دیگر زبانها

زبانهای زیبای دنیا از نظر تلفظ، آوا و رسم الخط

در دنیای امروز بیش از ۶۹۰۰ گویش زبانی وجود دارد٬ ولی کدامیک زیبا‌ترین هستند؟ پاسخ شما ممکن است بسته به زبان مادری‌تان، زبان‌هایی که قادر به صحبت کردن آنها هستید و زبان‌هایی که می‌شناسید، متفاوت باشد. این یک موضوع شخصی است و به اینکه تا چه میزان در معرض زبان‌های خارجی (و کدامیک از آنها) بوده باشید بستگی دارد. می‌توان زبانهای زیبای دنیا را از لحاظ گوناگونی بررسی کرد که ما در زیر به بعضی از این موارد اشاره‌کرده‌ایم.

1. زبان فرانسه – زیباترین زبان دنیا

اگر زبانی وجود داشته‌باشد که همه در سراسر دنیا به زیبایی آن اذعان داشته باشند، آن زبان فرانسه است. طبق چندین نظر‌سنجی آنلاین در سراسر دنیا یک نوع شیفتگی عمومی برای صحبت کردن به زبان فرانسه وجود دارد. زبان فرانسه ساده، روان، موزون و از نظر زیبایی‌شناختی دلپسند است. با داشتن حرف {r} با تلفظ متفاوت، مصوت‌های (تودماغی) که از طریق بینی تلفظ می شوند {en}، {in}٬{un} و نحوه بیان خوش آهنگ‌اش، این زبان برای یک غیر‌بومی به شدت دلپسند به نظر‌ می‌رسد. فراموش نکنیم که فرهنگ غنی کشور فرانسه هم در تبدیل شدن این زبان به زیباترین زبان دنیا بسیار موثر بوده‌است. چه کسی می‌تواند در برابر تلفظ حرف r توسط Édith Piaf در عبارت La vie en rose یا وزن نهفته در بیان عبارت Bonnie and Clyde توسط Serge Gainsbourg مقاومت کند؟ حتی داده‌ها نشان داده‌اند که زبان فرانسه شاید زبان آینده باشد. 

2. زبان آلمانی – زیباترین زبان آوایی (ترانه‌ای)

اغلب گفته می‌شود زبان آلمانی از نظر شنیداری زبانی خشن و گوشخراش است، ولی این زبان می‌تواند گویا، خوش‌آهنگ و احساسی باشد، مخصوصا وقتی همراه موسیقی پاپ خوانده شود. چه کسی آهنگ 99 Luftballons اثر نانا (حتی بدون اینکه معنی کلمات ترانه را درک کند) یا آهنگ های جدید ndreas Bourani به نام Auf uns, CRO’s Bye Bye یا an Oktoberfest schlager (آهنگی بسیار معروف) را در ساحل یا هنگام برگزاری مراسم سنتی باوارین زمزمه نکرده یا همراهش نخوانده است؟ موسیقی گوش‌ کنید و بگذارید زبان آلمانی شما را محصور خود کرده و احساسات شما را بر‌انگیزد! می‌توانید بخوانید: جامع‌ترین راهنمای یادگیری زبان آلمانی.

3. زبان عربی – زیبارین زبان نوشتاری

برای خواننده‌ای که به حروف لاتین یا الفبای رومی عادت دارد، سبک نوشتار زبان عربی به صورت خوش نویسی برایش جذاب خواهد بود. نوشتن از راست به چپ بدون حروف کوچک بالایی و پایینی متمایز، نوشتار عربی به نظر جریانی بینهایت و سبکی مسحور کننده دارد. عجیب نیست که خوش‌ نویسی عربی به عنوان یک نوع هنر مذهبی، هنر دستی مورد احترام است و روی اماکن و اشیای مقدس نوشته می‌شود.

4. زبان انگلیسی – زیباترین پس زمینه

زبان انگلیسی یکی از پرکاربرد‌ترین زبان ها در سراسر دنیاست، ۱.۶ میلیارد بومی و غیر بومی به این زبان صحبت می‌کنند. این زبان تحت تاثیر زبان قدیمی نروژ، زبان فرانسه٬ لاتین٬ یونانی و مهاجمان متعددی قرار‌داشته است که ساختار جملات٬ تلفظ و واژگان زبان انگلیسی روانی که ما امروزه می شناسیم را تشکیل داده‌اند. کلماتی مانند skipper و shipper ٬end و conclusion ٬pork و pig یا the trio of find out ( برگرفته از زبان قدیمی انگلیسی)، verify ( زبان فرانسه) و confirm (زبان لاتین) هستند. ورای هر کلمه، تلفظ و جمله، داستانی خیره کننده از انتقال و تبادل لغات و دستور‌زبان از زبان‌های دیگر نهفته است. هر چند یادگیری زبان انگلیسی اغلب ساده است، اما این زبان پر از عجایب دوست‌داشتنی است که در این شعر جالب به آن اشاره می‌شود:

Why do people recite at a play, yet play at a recital?

Park on driveways and drive on parkways?

You have to marvel at the unique lunacy of a language where a house can burn up as it burns down, and in which you fill in a form by filling it out!

5. زبان ایتالیایی – زیباترین زبان اشاره

وقتی به یک زبان مهیج و گیرا فکر می‌کنیم فورا زبان ایتالیایی به ذهن‌مان می‌رسد. آهنگ موزون٬ اصوات جالب و لذت بخش نه تنها با احساسات بیان می‌شوند بلکه با اشاره‌های جذاب مرتبط با موقعیت‌های خاص یا لحن بیان خاص همراه هستند. ایتالیایی‌ها بیش از ۲۰۰ شکل اشاره‌ با دست در مکالمات روزمره خود به کار می‌برند٬ حرکاتی مخصوص صحبت با کودکان٬ بزرگ سالان یا حتی سخنرانی سیاست مداران در تلویزیون ملی. اشاره با دست و سر شکلی از زبان اشاره است که به انرژی و نیروی فوق‌العاده ایتالیایی‌ها تکیه دارد.

برچسب ها

‫2 نظرها

  1. سلام علیکم. احسنتم، به نکات ارزشمند و خوبی در مورد زبان های دنیا بلحاظ تلفظ، آوا و رسم الخط اشاره کرده اید و جدا برایم مفید فایده بود ولی دوست داشتم در این میان به کامل ترین زبان دنیا نیز اشاره می کردید و البته دلیل و أسناد آن را هم ارائه می فرمودید. باتشکر

  2. سلام
    درباره زیباترین زبان ها گفته بودین عربی زیباترین زبان نوشتاری

    در حالی که خط و خوشنویسی در ایران و زبان فارسی است و عربها هم بمرور خوشنویسی رو از ایران گرفتن

    اینجا اگر از خودتان است مطلب که اشتباه بوده و اگر از جایی برداشته این خوب بود با ارسال چند نمونه از نساعلیق و شکسته و نسخ و ثلث که ابداع ایرانیان است به انها پیام میدادید
    با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن