یادگیری زبان

11 نکته درباره یادگیری زبان برای افرادی که مشغله‌ی کاری دارند

بیایید صادق باشیم، یادگیری زبان به زمان زیادی نیاز دارد. یکی از رایج ترین بهانه‌های افراد برای یاد‌ نگرفتن زبان این است که می‌گویند وقت ندارم، که ممکن است درست باشد مخصوصا وقتی در حال تحصیل یا کار باشید، یا مسئولیت‌های زیادی داشته باشید. حتی اگر مجبور باشید هنگام مطالعه رسمی زبان وقت استراحت بگیرید همیشه راه‌هایی برای هماهنگی بین یادگیری زبان و زندگی شما وجود دارد.

1. وظایف چندگانه شنیداری

بسته به اینکه کجا زندگی می‌کنید ممکن است زمان زیادی برای رانندگی، تردد با قطار یا اتوبوس صرف کنید (یا اگر هر روز رفت وآمد می کنید برنامه خاصی دارید) اگر پیاده روی، دویدن یا کار بیرون از منزل را دوست دارید، وظایف چندگانه می‌تواند روش ساده ای برای هماهنگ کردن یادگیری زبان با زندگی‌تان باشد. می‌توان این کار را همراه کارهای دیگر مانند شستن ماشین‌تان ٬ شستن ظرف‌ها٬ و شستن و جمع آوری لباس‌ها انجام داد. منابع بسیاری وجود دارد که امکان دسترسی ساده به اهدف زبانی را برای شما فراهم میکنند، مانند موسیقی. اگر هنرمندان خوبی بیابید که به زبان مقصد شما می‌خوانند و شما دوستشان دارید، آهنگ‌هایشان را ضبط کنید و وقتی کار‌های دیگری در سکوت انجام می‌دهید که نیاز به تمرکز زیادی ندارد این آهنگ ها را گوش کنید. اگر به موسیقی‌های زیادی گوش داده‌اید یا آهنگ های جدید را تمام کرده‌اید میتوانید از کتاب‌های صوتی هم استفاده کنید. مهم نیست چه زبانی یاد می‌گیرید کتاب‌ها همیشه منابع دانش بوده اند و گوش دادن به آنها روش ساده‌ای برای افزایش مهارت‌های درک مطلب و دانش بیشتر در زندگی تان باشد.

2. دیدگاه و سلیقه

بسته به اینکه چقدر در زبان مهارت دارید و چقدر به آشپزی علاقه دارید، می‌توانید دستور پخت غذاها را به صورت آنلاین به زبان هدف خود بیابید. می‌توانید با اصطلاحات زیادی درباره غذا و اصطلاحات اندازه‌گیری آشنا شوید٬ باور کنید یا نه این روش واقعا مفید است. و برای کسانی که مایل هستند با فرهنگ زبان مقصد خود آشنا شوند هم مفید است. می‌توانید درباره غذا‌ها و نحوه آماده شدن آنها بیاموید که می تواند موضوع مکالمه بین شما و دیگران باشد. چه کسی می‌داند شاید واقعا از این کار لذت ببرید.

3. رسانه های اجتماعی بین المللی هستند

سایت‌های اجتماعی مهم مانند توییتر، فیس بوک، تامبلر و غیره بیشتر بین‌الملی هستند. مردم از سرتاسر دنیا به این سایت‌ها دسترسی دارند و همه انگلیسی صحبت نمی‌کنند، پس این سایت‌ها مجبور هستند چندین زبان را پشتیبانی کنند. برای اینکه در زندگی روزمره تغییری ایجاد کنید زبان این رسانه‌ها را به زبانی که می‌خواهید یاد‌بگیرید تغییر دهید. هر چند نمی‌توانید موارد زبان را بطور عمقی یاد بگیرید، با این وجود این روش به یادگیری زبان فنی و نحوه گفتن like به زبان هدف به شما کمک می‌کند.

علاوه بر تغییر تنظیمات، اگر علاقه مند حضور در رسانه‌های اجتماعی هستید، می‌توانید افرادی را در این رسانه‌ها دنبال کنید که زبان بومیشان زبان هدف شما باشد. حتی اگر محتوای صفحه افراد را ببینید ممکن است علاقه‌مند شده و کپشن را بخوانید. و از اینکه چه می‌گوید متعجب شوید. ممکن است یک یا چند کلمه جدید یاد بگیرید حتی برخی اصطلاحات محاوره یا اختصارهای اینترنتی.

4. اعتیاد به برنامه‌های تلویزیونی

این کار به افزایش دانش شما از زبان هدف کمک می‌کند. اگر علاقه مند به تماشای فیلم و برنامه‌های تلویزیونی هستید می‌توانید برنامه‌های دوبله شده یا با زیر‌نویس تماشا کنید. حتی اگر زیر نویس را کامل نخوانید یا نتوانید کامل به زبان گوش کنید برخی کلمات را از زیر نویس یا از روی ریتم مکالمه افراد در فیلم متوجه می‌شوید و با تماشای مداوم٬ دیدن  فیلم به زبان اصلی برای شما ساده می‌شود. یه جورایی شبیه گوش دادن به موسیقی یا تبلیغات بازرگانی است. در واقع توجهی به آن  نمی‌کنید ولی گاهی‌اوقات و یه جورایی کلمات یا مطالبی را دریافت میکنید. هدف اصلی هم همین است.

5. یادداشت بردارید!

همیشه دفترچه یادداشت و قلم همراه داشته باشید و کلماتی را که فکر می‌کنید می‌توانید در مکالمات بعدی به کار ببرید را یادداشت کنید. مثلا زمانی که در یک کافه هستید، سعی کنید چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید را برای خود یادداشت کنید، معنی آن به زبان هدف را پیدا کنید و سعی کنید آن را به آن زبان بیان کنید.

اگر در خانه هستید و بر همه چیز کنترل دارید می‌توانید کلمه را یادداشت کنید و آن را روی اشیای مورد نظر بچسبانید در این صورت همیشه این کلمه جلوی چشمتان است به کلمه نگاه می کنید و آنرا به خاطر می‌سپارید.

6. استفاده از فلش کارت در مواقع بیکاری

فلش کارت‌های نوشته نشده را در محل کارتان داشته باشید! اگر وقت استراحت بدست آوردید به اینترنت وصل شوید و فهرستی ازکلماتی که می‌خواهید به گستره واژگان خود بیافزایید را جستجو کنید (حیوانات٬ اعداد٬ افعال٬ انواع پوشش و غیره) و هر جا می‌روید این کارت‌ها را با خود ببرید. می‌توانید آنها را در کیف‌پول٬ جیب یا در اتومبیل تان بگذارید و همراه داشته باشید. کسی که به مطب دکتر یا دندانپزشک رفته یا برای خرید فست فود یا در صف طولانی خواروبار ایستاده می داند که دقایقی هستند که می‌توان حین انجام این کارها به مطالعه پرداخت. اگر می‌خواهید کتاب همراه نداشته باشید یک برنامه کاربردی بیابید که امکان تهیه فلش کارت را به شما بدهد.

ایده های دیگر:

بسته به سطح مهارت، هر فرد متفاوت عمل می‌کند. برخی یادگیری زبان را در اولویت قرار می‌دهند، و برخی دیگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

۷. اگر به خواندن علاقه دارید و برایش زمان می‌گذارید٬ کتاب را به زبان هدف بخوانید.

۸. اگر علاقه مند به غذا هستید٬ رستوران‌ها یا فروشگاه‌هایی بیابید که غذاهای بومی کشوری که زبانش را می آموزید ارائه می‌کنند. بسته به اینکه کجا هستید این امکانات برای شما در‌دسترس خواهد بود.

۹.علاقه مندان به خرید! علی رغم هزینه‌های خرید بالای بین‌المللی، از سایت‌هایی به زبان مقصد پوشاک بخرید.

۱۰. اگر وبلاگ یا صفحه دارید افکار خود را به زبانی که قصد یادگیری‌اش را دارید بنویسید. حتی اگر یک یا چند خط باشد، بهتر از هیچ است. میتوانید دانش خود را تمرین کنید.

۱۱.  به دنبال نقل قول‌های انگیزه بخش به زبان هدف باشید. چه ترجمه شده باشد یا به زبان اصلی نقل شده باشد این روش همیشه انگیزه بخش است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن