یافتنی تری نباشیم؟ مثل توانایی خواندن و نوشتن؟

منبع: گاردین

برچسب ها

یک نظر

  1. این چ حرفیه این همه ادم کلی زبان بلدن و عین اب خوردن صحبت میکنن ینی همشون از بچگی شروع کردن؟…اگ اینجوریه پ هرکی رشتش زبانه و میره دانشگاه زبان یاد میگیره بی فایدس چون نمیتونه ..این چ حرفیه آخه کلی ادم میشناسم ک خیلی روان و عالی زبونای دیگرو صحبت میکنن همشونم از بزرگسالی شروع کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن