زبان آلمانی

چگونگی بیان و نوشتن روزها، ماهها و تاریخ به زبان آلمانی

پس از مطالعه این پست، قادر به بیان روز‌ها و ماه‌ها، گفتن تاریخ تقویمی، صحبت درباره فصول و تاریخ‌ و زمان به زبان آلمانی خواهید بود. اسامی روزها به آلمانی / اسامی ماهها به آلمانی / تاریخ به آلمانی / یادگیری آلمانی

خوشبختانه، چون این عبارات بر اساس زبان لاتین هستند، کلمات انگلیسی و آلمانی برای ماه‌ها تقریبا یکی هستند. در بسیاری موارد روزها هم مشابه‌اند و به دلیل میراث مشترک با آلمانی‌ها، بیشتر روزها در هر دو زبان به نام خدایان قدیم توتنی نام‌گذاری شده‌اند.

برای مثال، خدای جنگ و طوفان ژرمن، Thor، اسمش در دو کلمه‌ی سه شنبه به انگلیسی (Thursday) و به آلمانی (donnestag | thunder = donner) استفاده شده است. اسامی روزها به آلمانی / اسامی ماهها به آلمانی / تاریخ به آلمانی / یادگیری آلمانی

روزهای هفته در زبان آلمانی

(Tage der Woche)

بیایید با روزهای هفته (tage der woche) شروع کنیم. در قسمت آخر نام بیشتر روزها در زبان آلمانی کلمه‌ی  Tag قرار دارد، درست مانند روزهای زبان انگلیسی که با کلمه «day» پایان می‌پذیرند. هفته (و تقویم) در زبان آلمانی به جای یکشنبه با روز دوشنبه (Montag) آغاز می‌شود. هر روز با دو حرف مخفف متداولش نشان داده می‌شود.

روزهای هفته

آلمانی فارسی
Montag (Mo)
(Mond-Tag)
دوشنبه
Dienstag (Di)
(Zies-Tag)
سه شنبه
Mittwoch (Mi)
(mid-week)
چهارشنبه
Donnerstag (Do)
“thunder-day”
پنج شنبه
Freitag (Fr)
(Freya-Tag)
جمعه
Samstag (Sa)
Sonnabend (Sa)
(used in No. Germany)
شنبه
Sonntag (So)
(Sonne-Tag)
یکشنبه

هفت روز هفته مذکر (der) هستند، چرا که معمولا با پسوند tag- پایان می‌پذیرند. اسامی روزها به آلمانی / اسامی ماهها به آلمانی / تاریخ به آلمانی / یادگیری آلمانی

دو استثنا وجود دارد Mittwoch و Sonnabend که این دو هم مذکر هستند. توجه کنید که دو کلمه برای روز شنبه وجود دارد. کلمه Samstag اغلب در آلمانی اتریشی و در سوئیس به کار می‌رود. Sonnabend در شرق آلمان و به ندرت در شمال شهر Münster دربخش شمالی آلمان به کار می‌رود. در نتیجه، در شهر هامبورگ، Rostock، لیپزیک یا برلین کلمه Sonnabend را به کار می‌برند. در شهرهای کلن، فرانکفورت، مونیخ یا وین روز شنبه را Samstag می‌نامند.

هر دو واژه برای روز شنبه در سرتاسر دنیای آلمانی زبان شناخته شده‌اند، ولی شما باید متداولترین کلمه را بسته به منطقه‌ای که در آن هستید، به کار ببرید. به دو حرف مخفف برای هر یک از روزها توجه کنید (Mo, Di, Mi, etc.). این مخفف‌ها در تقویم‌ها، جداول زمانی و ساعت‌های آلمانی/ سوئیسی که روز و تاریخ را نشان می‌دهند به کار می‌روند.

استفاده از عبارات حرف اضافه‌ با روزهای هفته

برای گفتن (در روز دوشنبه) یا (در جمعه) ازعبارت حرف اضافه am Montag یا am Freitag استفاده کنید. (کلمه am در واقع معادل an و dem است، فرم تاریخی der. در زیر بیشتر در این‌باره می‌خوانیم). در اینجا برخی عبارات متداول به کار رفته برای روزها هفته را داریم:

آلمانی فارسی
am Montag در دوشنبه
montags دوشنبه‌ها
jeden Montag هر دوشنبه، دوشنبه‌ها
(am) kommenden Dienstag این سه شنبه
letzten Mittwoch چهارشنبه‌ی گذشته
übernächsten Donnerstag پنج شنبه‌ی بعدی
jeden zweiten Freitag پنج شنبه در میون
Heute ist Dienstag امروز سه شنبه است
Morgen ist Mittwoch فردا چهارشنبه است
Gestern war Montag دیروز دوشنبه بود

تعدادی کلمه درباره حالت مفعولی، که به عنوان هدف فاعل حروف اضافه‌ (به عنوان بیان تاریخ) استفاده می‌شود 

در اینجا بر استفاده از فرم مفعولی برای بیان تاریخ تمرکز می‌کنیم. جدول این تغییرات را در زیر ملاحظه می‌کنید.

NOMINATIV-AKKUSATIV-DATIV
GENDER Nominativ Akkusativ Dativ
MASC. der/jeder den/jeden dem
NEUT. das das dem
FEM. die die der

نمونه‌ها: am Dienstag ( در روز سه شنبه، فرم تاریخی)، jeden Tag (هر روز، فرم مفعولی).

حال می‌خواهیم از اطلاعات جدول بالا استفاده کنیم. وقتی از حرف اضافه (an (on و (in (in کنار روزها، ماه‌ها و تاریخ استفاده می‌کنیم، فرم تاریخی (dative) به خود می‌گیرند. روزها و ماه‌ها مذکر هستند، در نتیجه با ترکیبی از حروف an و in به علاوه dem که معادل am یا im است، پایان می‌پذیرند. برای گفتن «in May» (در ماه می) یا «in November» (در ماه نوامبر) از عبارت حرف‌اضافه im Mai یا im November استفاده می‌کنیم.

با این وجود، برخی بیانات تاریخ که از حروف اضافه استفاده نمی‌کنند (jeden Dienstag, letzten Mittwoch ) به صورت مفعولی هستند.

ماه‌ها (Die Monateاسامی روزها به آلمانی / اسامی ماهها به آلمانی / تاریخ به آلمانی / یادگیری آلمانی

ماه‌ها همگی مذکر (der) هستند. دو کلمه برای ماه جولای وجود دارد. ( Juli (YOO-LEE شکل استاندارد آن است و آلمانی زبان‌ها اغلب کلمه ( Julei (YOO-LYE را هم به کار می‌برند تا با کلمه Juni اشتباه نشود – درست مانند کلمه zwo که برای zwei به کار می‌رود.

ماه‌ها – Die Monate
DEUTSCH فارسی
Januar
YAHN-oo-ahr
ژانویه
Februar فوریه
März
MEHRZ
مارس
April آوریل
Mai
MYE
می
Juni
YOO-nee
ژوئن
Juli
YOO-lee
جولای
August
ow-GOOST
آگوست
September سپتامبر
Oktober اکتبر
November نوامبر
Dezember دسامبر

چهار فصل  (Die vier Jahreszeiten)

فصل‌ها همگی مذکر هستند (به جز das Frühjahr نام دیگر فصل بهار). ماه‌ها برای هر فصل، البته با توجه به اینکه آلمان و دیگر کشورهای آلمانی زبان در نیم‌کره شمالی واقع شده‌اند مرتب شده‌اند.

وقتی در کل درباره فصول صحبت می‌کنید، در کشور آلمان تقریبا همیشه از یک حرف استفاده می کنید: «Der Herbst ist meine Lieblingsjahreszeit”. فرم صفتی که در بالا نشان داده شده است به شکل  “springlike, springy,” “summerlike” یا “autumnal, falllike” (sommerliche Temperaturen = “summerlike/summery temperatures”) ترجمه می‌شوند. دربرخی موارد فرم اسمی به عنوان یک پیشوند به کار می‌رود، مانند die Winterkleidung = “لباس زمستانی” یا die Sommermonate = “the summer months. عبارت حرف اضافه‌ (im (in dem برای همه فصول به کار می‌رود.  وقتی می‌خواهید بگویید در فصل بهار، باید به شکل im Frühling بنویسید. 

این در خصوص بیان ماه‌ها هم صدق می‌کند. اسامی روزها به آلمانی / اسامی ماهها به آلمانی / تاریخ به آلمانی / یادگیری آلمانی

عبارات حرف اضافه همراه تاریخ

برای گفتن تاریخ، مثلا (چهارم جولای) am (همراه روزها) و یک عدد ترتیبی (چهارم یا پنجم) را به کار می‌برید: am vierten Juli معمولا به شکل am 4. Juli نوشته می‌شود. دوره زمانی بعد از عدد نشان دهنده پسوند پایانی –ten در پایان عدد است و مشابه  -th, -rd, or -nd  در پایان اعداد ترتیبی در زبان انگلیسی است.

توجه کنید که نشان دادن تاریخ با عدد در زبان آلمانی (و در همه زبان‌های اروپایی) همیشه به ترتیب روز، ماه و سال نوشته می‌شوند – تا ماه،روز،سال. مثلا، در آلمان، تاریخ ۱/۶/۰۱ به شکل ۶/۱/۰۱ نوشته می‌شود(ششم ژانویه ۲۰۰۱).این ترتیب منطقی است که از کوچکترین واحد (روز ) تا بزرگ‌ترین واحد ( سال) نوشته می‌شود. برای مرور اعداد ترتیبی راهنمای اعداد آلمانی را ببینید. در اینجا برخی عبارات پر کاربرد برای ماه‌ها و تاریخ تقویمی را آورده‌ایم.

der erste – am ersten/1 – اولین 

der zweite – am zweiten/2 – دومین

3 the third – on the third/3rd – سومین

der elfte – am elften/11 – یازدهمین

der einunddreißigste/am einunddreißigsten/31 – سی و یکمین

در موارد بسیاری، عدد ترتیبی عدد اصلی با پسوند –te یا  –ten است. درست مانند انگلیسی برخی اعداد ترتیبی المانی هم بیقاعده هستند:  one/first (eins/erste) یا  (three/third (drei/dritte)در زیر جدولی از نمونه اعداد ترتیبی ارائه شده که برای بیان تاریخ به کار می‌روند.


آلمانی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های آلمانی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن