کودکانیادگیری زبان

4 نکته درباره آموزش زبان به کودکان با استفاده از کتاب داستان مصور

کتاب داستان‌های مصور منبع خوبی برای آموزش زبان به کودکان هستند. چرا که کودکان عاشق گوش‌دادن به داستان هستند. کتاب داستان، زبان را در قالبی آشنا و ساده بیان می‌کند و تصاویر با کیفیت به کودکان کمک می‌کند تا بین چیزی که می‌شنوند و می‌بینند هماهنگی ایجاد کنند. در این روش سواد بصری و درک هنری کودکان هم بالا می‌رود. همچنین سبک‌های مختلف تصویری را کشف کرده و درباره فرهنگ تصویرگر می‌آموزند.

1. چرا از کتاب‌های ‌داستان در کلاس درس استفاده کنیم؟

مربی‌ها می‌توانند از کتاب داستان به عنوان ابزار کمک آموزشی یا منبع اصلی برای آموزش زبان استفاده کنند. کتاب داستان به خوبی میتواند فعالیت‌های زیادی برای توسعه مهارت‌های زبان انگلیسی کودکان ارائه دهد و زمینه‌های دیگری از برنامه‌های آموزشی مربوط به زندگی را از طریق تم و محتوای کتاب فراهم کند. این کتاب‌ها همچنین بسیار انگیزه بخش هستند چرا که قدرت تخیل کودک را تمرین داده و او را جذب علایق و سبک‌های یادگیری مختلف می‌کنند. قصه‌خوانی یک تجربه مشترک اجتماعی است و پاسخی برای شادی، غم، همدردی، هیجان و پیش بینی ایجاد می‌کند که همه آنها باعث تشویق و توسعه رفتارهای اجتماعی و احساسی می‌شوند. مزیت دیگر قصه‌خوانی این است که کتاب‌های داستان کودکان را تشویق می‌کند تا از یادگیری زبان لذت ببرند و توجه آنها به ادبیات را پرورش می‌دهد.

2. کتاب‌های داستانی نیازهای مختف زبان آموزان را برآورده می‌کنند

گسترش تعلیم زبان انگلیسی در سراسر دنیا برای کودکان و تفاوت سیاست‌های آموزشی کشور‌ها بدین معنی است که مدرس‌ها با نیازهای مختلف و سطوح مختلف زبان آموزان در کلاس درس مواجه می‌شوند. کتاب‌های داستان به برطرف کردن نیازهای مختلف به مدرسان زبان کمک می‌کنند چرا که همه کودکان می‌توانند معنی کلی داستان را با کمک روش‌های قصه گویی مربی و تصاویر زیبا درک کنند. هر کودک می‌تواند طبق سطح زبان و توانایی درک خود پاسخ دهد.

3. انتخاب کتاب داستان مناسب

نکته مهم برای قصه گویی موفق انتخاب داستان مناسب برای توسعه توانایی زبانی و شناختی کودکان است. ممکن است دانش کمی از زبان دوم داشته باشند ولی کماکان ایده‌ها مفاهیم و آرمان‌هایی مرتبط با تکامل سنیشان دارند. مدرسان باید از معیارهایی که برای انتخاب کتاب داستان به کار می برند آگاه باشند مانند سطح آموزشی کتاب٬ موضوع داستان و انگیزه انتخاب آن. (کتاب راهنمای !Tell it again این معیارها را به طور کامل برای مدرسان فهرست کرده تا بتوانند اگاهانه انتخاب کنند).

وقتی کتاب داستانی را انتخاب می‌کنید باید مزیت آن برای کلاس را تجزیه و تحلیل کرده و فعالیت‌هایی متناسب با آن از جمله فعالیت‌های حین قصه گویی و فعایت‌های بعد از اتمام قصه را طراحی کنید. مهم است که در ابتدا به کودکان بگویید نتیجه این قصه گویی چه خواهد بود: ارائه داستان٬ برنامه٬ ساخت چیزی٬ طراحی کتاب توسط خودشان و غیره. این کار به کودکان هدف می‌دهد و آنها را با انگیزه و مشتاق نگاه می‌دارد.

4. نکته‌ای که هنگام بلند خواندن داستان باید به آن دقت کنید

برای خواندن داستان با صدای بلند باید آمادگی دشته باشید. باید با طرح اولیه٬ تصاویر و داستان کتاب آشنا شوید. قبل از خواندن داستان در کلاس چندین بار آن را با صدای بلند بخوانید در نتیجه بر داستان مسلط خواهید شد از روش‌های قصه گویی مختلف مانند اشاره به تصاویر نظر‌دادن ٬ سوال پرسیدن و تشویق کودکان برای پیش بینی و تکرار استفاده کنید. روش‌های دیگر شامل مکث در زمان مناسب٬ تغییر لحن یا بلندی صدا و استفاده از اشاره‌ها٬ نشانه‌ها و جلوه‌ای صوتی هستند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن