یادگیری زبان

مزایا و مضررات یادگیری چند زبان بصورت همزمان

خب، تصور کنید شما از علاقمندان سینه چاک یادگیری زبانهای خارجی هستید و تصمیم گرفته‌اید سه زبان فرانسوی، آلمانی و کره‌ای را همزمان بخوانید. در ابتدا این را به شما بگویم که، راه واقعا حرفه‌ای و سختی را پیش گرفته‌اید. بدون توجه به اینکه چقدر عاشق زبان و یادگیری هستید، یادگیری همزمان چند زبان اصلا شوخی نیست. با اینحال، این ایده مزایایی نیز به همراه دارد که ما سعی می‌کنیم در این مطلب نظرات موافقان و مخالفان آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

موافقان

تربیت ذهن

در حوزه‌ی علم اعصاب، دانشمندان آلمانی و سوئدی تحقیقی را انجام داده‌اند که در آن مشخص شده است مغزی که بطور روزانه و مستمر و بطور همزمان چندین زبان را باید مدیریت کند، طی چند ماه از نظر ساختاری به وضعیتی بسیار بهتر و قوی‌تر ارتقا پیدا خواهد کرد. مغز همچون یک عضله عمل می‌کند؛ اگر از مغز بصورت مداوم و با ذهن باز استفاده کنید، قوی‌تر و قدرتمندتر خواهد شد. افرادی که چند زبان را یاد گرفته‌اند می‌توانند مغز خود را در بهترین فرم ممکن حفظ کنند و آن را ارتقا دهند.

صرفه جویی در زمان

البته، اگر تصمیم گرفته‌اید چند زبان را همزمان یاد بگیرید، باید برنامه‌ ریزی دقیق و درستی داشته باشید. دو روش متداول در رابطه با یادگیری زبان وجود دارد: همزمان و متعاقب. اسامی این دو روش توضیح دهنده‌ی خود هستند. کار کردن بر سر چند زبان بطور همزمان از نظر زمانی در وقت شما صرفه جویی می‌کند زیرا در لحظه چند عملکرد را با هم انجام می‌دهید. بدین طریق شما می‌توانید زبانی را در 1.5 سال و دومی را در 2 سال صحبت کنید.

شباهت و تفاوت مابین زبانها

شما می‌توانید مشخصات زبانهای متفاوت را در نظر بگیرید و به هنگام یادگیری آنها در آن واحد، دید بهتری نسبت به آن داشته باشید. از مزیت کلمات هم ریشه نهایت بهره را ببرید (کلماتی در زبانهای متفاوت که یک ریشه، تلفظ و معنی را دارند).

خسته نخواهید شد

پس اگر از هم اکنون لیستی از زبانها را برای یادگیری آماده کرده‌اید، شروع به یادگیری آنها شما را سرحال و با اعتماد بنفس نگه خواهد داشت. از «Guten tag» زده‌اید؟ از به خاطر سپردن مداوم تفاوت مابین estar و ser خسته شده‌اید؟ کمی «Ohayo gozaimasu» یاد بگیرید و سراغ زبان ژاپنی بروید.

مخالفان

امکان ضعیف شدن مهارت‌های شفاهی

بعضی تحقیقات اذعان می‌کنند زمانی که مغز شما دو یا چند زبان را بطور همزمان پردازش می‌کند، انرژی بیشتری از شما می‌گیرد، و همین منجر به ضعیف شدن مهارت‌های زبانی شما می‌شود.

زبانهای بیشتر، دایره لغات کمتر

افرادی که به یادگیری تنها یک زبان می‌پردازند به نظر از دایره لغات گسترده‌تری برخوردارند. آنهایی که همزمان در حال یادگیری چند زبان هستند از دایره لغات کمتری برخوردارند و برای هر حوزه‌ با تعداد کمتری از کلمات آشنا هستند، در حالی که آنهایی که مشغول به یادگیری یک زبان هستند تمرکز بیشتری دارند و ازینرو دایره لغات بزرگتری خواهند داشت.

لحظات «نوک زبانی»

به هنگام یادگیری چند زبان بصورت همزمان، لحظات زیادی پیش می‌آید که معنی یا کلمه‌ای نوک زبانتان است و آن را فراموش کرده‌اید.

با وجود دلایل ابراز شده از سمت مخالفان، مزیت چند زبانه بودن آنقدر بیشتر است که می‌توان به راحتی از چند نکته‌ی منفی چشم پوشی کرد. شما باید تلاشهای ویژه‌ای برای انجام این کار سترگ انجام دهید؛ با اینحال، دو زبانه بودن قطعا ارزشش را دارد. اگر نگران این هستید که یادگیری چند زبان شما را با موانع و مشکلات بیشتری روبرو خواهد کرد و مزایای چندانی در پی ندارد، باید بگوییم که نگران نباشید! مغز شما به کار مداوم عادت خواهد کرد و به سرعت خودش را با فضا و زبانهای جدید وفق خواهد داد.

دانستن بیشتر از یک زبان مزایای بسیاری دارد، زیرا این مهم منجر به زندگی پربارتر و فهمیدن کشورها، فرهنگ‌ها، تاریخ و هنرهای متفاوتی می‌شود. پس نگران چالش‌ها نباشید، آن را دنبال کنید و پشیمان نشوید.

منبع: لینک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن