آلمان

 تحصیل در آلمان: ویزا و مجوزهای دانشجویی در آلمان

وقتی صحبت از کیفیت آموزش عالی، زیرساخت‌های پژوهشی، روش آموزش، تحصیل کم هزینه و چشم انداز حرفه ای است، آلمان مکانی است که به ذهن می‌رسد. به همین دلیل است که بسیاری افراد در سراسر دنیا معتقدند که آلمان بهترین مکان برای اموزش در مقطع تحصیلات تکمیلی است.  ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

از سوی دیگر، هر فرد خارجی نمی‌تواند فوری به این رویا دست یابد. به این دلیل که چندین ملیت بدون داشتن ویزای مناسب آلمان اجازه ورود و اقامت در آلمان را ندارند.  ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

در این صورت، یک ویزا به عنوان  یک مدرک رسمی مورد نیاز برای اجازه ورود و اقامت در آلمان برای یک غیر آلمانی ،به منظور تحصیل در یک دوره خاص در نظر گرفته شده است.

بنابراین، این ویزا برای افراد خارجی است که:

 • فقط نامه پذیرش از دانشگاه آلمانی دریافت کرده‌اند.
 • انتظار می رود به زودی پاسخی در مورد درخواستشان از یک دانشگاه در آلمان دریافت کنند.
 • باید قبل از درخواست در یک دانشگاه آلمانی در یک دوره پایه ثبت نام کنند.
 • نیاز به تکمیل یک دوره پایه (Studienkolleg) به منظور آماده شدن برای آزمون «Feststellungsprüfung» – ارزیابی صلاحیت دارند.
 • نیاز به تکمیل مدرک دکترا دارند.
 • می خواهند در یک پروژه پژوهشی در آلمان شرکت کنند.
 • … شما باید در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود برای ویزای مناسب درخواست کنید تا برای دوره مورد نظر وارد آلمان شده  و در آنجا  اقامت داشته باشید، در صورتی که از یکی از این کشورها آمده باشید.

در صورتی که باید بیش از 90 روز یا 3 ماه در آلمان بمانید، باید پس از ورود به آلمان، مجوز اقامت برای این مدت را هم دریافت کنید.

زمان مناسب، مدت زمان مشخصی که شما باید درخواست ویزا کنید، وجود ندارد اما شدیدا توصیه می‌شود که زودتر این کار را انجام دهید قبل از سفر به آلمان.

به طور معمول، 3 (سه) ماه قبل از شروع دوره تحصیلی برنامه‌ریزی شده، برای بسیاری از کسانی که قبلا همان تجربه را داشتند مناسب است.

اما، بیایید ببینیم، چه چیز دیگری باید در مورد گرفتن ویزای تحصیلی آلمان بدانید.  ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

ویزای آلمان

انواع ویزای تحصیلی آلمان

همانطور که قبلا توضیح دادیم،هر زمان که بخواهید به منظور تحصیل به آلمان سفر کنید، باید درخواست ویزای آلمانی مناسبی در ارتباط با هدف سفر خود زندگی یا تحصیل در آنجا داشته باشید.  ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

سه نوع  ویزا برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان دارند، وجود دارد:

۱. (Language Course Visa (Visa for Language Learning  – (ویزای دوره آموزش زبان) برای فعالیت‌های آموزشی که از 3 ماه تا 1 سال طول می‌کشد، به منظور شرکت در دوره های کوتاه زبان آلمانی.

۲. (Student Applicant Visa (Visum Zur Studienbewerbung – ( ویزای دانشجویی) اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید، اما هنوز در حال تلاش برای یافتن برنامه درست هستید یا هنوز نامه تایید از دانشگاه خود را دریافت نکرده‌اید.

۳. ویزای دانشجویی (Visum Zu Studienzwecken) – اگر قبلا در یک دانشگاه آلمانی پذیرفته شده باشید.

کجا و چگونه درخواست ویزای آلمان دهیم؟

همانطور که قبلا گفتیم، جایی که باید برای ویزا درخواست کنید، سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور شما است.  ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

برای اولین بار، باید یک قرار ملاقات برای مصاحبه ویزا بگذارید. در روز مصاحبه، باید مدارک درخواست ویزیتان را ارائه دهید.

علاوه بر این، باید به سؤالات مصاحبه‌ای که افسر کنسول آماده می‌کند، به منظور بررسی دقیق شرایط شما به عنوان یک نامزد بالقوه دریافت ویزا پاسخ دهید.

زودتر یک قرار دریافت ویزا ترتیب دهید.

 

قبل از انجام هر کاری دیگری، برای درخواست ویزای دانشجویی شنگن باید در یک قرار ملاقات برای دریافت ویزا در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود شرکت کنید. ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

بعد از اینکه توانستید زمان خروج خود را برنامه ریزی کنید، تاریخ‌های موجود را بررسی کنید و قرار ملاقاتی در سیستم آنلاین را در وب سایت سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تنظیم کنید.  ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

مصاحبه ویزا برای تحصیل در آلمان ویزای آلمان مهاجرت به آلمان

مصاحبه ویزا لحظه‌ای است که شما به طور مستقیم به عنوان یک متقاضی ویزا با افسر کنسول‌گری ملاقات کنید. در همان زمان باید مدارک مورد نیاز ویزا را هم ارائه کنید، زیرا افسر کنسول‌گری آنها را درخواست می‌کند. در طول یک ملاقات برای دریافت ویزا ، مامور کنسولگری همچنین سوالاتی درباره درخواست شما از شما میپرسد که باید با دقت و درست به آنها پاسخ دهید.

ثبت نام در دفتر ثبت اقامت

افراد خارجی که قصد دارند بیش از 2 ماه در آلمان بمانند، باید تأییدیه ثبت نام در «Meldebestätigung» را دریافت کنند. برای دریافت چنین تاییدیه‌ای یک خارجی باید در اداره ثبت اقامت محلی یا «Einwohnermeldeamt» درخواست بدهد.

افراد خارجی که می‌خواهند بیش از 90 روز یا سه ماه در آلمان بمانند باید عنوان اقامت مناسبی را داشته باشند. در مورد ما، اجازه اقامت «Aufenthaltsgenehmigung» عنوان مناسبی است که برای اهداف تحصیلی در نظر گرفته شده است. مجوز اقامت فقط به درخواست صاحب ویزا در دفتر ثبت امور خارجی Ausländerbehörde در شهری که دانشگاه شما در آن واقع شده است صادر می‌شود.
مهم‌ترین نکاتی که باید به عنوان یک متقاضی ویزای آلمانی بدانید

ممکن است اداره صدور ویزا مدارک اضافی را بر اساس مصاحبه ویزا درخواست کند.
به شخصه خودتان در مصاحبه ویزا حضور داشته باشید
از اعتبار گذرنامه خود اطمینان حاصل کنید – باید برای تمام مدت اقامت شما اغتبار داشته باشد، از جمله مدتی که انتظار دارید به آن اضافه شود.
توجه داشته باشید که درخواست ناقص ویزا ممکن است رد شود

 • عکس‌های خود را در فرم درخواست ویزا قرار ندهید
 • شخص دیگری را همراه خود طی مصاحبه به سفارت یا کنسولگری نبرید.
 • هر متقاضی مجاز است که اقدامات قانونی علیه تصمیم سفارت یا کنسولگری در مورد درخواست ویزای خود را دنبال کند
 • گرفتن ویزا برای اهداف تحصیلی نسبت به گرفتن ویزای توریستی مهم‌تر است، زیرا این ممکن است فرصت گرفتن مجوز اقامت در آلمان را هم برای شما فراهم کند، به خاطر داشته باشید که یک ویزای توریستی را وقتی در آلمان حضور داشته باشید و محبور باشید که بیشتر در ان کشور بمانید نمی‌توانید تمدید کنید.
 • اگر متقاضی تهدیدی امنیتی و تهدیدی برای نظم عمومی در منطقه شینگن باشد، ویزا رد خواهد شد.
 • در صورت رد و باطل شدن ویزا، به متقاضی در مورد دلیل اصلی رد شدن آن اطلاع داده می‌شود.
 • اطمینان حاصل کنید که به موقع درباره سفر خود به آلمان برنامه ریزی کرده‌اید، بنابراین زمان مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه را خواهید داشت.
  مدارک اصلی ممکن است پس از ورود به فرودگاه مورد نیاز باشد.
 • ویزای شنگن به طور خودکار ارائه نمی‌شود – بنابراین باید تا 4 ماه برای دریافت پاسخ از سفارت یا کنسولگری صبر کنید و هیچ تضمینی وجود ندارد که به شما ویزا داده شود.
 • فرم درخواست را می‌توانید به صورت رایگان در وب سایت سفارت یا کنسولگری کشور خود دانلود کنید.
 • گذرنامه طی تکمیل روند دریافت ویزا در سفارت / کنسولگری باقی می‌ماند.
 • قرار ملاقات برای دریافت ویزا همگی فقط به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد(نه تلفنی، با ایمیل ، فکس یا حضوری)
 • هزینه دریافت ویزا در صورت منصف شدن برگردانده نمی‌شود.

پرداخت هزینه ویزای دانشجویی

 متقاضیان باید با یک انتقال بانکی هزینه ویزا را پرداخت کنند. هزینه ویزای دانشجویی از سال 2008 برابر 60 یورو است چک یا کارت اعتباری پذیرفته نمی‌شود. واریز  پول باید به نام کنسولگری در کشور خودتان باشد و نباید بیش از دو ماه طول بکشد.

 لطفا توجه داشته باشید که اگر درخواست شما برای ویزای دانشجویی رد شود، هزینه ویزای شما برگردانده نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن

تخفیف

تا 70 درصد

بهاره