شگفت انگیز دیجی کالا
کودکانیادگیری زبان

5 نکته درباره آموزش زبان به کودکان به وسیله بازی

تدریس زبان به کودکان در رده سنی پیش دبستانی برای مدرسانی که به تازگی به این گروه سنی آموزش می‌دهند دلهره آور است. کودکان در این سن نسبت به دیگر گروه‌های سنی و بزرگسالان کمتر تمرکز دارند و هنوز در حال یادگیری زبان مادری خود هستند. ولی آموزش این گروه سنی وقتی از برخی اصول پیروی کنید به شدت رضایت‌بخش خواهد بود. بخوانید: کودکان چطور زبان را می‌آموزند؟

1. اهمیت یادگیری فعال

یادگیری فعال به معنی درگیر‌کردن کامل کودک در روند یادگیری است. برای این منظور باید محیطی فراهم کنیم تا همه حواس کودک از جمله حس بینایی، شنوایی، شناخت و لامسه را در بر‌بگیرد. فعالیت‌های آموزشی مناسب شامل مکالمه، آواز، شعر، رقص، بازی، برنامه‌های ویدئویی و کار‌های هنری و دستی است.

2. تقویت یادگیری به وسیله بازیبرای مثال٬ کودکان هنگام یادگیری کلمه جدید در کلاس ابتدا: به کلمه گوش می‌دهند(در مکالمات یا آوازها)، آن را تکرار می‌کنند (وقتی به همراه آواز می‌خوانند)، کلمه را می‌بینند (اگر قبلا حروف را فرا‌گرفته باشند و قادر به شناخت آنها باشند)، کلمه را رد‌یابی می‌کنند (در موارد دیگر مانند بازی)، و سپس کلمه را تولید می‌کنند(وقتی درباره موضوع یا بازی‌هایی که به تولید کلمات جدید نیاز دارند سوال می‌کنند).

بازی بخش مهمی از زندگی کودکان در این سن محسوب می‌شود. بنابراین معلمان باید تا حد ممکن با بازی به کودکان زبان بیاموزند. بازی با فلاش کارت‌ها، انواع رقابت‌ها، مسابقات و غیره از مهیج‌ترین روش‌ها برای آموزش کودکان می‌باشند. همین‌طور که مشوق یادگیری هستند به توسعه مهارت‌های اجتماعی هم کمک می‌کنند.

3. تشویق خلاقیت و قدرت تصور کودکانکمک به کودکان برای توسعه توانایی‌های زبانی‌شان از اهمیت خاصی برخوردار است. خلاقیت و قدرت تصور بخشی از روند یادگیری آنهاست و باید توسط مدرس توسعه یابد. برای مثال می‌توانید با کمک زبان‌آموزان و با استفاده از پیشنهادات آنها آواز‌های جدیدی بسازید. کارهای هنری صنایع دستی هم فرصت خوبی برای کودکان فراهم می کند تا از قدرت خلاقیت و تصور‌شان استفاده کنند. نباید آنها را مجبور به ساخت مدلی کنیم که خودمان آماده کرده‌ایم، در عوض اجازه دهیم که فراتر رفته و از ایده‌های خودشان استفاده کنند.

4. توسعه مهارت‌های اجتماعی کودکان

توسعه مهارت‌های اجتماعی نیز در این رده سنی بسیار مهم است. کودکان باید بیاموزند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، و ارزش‌های مهمی مانند احترام و به اشتراک گذاری را بیاموزند. لازم است مربی دلیل اهمیت چنین ارزش‌هایی را توضیح داده و وقتی اختلافاتی در کلاس پیش می‌آید اهمیت آنها را یادآور شود.

پنج توصیه مهم برای مربیانی که به تازگی به این رده سنی آموزش می‌دهند

  • پایه‌ریزی مجموعه‌ای از قوانین کلاسی در روز اول. این روند به شما کمک می کند تا کنترل کلاس را در دست داشته باشید. به طور مرتب قوانین را به آنها یادآوری کنید.
  • از روش‌هایی برای سازماندهی کلاس استفاده کنید. کودکان این رده سنی باید بدانند قبل از شروع فعالیت‌ها چه کاری انجام دهند. به یاد داشته باشید که باید این دستورالعمل‌ها صریح باشند و فعالیت‌ها از قبل مدل سازی شده باشند.
  • وقتی اختلاف پیش می‌آید آشفته نشوید. خونسردی خود را حفظ کنید و سطح دانش آموز را به او یادآور شوید٬ تماس چشمی برقرار کنید. با لحنی نرم و صدایی آهسته با آنها صحبت کنید.
  •  به کارهایی که قصد دارند انجام دهند اشتیاق نشان دهید. بخشی از فعالیت‌ها باشید.
  • مجموعه‌ای از آوازها٬مکالمات و بازی‌های ساده را در دسترس داشته باشید تا توجه کودکان را جلب کنید. می‌توانید هر لحظه در کلاس از آنها برای تغییر از فعالیتی به فعالیت دیگر استفاده کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن