یادگیری زبان

چگونه با خواندن هری پاتر زبان یاد بگیریم: یک راهنمای قدم به قدم

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که آیا ممکن است با هری پاتر زبان یاد گرفت؟ امروز میخواهیم این مورد را با هم بررسی کنیم. بهترین شیوه یادگیری زبان

در این مقاله این موارد رو میخوانید: بهترین شیوه یادگیری زبان

 • چرا کتابهای هری پاتر برای یادگیری زبانهای خارجی مفید هستند.
 • یک راهنمای قدم به قدم برای کمک به شما جهت یادگیری کاربردی زبان خارجی.
 • چگونه لغات جدید را در کنار خواندن متن یاد بگیریم و مرور کنیم.

چرا هری پاتر؟

می‌پرسید چرا هری پاتر؟ هری پاتر از موفق‌ترین کتابهای حوزه‌ی کودکان در دنیاست که در همه‌ی کشورها ترجمه شده است و از متن بسیار ساده و مناسبی برای یادگیری برخوردار است.

هری پاتر از بهترین منابع برای یادگیری زبان است. در زیر دلایل این کار را معرفی می‌کنیم: بهترین شیوه یادگیری زبان

1. در دسترس بودن آن بهترین شیوه یادگیری زبان

هری پاتر به 68 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. این بدان معنی است که زبان مادری شما هرچه باشد، به احتمال زیاد این سری کتاب به زبان شما نیز ترجمه شده است. بهترین شیوه یادگیری زبان

و اینکه، اغلب این ترجمه‌ها از نسخه‌ی صوتی هم برخوردارند که بدان معنی است شما همزمان می‌توانید به نسخه‌ی صوتی کتاب نیز گوش دهید. این نکته بسیار مهم است؛ از این سری کتاب هشت فیلم نیز تولید شده است که به اغلب زبانها ترجمه شده است و نسخه‌ی زیرنویس آنها موجود است.

هری پاتر در کل دنیا حضور دارد و همچون پلی است که زبان انگلیسی را به دیگر زبانهای دنیا متصل می‌کند. بهترین شیوه یادگیری زبان

هری پاتر

2. افزایش تدریجی دشواری بهترین شیوه یادگیری زبان

یادگیری زبان خارجی برای بزرگسالان بسیار شبیه به یادگیری زبان در کودکان است. کودکان ایده‌های گرامری را خیلی سریع یاد می‌گیرند، اما توسعه‌ی دایره لغات چندین سال به طول می‌انجامد.

به همین ترتیب، بهترین راه برای یک فرد بزرگسال این است که در ابتدا اصول و پایه‌ی گرامر را یاد بگیرد، و سپس شروع به یادگیری و حفظ لغات کند. برای مثال کتابی مثل هری پاتر در مقابل کتابی مثل جنگ و صل، بسیار مناسب تر برای یادگیری است.

خواندن کتاب مثل جنگ و صلح لغاتی را به شما ارائه می‌کند که به احتمال زیاد هیچوقت در مکالمات روزمره خود از آنها استفاده نمی‌کنید.

یکی از زیبایی‌های کتابهای هری پاتر این است که متن از سطحی بسیار ساده شروع می‌کند و به مرور دشوارتر می‌شود.

کتاب اول، هری پاتر و سنگ جادو بسیار سر راست است و برای کودکان سنین 10 یا 11 ساله نوشته شده است، اما برخلاف کتابهای این سن، به شیوه‌ی دیگری شروع می‌شود.

زمانی که به کتاب هفتم و آخری می‌رسید، هری پاتر و قدیسان مرگبار، تم کتاب بسیار تیره‌تر از قسمت‌های اول است، و زبان نیز پخته‌تر و دشوارتر می‌شود. برای مثال این کتاب بیشتر برای نوجوانان و جوانان است و نه بچه‌ها.

این کتابها برای کودکانی نوشته شده‌اند که با فرآیند انتشار کتابها بزرگ شدند و همین افزایش دشواری و پیچیدگی زبان نیز بطور بسیار چشمگیری برای افرادی که قصد یادگیری زبان دارند مفید و کاربردی است. بهترین شیوه یادگیری زبان

3. لغات

نمی‌خواهیم بگوییم دایره لغاتی که از هری پاتر یاد گرفته‌ایم همگی مفید و کاربردی بوده‌اند. برای مثال، کلماتی در کتاب وجود دارند که مرتبط با موجودات خیالی هستند و عملا هیچ کاربردی در دنیای واقعی ندارند.

اما بهرحال، هری پاتر یک منبع مناسب برای یادگیری محسوب می‌شود زیرا از زبانی معاصر و محاوره‌ای است. داستان مابین هری، ران و هرمونی با روایت‌هایی تاریخی و ایده‌هایی انتزاعی در قلمرویی فانتزی، یادگیری زبان را بسیار جذاب می‌کنند.

4. آشنایی

آخرین دلیل برای اینکه چرا هری پاتر یک منبع مناسب برای یادگیری زبان محسوب می‌شود این است که شما از قبل با کلیت داستان آشنایی دارید.

خواندن یک کتاب به زبان خارجی تمرین خوبی برای یادگیری زبان است، ازینرو که شما با کلیت داستان آشنایی دارید و به راحتی متوجه کلمات و معانی کتاب می‌شوید.

این دقیقا همان فرآیندی است که به هنگام نگاه کردن به فیلم‌های سینمایی و شوهای تلویزیونی به زبان خارجی برای شما رخ می‌دهد. همان پروسه‌ای که کودکان به هنگام رویارویی با یکدیگر و دنیای اطراف خود بطور مداوم انجام می‌دهند.

چگونه با کمک هری پاتر زبان یاد بگیرید: یک متد ساده

خب اکنون که می‌دانید چرا هری پاتر منبع مناسبی برای یادگیری یک زبان خارجی است، چگونه زبان را یاد بگیریم؟

ادامه‌ی این مقاله از جزئیات بیشتری برخوردار است و در آن متد یادگیری زبان با استفاده از کتابهای هری پاتر را برای شما شرح داده‌ایم؛ این نکته را به خاطر داشته باشید که به هر زبانی که می‌خواهید می‌توانید این متد را پیاده کنید.

این متد نیازی به سرمایه گذاری زمانی زیادی ندارد اما می‌تواند تاثیر چشمگیری در یادگیری داشته باشد. این متد شامل یک ساعت تا یک ساعت و نیم خواندن کتاب بصورت یک بار در هفته (اگر تمایل داشتید می‌توانید بیشتر هم بخوانید)، روزانه حدود 15 دقیقه مرور لغات و گوش دادن به کتاب صوتی به هنگام قبل از خواب یا وقت‌های دیگر است.

متد همین است! موثر، دقیق و سرگرم کننده.

اجازه دهید به کاری که می‌خواهیم انجام دهیم برگردیم. در ابتدا، شما به چند مورد نیاز دارید:

 • یک کامپیوتر
 • یک کپی از هری پاتر به زبانی که قصد یادگیری آن را دارید (توصیه ما این است که از کتاب اول این مجموعه شورع کنید اما این کار الزامی نیست). معمولا کتابهای هری پاتر در اینترنت وجود دارند و می‌توانید نسخه‌ی الکترونیکی آن را به راحتی تهیه کنید.
 • یک کپی از کتاب به زبان مادری خودتان. ترجیحا یک نسخه‌ی الکترونیکی.
 • یک حساب Quizlet
 • متدی برای تقویت مهارت شنیداری برای شب هنگام. آیفون از تنظیمات خوبی برخوردار است؛ برای مثال می‌توانید نسخه‌ی صوتی کتاب را پخش کنید و زمان را طوری تنظیم کنید که در ساعت مشخصی پخش متوقف شود.

زمانی که این موارد را تهیه کردید می‌توانید شروع به یادگیری کنید.

هری پاتر

بخش اول: خواندن و یادداشت کردن لغات

برای این بخش از فرآیند باید حداقل یک تا یک ساعت و نیم زمان اختصاص دهید و آن را یک یا دو بار در هفته انجام دهید. بهترین شیوه یادگیری زبان

قدم اول: به سایت‌ها رجوع کنید.

 • مرورگر اینترنت خود را باز کنید و کارهای زیر را انجام دهید.
 • گوگل ترنسلیت
 • یک دیکشنری به زبانی که قصد یادگیری آن را دارید.
 • Quizlet

در صورت امکان،  یک پخش کننده کتاب صوتی برای پخش فایل‌های صوتی کتاب هری پاتر. این مورد را به راحتی می‌توانید در اینترنت پیدا کنید.
زمانی که این وب سایت‌ها را روی مرورگر خود باز کردید، پنجره‌ی مرورگر را به یک گوشه‌ی مونیتور بکشید و یا آن را minimize کنید.

قدم دوم: اپلیکیشن pdf خواندن یا کیندل را باز کنید

بخش دیگر مونیتور را به خود کتاب اختصاص دهید؛ به خاطر داشته باشید کتاب به زبانی باشد که میخواهید آن را یاد بگیرید.

اگر نسخه‌ی چاپی کتاب را دارید، کتاب را جلوی خود بگذارید و اگر نسخه‌ی الکترونیکی آن را دارید، می‌توانید رد کیندل یا تبلت خود آن را مرور کنید.

قدم سوم: Quizlet را تنظیم کنید.

اکنون که کارها را انجام داده‌اید، صفحه را به دو قسمت تقسیم کنید: یک دوم برای کتاب و نصف دیگر برای مرورگری که در آن تب‌های سایت‌ها باز است.

به مرورگر رجوع کنید، تب Quizlet را باز کنید و به حساب کاربری خود وارد شوید. اگر حساب کاربری ندارید، آن را بسازید. کار با Quizlet بسیار راحت است و در عرض چند دقیقه می‌توانید به کار با آن عادت کنید.

قدم چهارم: شروع کنید به خواندن!

به ترتیب زیر شروع می‌کنیم به خواندن و مطالعه…

 • کتاب را باز کنید و شروع کنید به خواندن.
 • هر زبان به کلمه‌ای برخوردید که معنی آن را نمی‌دانستید، آن را در Quizlet بگذارید، از گوگل ترنسلیت برای پیدا کردن معنی آن استفاده کنید.
 • قبل از قرار دادن کلمه در Quizlet، به تلفظ آن گوش دهید.
 • زمانی که کلمه را در Quizlet می‌نویسید، سعی کنید از نظر تلفظی آن را درست بنویسید و استرس را روی حرف مناسب قرار دهید.
 • قبل از معنی کردن کلماتی که نمی‌دانید، سعی کنید معنی کلی را بفهمید و درک کنید. تمام تلاش خود را برای فهمیدن معنی بکنید.
 • پس از خواندن چند جمله، به نسخه‌ی صوتی آن جملات چند بار گوش کنید تا تلفظ کلمات و جملات به درستی در ذهن شما نقش بندد.
 • اگر نسخه‌ی چاپی کتاب را دارید، می‌توانید معانی کلمات را در کنار صفحات بنویسید.
 • اگر هرجایی نمی‌توانید معنی جمله را بفهمید سعی کنید آن جمله را با جمله‌ی ترجمه شده مقایسه کنید و معنی کلمات را پیدا کنید.
 • به کلمات و عبارات محاوره‌ای به خوبی دقت کنید و ببینید که چگونه ترجمه شده‌اند.
 • زمانی که حدود 30 تا 40 کلمه را در Quizlet وارد کردید، آن را متوقف کنید اما دست از خواندن و ترجمه نکشید.

به این کار ادامه دهید اما کلمات جدید را به Quizlet اضافه نکنید تا زیر بار کلمات جدید گیر نکنید. (البته شما هر چند کلمه که می‌خواهید را می‌توانید در Quizlet وارد کنید اما توصیه‌ی ما این است که بیشتر از 40 کلمه وارد نکنید).

بخش دوم: یادگیری و گوش دادن

اکنون که وظیفه‌ی خود را در مطالعه‌ و کار روزانه‌ی خود انجام دادید، کار شما در ادامه‌ی هفته این است که لغاتی که در Quizlet وارد کرده‌اید را مرور کنید.

اولین کار برای انجام این مهم این است که هر روز حداقل یک بار به Quizlet رجوع، و لغات را مرور کنید. کار دوم شما این است که به نسخه‌ی صوتی کتاب گوش کنید.

هر شب قبل از خوابیدن به همان بخش از کتاب که مطالعه‌ کرده‌اید رجوع کنید و فایل صوتی آن را گوش دهید.

این بدان معنی است که اگر شما در ابتدای خواندن کتاب هستید، هر شب به چند صفحه‌ای که مطالعه کرده‌اید باید گوش دهید و آن را بارها و بارها تکرار کنید تا در ذهن شما ماندگار شود.

نتیجه‌ی این کار این است که در پایان هفته بخش‌های مطالعه شده‌ی کتاب را کاملا مسلط هستید و تمامی لغاتی که در این بخش آمده است را یاد گرفته‌اید.

نکاتی در این مورد:

 • به هنگام گوش دادن به کتاب صوتی سعی کنید خوابتان نبرد! سعی کنید به هنگام گوش دادن به نسخه‌ی صوتی، متن کتاب هم جلو دستتان باشد.
 • در پایان هفته به فیلم کتابی که در حال خواندن آن هستید نگاه کنید. ترجیحا به همان بخش نگاه کنید و هر بار 15 دقیقه را به آن اختصاص دهید.
 • یک بار در هفته لیست لغاتی که در Quizlet وارد کرده‌اید را بصورت دستی در یک دفترچه یادداشت کنید. برای بعضی زبانها (برای مثال فرانسوی) این کار بسیار ضروری است زیرا نوشتن کلمات تاثیر زیادی در یادگیری کلمات و نحوه‌ی نوشتن آنها دارد.

این کار را اگر برای مدت چند ماه ادامه دهید و کتابهای هری پاتر را مرور کنید، شما به زبان مقصد مسلط خواهید شد و عملیات شما به پایان رسیده است.

آماده هستید برای شروع؟

متد بدین شکل بود که اشاره کردیم: اکنون شما می‌دانید که چگونه از هری پاتر برای یادگیری یک زبان خارجی استفاده کنید.

یادگیری زبان با کتابهای هری پاتر از شیوه‌های موثر و جذاب در یادگیری زبانهای خارجی است. اگر این متد را خیلی دقیق دنبال کنید، و در یادگیری استمرار ورزید، در پایان نتیجه‌ی خوبی خواهید گرفت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن