آیلتس

آیلتس: نکاتی درباره آزمون شنیداری (پرسش و پاسخ)

مهارت شنیداری (listening) آزمون آیلتس: دانش داوطلب در گوش کردن به نوار پخش شده و پاسخ به پرسش های متنوع در آزمون، مورد سنجش قرار می‌گیرد. این بخش شامل ۴ بخش است که ظرف ۳۰ دقیقه در آزمون مطرح می شود و ساختار به صورت زیر دارد. مثلا در بخش اول، یک گفت و گوی دونفره را می شنویم که در موضوعات رومزه صورت می گیرد و شما باید به جای خالی ها پاسخ دهید.

در بخش دوم، مونولوگی را می شنویم که در موضوعات روزمره است و شما باید بر اساس پرسش هایی که مطرح می شود و آن چه که گوش می کنید، پاسخ درست را انتخاب کنید. در بخش سوم، گفت و گویی بین ۴ نفر صورت می گیرد که تقریبا پیچیده است و دقت زیادی دارد. قسمت چهارم، یک سخنرانی دانشگاهی در زمینه های مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بخش شنیداری، به این بخش مراجعه کنید.


آزمون شنیداری آیلتس: اطلاعات (پرسش و پاسخ)

در زیر پاسخ به سوالات متداول درباره بخش شنیداری آزمون آیلتس را مشاهده می‌کنید.

چهار بخش در قسمت شنیداری آزمون آیلتس وجود دارد. بخش ۱ و ۲ بر اساس موقعیت‌های اجتماعی هستند، در حالیکه بخش های ۳ و ۴ اکادمیک هستند.

۲. آیا همه آزمون مشابهی دریافت می‌کنند یا تفاوت هایی در آزمون شنیداری وجود دارد؟

تنها یک نوع آزمون شنیداری برای هر کس وجود دارد.

۳. این بخش چند سوال دارد؟

این بخش شنیداری حاوی ۴۰ سوال است. ۱۰ سوال در هر بخش.

۴. مدت زمان آزمون شنیداری چقدر است؟

آزمون شنیداری آیلتس ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. به فایل صوتی گوش کرده و سوالات را در ۳۰ دقیقه پاسخ می‌دهید. بعد از آن ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخنامه وقت دارید.

۵. چند دفعه می‌توانم به فایل صوتی گوش کنم؟

 فقط یکبار شانس گوش دادن به فایل صوتی را دارید. پس مطمئن شوید که سوالات را با دقت خوانده‌اید و آماده تمرکز روی متن هستید.

۶. پاسخنامه شنیداری چیست؟

در پایان بخش شنیداری، برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخنامه زمان خواهید داشت. می‌توانید ۱۰ دقیقه اضافی برای انتقال پاسخ به پاسخنامه دریافت کنید. باید نحوه استفاده از پاسخنامه را قبل از شرکت در آزمون در خانه تمرین کنید.

۷. چطور می‌توانم از نمره‌ام در بخش شنیداری آگاه شوم؟

در زیر فهرستی از نمرات ۶-۸ وجود دارد.

  • 6 نمره = ۲۳ پاسخ درست از ۴۰ سوال.
  • 7 نمره= ۳۰ پاسخ درسا از ۴۰ سوال
  • 8 نمره =۳۵ پاسخ درست از ۴۰ سوال.

۸. در صورت ارائه پاسخ غلط نمره از دست می‌دهم؟

نه، برای پاسخ اشتباه نمره منفی وجود ندارد. پس، هیچ سوالی را بدون پاسخ رها نکنید – همیشه شانس حدس زدن دارید.

۹. آیا باید به ترتیب پاسخ بدهم؟

 این به نوع سوال بستگی دارد. برخی سوالات به ترتیب هستند و برخی نه. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه وبلاگ مرا مطالعه کنید.

۱۰. آیا قبل از شنیدن فایل صوتی وقت برای خواندن سوالات دارم؟

 بله، قبل از شروع آزمون به شما مقداری وقت داده می‌شود تا نگاهی به سوالات بیاندازید. ازاین وقت به خوبی استفاده کنید. سوالات را بخوانید، زیر کلمات مهم خط بکشید و درباره هر مطلبی که ممکن است بشنوید فکر کنید. به شما می‌گویند که کدام سوال را باید بخوانید (مثلا حالا سوال ۴- ۱۰ را می‌شنوید ….) – به همین دلیل مطمئن شوید که چند سوال را باید قبل از شنیدن فایل بخوانید.

۱۱. آیا می‌توانم روی برگه سوالات بخش شنیداری یادداشت کنم؟

بله، می‌توانید. می‌توانید یادداشت بردارید، زیر کلمات خط بکشید و روی برگه سوالات بنویسید. تنها برگه پاسخنامه باید مرتب باشد. در واقع یادداشت برداری روی برگه سوالات می‌تواند بسیار مفید بوده و به پاسخ دهی شما کمک کند.

۱۲. آیا می‌توانم برگه اضافی برای یادداشت برداری بگیرم؟

نه، باید از برگه سوالات برای نوشتن هنگام شنیدن فایل استفاده کنید.

۱۳. آیا حروف بزرگ مهم هستند؟

نه، در استفاده از انها مختار هستید. اگر به شکل نادرست از آنها استفاده کنید بر نمره شما تاثیری ندارد و نمره از دست نمی‌دهید.

۱۴. آیا می‌توانم همه پاسخ‌ها در پاسخنامه بخش شنیداری را با حروف بزرگ بنویسم ؟

بله، می‌توانید. این کار گاهی هم ایده خوبی است، چرا که معمولا نوشته شما را خواناتر می‌کند.

۱۵. باید از خودکار استفاده کنم یا مداد؟

برای بخش شنیداری باید از مداد استفاده کنید. پس پاک کن را فراموش نکنید. با این وجود برای نوشتن می‌توانید از خودکار یا مداد استفاده کنید.

۱۶. در سوالات چند گزینه‌ای،می‌توانم کلمه یا پاسخ مربوطه را بنویسم؟

بسیار مهم است که اگر سوال از شما می‌خواهد که حرفی را انتخاب کنید، باید حرف را انتخاب کنید نه اینکه کلمه بنویسید.ابتدا سوال را با دقت بخوانید در این صورت نکته‌ای را از دست نخواهید داد.

۱۷. چطور می‌توانم توانایی شنیداری سوالات چند گزینه‌ایم را تقویت کنم؟

این ویدیوی درسی را ببینید، با کلیک روی این لینک روشها و تمریناتی برای سوالات چند‌گزینه‌ای در بخش شنیداری را ببینید.

۱۸. چه لهجه‌هایی در بخش شنیداری وجود دارد؟

آیلتس یک آزمون زبان بین المللی است پس ممکن است لهجه‌های متنوعی را در فایل صوتی بشنوید. باید شنیدن لهجه‌های مختلف را قبل از آزمون تمرین کنید.

۱۹. آیا املا مهم است؟

بله، مهم است. اگر پاسخ از نظر املایی صحیح نباشد، ممکن است نمره نگیرد.

۲۰. چطور می‌توانم شنوایی خود را تقویت کنم؟

می‌توانید با تمرینات متنوع و مخصوص آیلتس که طیفی از انواع سوالات را پوشش می‌دهند، مهارت شنیداری خود را تقویت کنید: تمرین شنیداری آیلتس. همچنین می توانید با گوش‌دادن به لهجه‌ها و موضوعات مختلف هم این مهارت را تقویت کنید. اگر از وبسایت من دیدن کنید لینک هایی از BBCnews و دیگر سایت‌های مفید برای مهارت شنیداری خواهید یافت. ولی به خاطر داشته باشید که این سایت‌ها می‌توانند توانایی شنیداری شما را بهبود بخشند اما کماکان باید روی مهارت‌های شنیداری آیلتس برای شنیدن اطلاعات خاص و پاسخ به سوالات کار کنید.

۲۱. چطور مهارت خود برای پاسخ گویی به بخش ۴ آزمون شنیداری را تقویت کنم؟

۱) بخش ۴ یک سخنرانی است، پس به این معنی است که باید دارای ساختار خاصی باشد. اطلاعات از یک الگوی معمولی پیروی می‌کنند که شما باید سعی در پیروی از آن داشته باشید. سخن‌گو ممکن است از نکته‌ای به نکته دیگر بپرد. سوالات را چک کنید تا ببینید آیا نکته جدید یا مثال‌ها و غیره در بر دارند . به ترتیب اطلاعات ارائه شده در سوال دقت کنید.

۲) باید در پاسخ به سوالات بخش ۴ سریع عمل کنید. باید قادر باشید در زمان معین سوالات را خوانده و پاسخ دهید. این مهارتی است که باید تمرین کنید. فورا زیر کلمات مهم که ممکن است به شما برای پاسخ دادن کمک کندخط بکشید. باید این مهارت را بارها و بارها تمرین کنید. همیشه زیر یا دور کلماتی که برای پاسخ به شما کمک می‌کنند خط بکشید.

۳) همیشه به طور همزمان به بیش از یک سوال دقت داشته باشید. اگر دارید به سوال ۳۴ گوش می‌کنید، باید به سوال ۳۵ هم توجه داشته باشید. وقتی میگویم حواستان باشد یعنی به کلمات مهم در سوالات بعدی نیز توجه کنید.

۴) برخی کلمات کلیدی تکرار خواهند شد ولی به این معنی نیست که دیگر کلمات مهم هم چند بار تکرار می شوند. باید مشخص کنید که کدام کلمات مهم و مفید هستند و کدام کلمات مهم نیستند. هر کلمه‌ای را که نتوانید عبارت بندی کنید برای یافتن بخشی از سخنرانی که در حال گوش دادن به آن هستی، کمک می‌کند. در نتیجه کلمات اکادمیک، نام‌ها ، تاریخ و غیره همگی مفید هستند و به شما کمک می‌کنند.

۵) به کلمات نشانه‌دار گوش کنید. اینها کلماتی هستندکه نشان می‌دهند کی سخنران اطلاعات را تکرار می‌کند وقتی سخنران هنگام صحبت موضوع را عوض می‌کند یا مثال‌ها و جزئیات را ارائه می‌دهد. کلمات نشانه دار مانند ابزار ارتباطی هستند (مورد دیگری که باید متذکر شویم عبارت است از…… یا اگر ازاین نظر بنگریم …….) به این کلمات دقت کنید.

۲۲. معنی «two numbers and/or number» چیست؟

یعنی می‌توانید دو کلمه با یک عدد بنویسید (برای مثال 26 local men) یا می‌توانید فقط یک عدد بنویسید. همچنین می‌توانید یک کلمه با یک عدد داشته باشید. ولی نمی توانید بیش از دو کلمه با یک عدد داشته باشید.

۲۳. آیا باید از the  یا a استفاده کنم؟

اگر در حال تکمیل جمله‌ای هستید پس باید هنگام نوشتن پاسخ مطمئن شوید که جمله از نظر گرامری صحیح است. یعنی باید از حروف (a/the) استفاده کنید. با این وجود اگر یادداشت بر‌می‌دارید،جدول، نمودار یا فلوچارتی می‌کشید یا پر می‌کنید نیازی به نگرانی درباره گرامر ندارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن