پیشنهاد سردبیرزبان فرانسوی

جامع‌ترین راهنمای یادگیری زبان فرانسوی

در این صفحه، شما هر آنچه که برای یادگیری زبان فرانسوی از پایه نیاز است را مطالعه خواهید کرد. در ابتدا شما ویژگیهای کلیدی این زبان را یاد خواهید گرفت و در ادامه‌ی مطلب سعی بر آن شده که منابع مهم زبان آلمانی را به شما معرفی کنم. آموزش زبان فرانسه  منابع زبان فرانسه

یادگیری زبان فرانسوی: جامع‌ترین راهنما برای زبان آموزان مبتدی

شروع به یادگیری زبان فرانسه شاید کمی ترسناک به نظر برسد. آموزش زبان فرانسه 

کلماتی که بر روی صفحه نقش می‌بندند با چیزی که تلفظ می‌شود بسیار متفاوت به نظر می‌رسند و یادگیری آن به نظر غیر ممکن می‌آید.

اما با وجود اینکه در ابتدا کمی ارعاب آور به نظر می‌رسد، زبان فرانسوی اصولا یک زبان سخت نیست؛ بخصوص برای افرادی که از قبل دانش کمی از زبان انگلیسی دارند.

فرانسوی چندان با زبان انگلیسی نزدیک نیست اما هر دو از ریشه‌ی ژرمن هستند و موارد مشترک زیادی با هم دارند. آموزش زبان فرانسه 

در این پست، می‌خواهیم تمام مواردی که برای کشف این زبان و یادگیری آن به عنوان مبتدی نیاز دارید، بپردازیم. به شما یاد می دهیم که چگونه به صورت خودآموز  شروع به یادگیری زبان فرانسوی کنید. آموزش زبان فرانسه 

این مقاله تمام اطلاعاتی که درباره این زبان زیبا و غنی نیاز دارید را در اختیار شما خواهد گذاشت و همچنین به شما منابعی را معرفی می‌کند که با تکیه بر آنها بتوانید خودتان زبان را یاد بگیرید.

در ابتدا سعی می‌کنیم درباره زبان فرانسوی و فرهنگ پیرامون آن صحبت کنیم. سپس، به سوالات متداول شما به عنوان یک مبتدی در یادگیری زبان فرانسه پاسخ خواهم داد. و اینکه، مقاله را با آموزش راهها و منابع یادگیری زبان به پایان خواهیم رساند. منابع زبان فرانسه

آموزش زبان فرانسوی

چرا باید زبان فرانسوی یاد بگیریم؟

دلال متعدد بسیاری درباره چرایی یادگیری زبان فرانسه وجود دارد. در زیر به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم: منابع زبان فرانسه

 • اینکه می‌خواهید به همراه خانواده یا دوستانتان در فرانسه زندگی کنید
 • یا قصد دیدن فرانسه را دارید و دوست دارید خودتان با مردم صحبت کنید
 • یا معشوقه‌ی شما یک فرانسوی زبان است منابع زبان فرانسه
 • جذب فرهنگ و زبان فرانسه شده‌اید…

دلیل شما هرچه که باشد، باید هیجان زده باشید.

چرا؟ آموزش زبان فرانسه 

فرانسوی یکی از زبانهایی است که در دنیا متکلمان زیادی دارد و یادگیری آن به شدت سودمند است.

حتی با یادگیری اصول و اساس زبان فرانسوی، دنیایی پر از فرصت‌های جدید به روی شما باز خواهد شد.

شاید آشنایی‌ پایه‌ای از زبان فرانسوی داشته باشید و اینکه انگیزه‌ی خود برای یادگیری این زبان را به خوبی بدانید، اما اینجا دلایلی را بیان خواهیم کرد درباره اینکه چرا یادگیری زبان فرانسه می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

تجربه منحصربفردتری به هنگام بازدید از کشورهای فرانسوی زبان خواهید داشت. هرچند که اغلب توریست‌ها در مناطق فرانسوی زبان از دانش مختصری از زبان انگلیسی برخوردارند، بسیاری از افراد نسل قدیمی‌تر با این زبان آشنایی ندارند. به هنگام خرید بلیت، گرفتن قطار یا خوردن غذا در یک رستوران در مناطق فرانسوی زبانی که کمتر توریست به آنجاها می‌رود، نمی‌توانید با تکیه بر زبان انگلیسی مکالمات درستی انجام دهید. منابع زبان فرانسه

یادگیری زبان فرانسه این فرصت را به شما می‌دهد که از فرهنگ فرانسوی لذت کامل را کسب کنید. به هنگام یادگیری هر زبان خارجی، شما فرهنگ پیرامون آن زبان را نیز یاد می گیرید. فرانسه از کشورهایی است که میراث غنی و پر افتخاری را دارد. یادگیری زبان فرانسه درهای فهم بیشتری را  از هنر، ادبیات، موسیقی، فیلم و حتی آشپزی به روی شما باز خواهد کرد. آموزش زبان فرانسه 

زبان فرانسه

فرانسوی آنطور که فکرش را می‌کنید سخت نیست. فرانسوی زبان فوق‌العاده‌ای است زیرا شما می‌توانید در زمان کمی مقدار زیادی یاد بگیرید. این بدان معنی است که می‌توانید با مکالمه با فرانسوی‌ زبانها و ارتباط با فرهنگ فرانسوی یادگیری را سرگرم کننده کنید.

شما می‌توانید با فرانسوی‌ها مکالمات واقعی برقرار کنید. اگر توانایی این را داشته باشید که با فرانسوی‌ها به زبان خودشان صحبت کنید، می‌توانید درک عمیق‌تری از آنها داشته باشید، دوستان جدید پیدا کنید و بیشتر از زندگی آنها اطلاعات کسب کنید.  همچنین فرانسوی زبان‌ها از اینکه شما به زبان آنها صحبت می‌کنید بسیار ذوق زده خواهند شد و با شما رفتار بسیار مهربانانه‌ای خواهند داشت. منابع زبان فرانسه

زمانی که فرانسوی یاد گرفتید، یادگیری دیگر زبانها نیز راحت خواهد شد. فرانسوی اولین زبانی بود که پس از انگلیسی یاد گرفتم. یادگیری فرانسوی به شما این امتیاز را خواهد داد که راه را برای یادگیری دیگر زبانها، همچون اسپانیایی و ایتالیایی، باز خواهد کرد.

شاخصه‌های کلیدی زبان فرانسه کدام‌ها هستند؟

در این بخش، نگاهی می‌اندازیم به شاخصه‌های زبانی فرانسوی. ما موارد زیر را با هم مرور می‌کنیم:

 • فرانسوی در کدام مناطق صحبت می‌شود و چرا یک زبان مهم بین‌المللی محسوب می‌شود
 • جنسیت کلمات
 • صرف افعال آموزش زبان فرانسه 
 • تلفظ
 • نگارش

فرانسوی در کدام مناطق صحبت می‌شود و چرا یک زبان مهم بین‌المللی محسوب می‌شود؟

زبان فرانسوی یک زبان رومنس است؛ به این معنی که از لاتین مشتق شده است و به شدت با زبانهای اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی نزدیک است.

در زیر چند شاخصه‌ی کلیدی زبان فرانسوی را با هم مرور می‌کنیم:

فرانسوی زبان مادری حدود 110 میلیون نفر در سرتاسر دنیاست. همچنین زبان فرانسوی زبان دوم بیش از 190 میلیون نفر در سراسر دنیاست. پیش بینی‌ می‌شود تا سال 2025 بیشتر از 500 میلیون نفر به این زبان صحبت خواهند کرد. آموزش زبان فرانسه 

فرانسوی یک زبان جهانی است. فرانسوی مدرن زبانی است که به گویش‌های شمال فرانسه بسیار نزدیک است اما بخاطر تاثیر فرانسه بر دنیا و دوره‌ی استعمارگری این کشور، به یک زبان بین‌المللی تبدیل شد.

فرانسوی زبان رسمی 29 کشور در سرتاسر دنیاست. بسیاری از سازمانهای جهانی نیز به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و فرانسوی نه تنها در فرانسه، بلکه در کشورهایی چون بلژیک، سوئیس، کانادا، ایالات متحده و مستعمرات سابق فرانسه در آفریقا نیز متکلم دارد.

بخوانید:

فرانسوی زبان ارتباطات جهانی و کسب و کار است. از قرن هفدم تا پایان جنگ جهانی دوم زبان فرانسوی یکه تاز دنیا بود تا اینکه زبان انگلیسی بر آن غلبه کرد.
اگر فرانسوی صحبت کنید، یادگیری دیگر زبانهای رومنس برای شما راحت خواهد بود. متکلمان به زبانهای رومنس معمولا به سادگی دیگر زبانهای این گروه را یاد خواهند گرفت. این زبانها از نظر گرامر و لغات در بسیاری حوزه‌ها شبیه به هم هستند. زمانی که یک زبان از این گروه را یاد گرفتید، یادگیری دیگر زبانها بسیار راحت خواهد شد. منابع زبان فرانسه

پاریس

جنسیت کلمات فرانسوی

هرکسی که شروع به یادگیری زبان فرانسه کند، اولین چیزی که نظرش را جلب می‌کند جنسیت کلمات است.

در زبان فرانسوی، همراه با دیگر زبانهای مرتبط، تمامی اسامی از یک جنسیت برخوردارند و یا مذکر هستند یا مونث.

اگر اسامی آدم‌ها را بیان کنیم، تشخیص جنسیت کار راحتی است. جنسیت گرامری همان است که جنسیت کلمه است.

یک پسر مذکر است پس کلمه‌ی un garçon نیز مذکر است.

یک دختر مونث است پس کلمه‌ی Une fille نیز مونث است. آموزش زبان فرانسه 

با اینحال، دیگر حوزه‌های زبان از چنین منطقی پیروی نمی‌کنند. برای مثال، اتوبوس و شراب مذکر است:

Un bus

un vin

در حالی که ماشین و آب/جو مونث هستند:

Une Voiture

une bière

اما نگران نباشید!

حقه‌های ذهنی بسیاری وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آنها به راحتی جنسیت دیگر کلمات را تشخیص دهید. و حتی اگر جنسیت‌ها را با هم قاطی کنید، باز هم طرف مقابل شما منظور شما را متوجه خواهد شد. آموزش زبان فرانسه 

صرف افعال فرانسوی

یکی دیگر از تفاوت‌های مابین زبان فرانسوی و زبانی مثل انگلیسی، افعال این دو زبان است.

در زبان انگلیسی، افعال از نظر شکلی چندان تغییر نمی‌کنند. در زمان حال ساده، در زبان انگلیسی برای ضمایر «he, she, it» تنها یک s به آخر افعال اضافه می‌شود.

I swim
you swim
he/she/it swims
we swim
you (plural) swim
they swim

با اینحال، در زبان فرانسوی، تغییرات دیگری نیز در شکل افعال صورت می‌گیرد و این بستگی به ضمیری دارد که کننده‌ی فعل است. این فرآیند را صرف می‌نامند.

افعال بسته به اینکه چه کسی آنها را انجام می‌دهد و چه زمانی آن اتفاق صورت می‌گیرد، تغییر می‌کنند. برای مثال، فعل فرانسوی nager (شنا کردن) را می‌توان طبق فرآیند زیر صرف کرد

je nage
tu nages
il/elle/on nage
nous nageons
vous nagez
ils nagent

زمانهای افعال فرانسوی با زمانهای افعال فارسی یا انگلیسی متفاوت هستند،‌ هرچند که این لزوما نباید مشکلی برای زبان آموزان ایجاد کند.

زمان صحبت کردن در مورد افعال گذشته، فرانسوی مابین موقعیت‌های زیر تمایز قائل می‌شود: آموزش زبا ن فرانسه 

 • رویدادی که تنها یکبار در یک نقطه در گذشته اتفاق افتاده است. منابع زبان فرانسه
 • چیزی که برای یک بازه در گذشته رخ داده است یا بطور مکرر اتفاق افتاده است.

در زبان انگلیسی می‌توان این را به چند شیوه‌ی مشخص بیان کرد اما در زبان فرانسوی این کار راحت‌تر است. سیستم متفاوت است اما شما خیلی زود به طرز صرف این افعال عادت پیدا خواهید کرد.

در حقیقت، برای کسانی که زبان انگلیسی بلدند، یادگیری زمانهای زبان فرانسوی بسیار راحت‌تر است. زمانها در زبان انگلیسی پیچیده‌تر هستند.

حالت شرطی (subjunctive) در زبان فرانسه

یکی دیگر از نکات قابل ذکر، استفاده از حالت متداول Subjunctive در زبان فرانسه است.

در زبان انگلیسی، این حالت تقریبا از بین رفته است و تنها در زمان حال و در جملاتی چون «God save the Queen» (و نه God saves the Queen) و یا «it’s important that you be on time» (نه are on time) بکار می‌رود.

شایان ذکر است که در زبان انگلیسی عبارتی چون «it is important that you arrive on time» از نظر تکنیکی Subjunctive است اما از جایی که شکل فعل تغییر نمی‌کند، چندان از حالت آن آگاه نیستیم.

در زبان فرانسوی، اشکال subjunctive اغلب از فرم‌های نرمال «indicative» (اخباری) متفاوت هستند.

با این وجود، یادگیری این مورد بسیار ساده است و یاد آوری آن بسیار راحت صورت می‌پذیرد. شما به سرعت به گفتن آن عادت پیدا خواهید کرد.

یک نکته‌ی دیگر اینکه این فرم در زبان فرانسوی بسیار ساده‌تر از زبانهای ایتالیایی و اسپانیایی است؛ جایی که کاربرد آن بسیار بیشتر و پیچیده‌تر است.

تلفظ فرانسوی اصطلاحات زبان فرانسه

شاید تلفظ زبان فرانسوی برای شما کمی نگران کننده باشد اما جای نگرانی نیست! آموزش زبان فرانسه 

تنها چند صدا وجود دارد که برای زبان آموزان فارسی شاید کمی تلفظ آنها سخت به نظر بیاید اما با کمی تمرین به راحتی می‌توانید آنها را ادا کنید.

شاید سخت‌ترین تلفظ برای فارسی زبانان، تلفظ حرف «r» باشد که البته معادل آن در زبان ما هم وجود دارد. منابع زبان فرانسه

این واژه از ته حلق ادا می‌شود و صدایی شبیه به «غ-ق» دارد.

تلفظ این حرف در کلمات برای زبان آموزان مبتدی کمی چالش برانگیز است اما آنقدر که تصورش را می‌کنید سخت و پیچیده نیست.

یکی دیگر از دشواریهای تلفظ فرانسوی برای ما، تلفظ حروف «u» و «ou» است که آن هم با کمی تمرین به دست می‌آید.

اما در کل، اغلب حروف الفبای فرانسوی از نظر تلفظ ساده هستند و به راحتی می‌توان آنها را تلفظ کرد.

نگارش در زبان فرانسوی

یکی دیگر از حوزه‌های یادگیری زبان فرانسوی، بحث نگارش آن است که آن هم شاید کمی ترسناک به نظر برسد.

همچون زبان انگلیسی، زبان فرانسوی هم تحت تاثیر تغییرات زیادی در طول دوران بوده است که این تغییرات در فرم نوشتاری اعمال نشده‌اند. نتیجه آن شده است که کلمات فرانسوی اکنون پر از  حروفی هستند که دیگر تلفظ نمی‌شوند.

یکی از مثالهای بارز در این نوع فعل nager است. Il nage (او شنا می‌کند) و ils nagent (آنها شنا می‌کنند) متفاوت نوشته‌می‌شوند اما هر دو یک تلفظ مشابه را دارند.

در کنار این موارد، حروف استرس و دیگر علائم نگارشی است که در بالا و زیر حروف قرار می‌گیرند که نوشتن فرانسوی را کمی ارعاب آور می‌کنند.

در کل، نیازی نیست نگران این قضیه باشید. چیزی نیست که نتوان آن را یاد گرفت.

معرفی فرهنگ فرانسوی: مواردی که باید بدانید

حتی برای کسانی که با کشور فرانسه نا آشنا هستند، بعضی از کلیشه‌های موجود در این کشور در اذهان وجود دارند.

برای مثال، رمانتیک بودن مردم فرانسوی و کشور فرانسه و اینکه زبان فرانسه زبان عشق است، از مواردی هستند که به ذهن می‌آیند. منابع زبان فرانسه

بعضی دیگر فرانسه را با غذاهای باکلاسش می‌شناسند.

فرانسه: یک کشور توریستی

فرانسه محبوب‌ترین نقطه‌ی توریستی در میان توریست‌های دنیاست، و در این قضیه از آمریکا و چین بالاتر قرار دارد.

بسیاری از بازدید کنندگان مستقیم به پاریس می‌آیند؛ چایی که می‌توانند به شانزه لیزه (Champs Élysées) بروند، از موزه‌ی لوور دیدار کنند و کنار برج ایفل عکس بگیرند.

همچنین، بازدید از رود سن نیز از مواردی است که همیشه در ذهن توریست‌های فرانسوی باقی خواهد ماند.

یکی دیگر از نقاط پر بازدید فرانسه، Côte d’Azur است. ساحل جنوبی مدیترانه‌ای فرانسه که جای بسیار محشری است.

اگر از جمله افراد ماجراجو هستید و دوست دارید در طبیعت وقت بگذرانید، حاشیه‌ی مرزی مابین ایتالیا و سوییس و کوههای آلپ جایی شگفت انگیز بریا رفتن است. در تابستان این مناطق برای صعود بسیار جذاب هستند و در زمستان در این اماکن بازیهای زمستانی برگزار می‌شود.

فرانسه: سرزمینی تاریخی با پیشینه‌ای کهن

در سرتاسر کشور، می‌توان المان‌های تاریخی و کهن فرانسه را مشاهده کرد.

غارهای Lascaux در جنوب فرانسه، که دیگر برای بازدید عموم باز نیستند، پر از نگاره‌هایی هستنند که به 17 هزار سال پیش بر می‌گردند. همچنین معماری‌های روم باستان نیز در سرتاسر کشور دیده می‌شود.

اما فرانسوی‌ها چگونه به خود و کشورشان نگاه می‌کنند؟

فرانسوی‌ها به تاریخ و میراث فرهنگی خود می‌بالند. انقلاب فرانسه «بیانیه‌ی حقوق بشر» را به دنیا معرفی کرد و شعار «liberté, égalité, fraternité» (آزادی، برابری، برادری) از آنجا بود که بر سر زبانها افتاد.

تمامی کودکان فرانسوی در مدرسه با افراد معروف تاریخی خود که در راه آزادی کشاکش‌های بسیاری داشته‌اند، آشنا می‌شوند. افرادی چون Asterix و ژاندارک که سمبل‌های غرور و شجاعت در فرانسه محسوب می‌شوند.

از چهره‌های بزرگ اخیر فرانسه می‌توان به شارل دو گل اشاره کرد که در طول جنگ جهانی دوم نقش مهمی ایفا کرد.

آکادمی زبان فرانسه Academie Française که در سال 1635 شروع به کار کرد، از نهادهای رسمی و موثر در زبان فرانسوی بوده است. ازینرو مردم فرانسه بسیار به زبان خود می‌بالند.

از زمان رنسانس به بعد، کلمه‌ای که از فرانسه می‌آید، فرانسه نویسندگان و متفکران زیادی به دنیا شناسانده است. از ولتر و مولر گرفته تا کامو و سارتر و دیگر فیلسوفان و شعرای بزرگ فرانسوی.

زبان فرانسوی

سینمای فرانسه را فراموش نکنیم!

فرانسوی‌ها در هنر حرفی برای گفتن دارند و در عصر مدرن سینما از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین کشورها در بحث موسیقی و فیلم بودند.

هر ساله، جشنواره فیلم کن برپا می‌شود که یکی از مهم‌ترین رویدادهای هنری در صنعت سینما است و  بسیاری از فیلم‌های مهم دنیا در این جشنواره به نمایش در می‌آید.

هر ساله جایزه‌ی نخل طلا (Palme d’Or) به مهم‌ترین فیلم نمایش داده شده در جشنواره ارائه می‌شود. این جایزه یکی از مهم‌ترین جوایز در صنعت سینما است.

آیا یادگیری فرانسوی سخت است؟

نمی‌دانم کجای مسیر اما جایی زبان فرانسوی این ذهنیت را در مردم ایجاد کرده است که یاد گرفتنش سخت است.

اما در حقیقت، زمانی که بتوانید بر اصول این زبان چیره و با مشخصه‌های آن آشنا شوید، و زبان را حس کنید، یادگیری آن یکی از ساده‌ترین‌ها خواهد بود؛ بخصوص برای کسانی که از قبل با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

در این بخش، ما بعضی از دلایلی که نشان می‌دهد زبان فرانسوی زبان سختی نیست را برجسته کرده‌ایم. این بخش بیشتر خطاب به افرادی است که از قبل با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

1. فرانسوی و انگلیسی کلمات مشترک بسیاری دارند

یکی از دلایلی که یادگیری زبان فرانسوی برای انگلیسی زبانان آسان است این است که کلمات بسیاری در این دو زبان مشترک هستند.

از زمان پیروزی نورمان توسط بریتانیا در سال 1066، انگلیسی به شدت تحت تاثیر زبان فرانسه قرار گرفت، و تقریبا یک سوم کلمات انگلیسی از فرانسوی گرفته شده‌اند.

این نشان می‌دهد که کلمات مشترک زیادی در حال حاضر در این دو زبان دیده می‌شود و اگر انگلیسی بلد باشید، با دیدن حجم وسیع این کلمات تعجب خواهید کرد.

زبان آموزان فرانسوی که اخیرا شروع به یادگیری این زبان کرده‌اند متوجه می‌شوند که کلمات بسیاری وجود دارند که دقیقا در هر دو زبان به یک شکل نوشته می‌شوند؛ هرچند که دیگر موارد نیز با تغییرات جزئی از هم مشترک هستند.

نکته‌ی جالب‌تر اینکه بخش بزرگی از این کلمات، کلماتی هستند که هر روزه ما از آنها استفاده می‌کنیم. برای مثال می‌توانید کلمات زیر را ببینید.

آموزش فرانسوی

و اینکه، کلماتی وجود دارند که در اصل فرانسوی هستند اما در زبان انگلیسی معنی‌شان تغییر کرده است.

برای مثال یکی از این کلمات «chef» است.

در زبان فرانسه، chef به معنی «رئيس» (boss) است و  کسی که سرپرست آشپزخانه است را «chef de cuisine» می‌نامند. با اینحال، در زبان انگلیسی معنی «chef» را به سرپرست آشپزخانه محدود کرده‌اند و به معنی «رئيس» از آن استفاده نمی‌کنند.

نزدیکی فرانسوی و انگلیسی مشکلاتی نیز ایجاد کرده است و بعضی از کلمات در هر زبان معنی متفاوتی دارند. برای مثال، کلمه‌ی «actuellement» در زبان فرانسوی به معنی «actually» نیست بلکه معنی «currently» (در حال حاضر) را می‌دهد.

بهرحال، این چندان مشکل بزرگی نیست و به عنوان یک زبان آموز به راحتی از پس این کلمات محدود بر می‌آیدد.

زبان فرانسوی

2. جنسیت کلمات یک قاعده‌ی ساده را دنبال می‌کند (اغلب اوقات!)

بخش‌های دیگری از زبان فرانسه هست که به نظر زبان آموزان یادگیری‌شان دشوار است. اما اگر خوب به آنها نگاه کنید متوجه می‌شوید که اینطور نیست.

برای مثال بخش جنسیت کلمات را در نظر بگیرید.

هیچ قاعده‌ی مشخصی برای تشخیص جنسیت یک اسم در زبان فرانسوی وجود ندارد اما نکته‌هایی هستند که کار تشخیص آنها را برای ما ساده می‌کنند.

 • تقریبا تمامی اسم‌هایی که به -asion یا -sion یا -tion و یا -xion ختم می‌شوند مونث هستند.
 • تقریبا تمامی اسم‌هایی که به یک حرف صدادار ختم می‌شوند مذکر هستند.

البته استثنائاتی وجود دارد اما همین دو نکته می‌تواند در اغلب اوقات کار شما را راه بیاندازد.

و حتی اگر جایی جنسیت کلمه را اشتباه تلفظ کنید، اصلا جای نگرانی نیست چون طرف مقابل حرف شما را متوجه خواهد شد!

3. صرف افعال فرانسوی از الگوهایی پیروی می‌کنند که یادگیری آنها آسان است.

افعال فرانسوی از دیگر مواردی هستند که شاید یادگیری آنها کمی دشوار باشد.

اما دوباره، جای نگرانی نیست. افعال فرانسوی «انعکاسی» هستند؛ بدان معنی که بسته به اینکه چه کسی آن فعل را انجام می‌دهد، تغییر می‌کنند.

فرانسوی

این شاید در ابتدا برای انگلیسی زبانان یا فارسی زبانان دشوار باشد. اما در کل موردی است که معادل مشخصی در زبان ما ندارد.

با اینحال، یادگیری صرف افعال فرانسوی آنقدرها هم دشوار نیست. اکثر افعال الگوهای مشخصی را دنبال می‌کنند که به سرعت می‌توانید آنها را یاد بگیرید.

همچنین با مثالهای بالا متوجه شدید که تلفظ 4 مورد از 6 مورد افعال تقریبا یکی است! این کار را برای زبان آموزان مبتدی ساده می‌کند.

همچنین زمانهای فعلی متفاوتی در زبان فرانسه وجود دارد اما یادگیری زمانهای ساده برای زبان آموزان مبتدی بسیار راحت است.

مروری بر تلفظ در زبان فرانسوی

قبل از اینکه به بحث تلفظ در زبان فرانسوی بپردازیم، این نکته را باید اشاره کنیم که زبان آموزان مبتدی باید آن را حتما بدانند.

تلفظ بی عیب و نقص تمامی زبانهای خارجی تقریبا غیر ممکن است مگر اینکه یادگیری زبان را از سنین بسیار پایینی شروع کرده باشید.

حتی کسی که با یک شخص خارجی برای مدت بیست سال ازدواج کرده باشد و در کشور مقصد زندگی کرده باشد باز هم با لهجه صحبت می‌کند.

این به چه معنی است؟

منظور از این مورد این است که اصلا مهم نیست که تلفظ شما بی عیب و نقص باشد!

صحبت کردن با یک لهجه‌ی عالی یک هدف واقع گرایانه نیست و هرچقدر هم که تمرین کنید، زمانی که دهانتان را برای صحبت باز می‌کنید، طرف مقابل شما متوجه می‌شود که کجایی هستید.

هدف باید تلفظ صحیح کلمات باشد، طوری که طرف مقابل بتواند سخنان شما را بفهمد.

بسیاری از زبان آموزان وقت و زمان زیادی را روی تلفظ و لهجه صرف می‌کنند که بی فایده و ناکارآمد است.

دانستن این نکته مهم است که تلفظ بی عیب و نقص هیچوقت نباید هدف شما باشد.

هدف شما باید تلفظ صحیح و واضح کلمات باشد، و زمانی که این موضوع را پذیرفتید، به راحتی فرآیند یادگیری را پیش خواهید برد.

در زبان فرانسوی تنها دو صدا وجود دارد که تلفظ آنها شاید کمی برای زبان آموزان مبتدی سخت باشد.

یکی تلفظ حرف r در زبان فرانسوی است که در ته حلق ادا می‌شود و درست ادا کردن آن نیازمند کمی تمرین و ممارست است؛ بخصوص در زبانهایی که این نوع تلفظ را در میان واژگان خود ندارند.

دیگری حرف U در زبان فرانسه است که تلفظ‌های مختلفی دارد و با گوش دادن زیاد به فرانسوی زبانها متوجه خواهید شد که چگونه باید به درستی این حرف را ادا کنید.

زبان فرانسوی

7 اشتباه انجام شده در افراد مبتدی به هنگام یادگیری زبان فرانسوی

حتما شنیده‌اید که می‌گویند یادگیری اولین زبان خارجی، سخت‌ترین است و پس از آن تمامی زبانهای دیگر راحت‌ یاد گرفته می شوند.

این عمدتا بدین خاطر است که زبان آموزان حرفه‌ای تر می‌دانند که چگونه زبان را یاد بگیرند. منابع زبان فرانسه

از طریق آزمون و خطا به هنگام یادگیری اولین زبان خارجی خود، آنها موارد زیادی را یاد می‌گیرند و بخصوص متوجه می‌شوند که چه فعالیت‌هایی کاربردی نیست.

اینجا ما مواردی را نوشته‌ایم که شما به عنوان یک زبان آموز مبتدی به هنگام یادگیری زبان فرانسوی نباید انجام دهید. منابع زبان فرانسه

1. هیچوقت سعی نکنید کلمات را بصورت لیستی یاد بگیرید

هرکسی که در مدرسه زبان را یاد گرفته باشد حفظ کردن لیستی کلمات را به خاطر دارد.

به هنگام یادگیری یک زبان و حفظ کردن کلمات جدید، یادگیری لیستی از ناکارآمدترین روشها برای حفظ کردن کلمات است.

زمانی که مشغول به یادگیری زبان هستید، باید بر کلماتی تمرکز کنید که از آنها استفاده می‌کنید. صرف اینکه در کتاب شما یک سری کلمات مشخص شده‌اند دلیل بر این نمی‌شود که تمامی آنها را حفظ کنید. برای مثال نیازی ندارید که تمام کلمات مرتبط با داخل موتور ماشین را یاد بگیرید.

بر کلماتی تمرکز کنید که از آنها در مکالمات بیشتر استفاده می‌کنید.

شما کلمات را با استفاده کردن از آنها یاد می‌گیرید. کلماتی که در زندگی روزمره‌ی شما بسیار تکرار می‌شوند و برای شما کاربردی هستند.

2. ترجمه نکنید

ترجمه یک مهارت مشخص است اما در یادگیری زبان اصلا کارامد نیست.

اگر همیشه به زبان انگلیسی یا فارسی فکر می‌کنید و آن را به زبان فرانسوی بر می‌گردانید، هیچوقت قادر نخواهید بود سریع و مسلط جملات فرانسوی را بیان کنید. شما کلمات فرانسوی را می‌دانید اما با ساختار فارسی یا انگلیسی هیچوقت طبیعی جلوه نمی‌کنید.

3. تک تک کلمات را در دیکشنری جستجو نکنید

در همین زبان فارسی یا انگلیسی هم کلمات بسیاری وجود دارند که ما معنی‌شان را نمی‌دانیم.

برای مثال زمانی که مشغول مطالعه یک کتاب یا یک روزنامه به زبان مادری خود هستید حتما با کلماتی برخورد کرده‌اید که معین آنها را نمی‌دانید، اما با خواندن کل متن و فهمیدن معنی آن متوجه معنی کلمه نیز شده‌اید.

این قاعده در زبان دوم شما نیز باید پابرجا باشد. نیازی نیست تک تک کلمات را حفظ کنید و بدانید.

هیچوقت سریع به دیکشنری رجوع نکنید هر زمان که کلمه یا عبارت جدیدی می‌شنوید.

همیشه سعی کنید که معنی کلمات را در بطن متن تشخیص دهید. یادگیری کلمات به این شیوه به تقویت حافظه‌ی بلند مدت شما کمک می‌کند.

4. از اشتباه کردن نترسید دختر فرانسوی

اشتباه کردن بخش مهمی از فرآیند یادگیری زبان است. هر بار که اشتباه می‌کنید، نکته‌ای را یاد می‌گیرید.

اگر برای درست صحبت کردن منتظر این باشید که هیچوقت اشتباهی در مکالمه و صحبت کردن خود نداشته باشید، زبان را هرگز یاد نخواهید گرفت.

5. از همه چیز یادداشت برداری نکنید

نیازی نیست همه چیز را روی کاغذ بنویسید. شاید زمانی این کار را در مدرسه انجام می‌دادید اما چندان کاربردی نیست.

حتی اگر همه چیز را در دفتر یادداشت بنویسید، احتمال این وجود دارد که هیچوقت سراغ آنها نروید و مرورشان نکنید.

تنها بر نوشتن قواعد و موارد کلیدی تمرکز کنید و یک لیست کوتاه از نکاتی را برای خود تکمیل کنید که مرورشان ساده باشد.

6. سعی نکنید همه چیز را به خاطر آورید.

در یادگیری زبان، شما موارد زیادی را فراموش خواهید کرد اما به مرور با خواندن و مطالعه آنها را به یاد خواهید آورد.

فراموش کردن بخشی از پروسه‌ی یادگیری است پس نیازی نیست همه چیز را به خاطر آورید و از تمامی موارد یادداشت برداری کنید.

7. زیاد وقتتان را روی تلفظ فرانسوی تلف نکنید

تلفظ مهم است اما تلفظ بی عیب و نقص غیر ممکن است.

به دنبال این باشید که تلفظی واضح و شیوا داشته باشید و آن را حفظ کنید. اگر شخص مقابل شما متوجه حرف‌های شما شود، همین کافی است.

به مرور زمان، تلفظ شما بهتر و بهتر خواهد شد.

6 قدم برای صحبت کردن به زبان فرانسوی برای افراد مبتدی

تابحال مشغول به یادگیری این موارد بودیم که چه کارهایی را انجام ندهیم، اکنون می‌خواهیم به این مورد بپردازیم که برای یادگیری زبان فرانسه به عنوان فردی مبتدی چه کارهایی را باید انجام دهیم.

اگر نمی‌دانید که چگونه زبان فرانسوی را از ابتدا یاد بگیرید، اینجا ما پیشنهادهایی را برای شما نوشته‌ایم.

1. یک کتاب آموزشی خوب پیدا کنید

یک نکته‌ی مهم در یادگیری زبانهای خارجی این است که یادگیری کار شماست نه معلم. کار معلم دادن راهنمایی به شماست و این شما هستید که باید همت کنید و یاد بگیرید.

این بدان معنی است که شما به ابزارهای مورد نیاز، همچون یک کتاب آموزشی خوب، نیاز دارید تا زبان را یاد بگیرید.

شما به ورودی‌های زیادی نیاز خواهید داشت؛ منابعی برای خواندن، برای گوش دادن و نوشتن، و با انجام این کارها دایره لغات و فهم شما از گرامر به مرور بهتر و بهتر خواهد شد.

دنبال منبعی باشید که دیالوگ‌های زیادی در خود دارد. در صورت امکان، سعی کنید با پرس و جو بهترین را پیدا کنید.

2. اساس و اصول زبان فرانسه را یاد بگیرید

از همان ابتدای فرآیند یادگیری، شما باید سعی کنید بر اصول تلفظ فرانسوی و همچنین عبارات و کلمات متداول و کلیدی زبان فرانسه مسلط شوید تا بتوانید مکالمات بسیار ساده را انجام دهید.

مادامیکه در حال پیش روی از سطح صفر به سطوح بالاتر هستید، متوجه خواهید شد که چقدر پیشرفت داشته‌اید و اینکه دانسته‌های شما چقدر به شما انگیزه خواهند داد..

به هنگام یادگیری دانستن این نکته بسیار مهم است که خسته نشوید و ادامه دهید.

دختر فرانسوی

3. عبارات کلیدی فرانسوی را حفظ کنید

حفظ کردن لیست کلمات شما را به هیچ جا نخواهد رساند.

کاری که شما باید انجام دهید، شناسایی عبارات کلیدی است که بیشتر از آن استفاده خواهید کرد و همین کار حفظ کردن آنها را راحت‌تر می‌کند.

شما نیازی به فهمیدن مکانیسم اینکه چرا در یک موقعیت عبارت مشخصی را به کار خواهید برد ندارید، بخصوص زمانی که مبتدی هستید. آموزش زبان فرانسه 

چرایی ماجرا را بگذارید برای بعدتر، زمانی که در سطح پیشرفته قرار می‌گیرید. آموزش زبان فرانسه 

در مراحل اولیه کافی است تنها این نکته را بدانید که چگونه این عبارات کلیدی را بیان کنید و اینکه زیاد به گرامر نچسپید. آموزش زبان فرانسه 

به عبارت «?qu’est-ce que c’est» نگاه کنید. این عبارات به معنی «این چیست؟» است و در ابتدا شاید کمی وحشتناک به نظر برسد. اما دلیلی ندارید که ما از این عبارات هراس داشته باشیم.

زمانی که می‌خواهید بپرسید فلان چیز چیست، این راه گفتن آن است. و همین برای شما کافیست. تلفظ آن را یاد بگیرید و بیان کردن آن را تمرین کنید.

این که سخت به نظر نمی‌رسد، نه؟

گرامر را بعدا شروع کنید اما در سطح مبتدی تنها بر این موارد ابتدایی تمرکز کنید و سعی کنید زود صحبت کنید.

کلمات کلیدی مشخصی وجود دارند که برای شروع بسیار مناسب هستند و می‌توانید آن را در مکالمات گوناگون روزانه استفاده کنید. این عبارات را در ابتدای فرآیند یاد بگیرید تا متوجه شوید که چقدر در صحبت کردن و مکالمه پیشرفت کرده‌اید.

4. غرق گرامر نشوید

گرامر مهم است اما باید در فرآیند یادگیری و به مرور بر آن تمرکز کنید نه یکجا. آموزش زبان فرانسه 

با اینحال، شما همیشه باید یک نکته را به خاطر داشته باشید: شما می‌توانید با دانستن کلمات صحبت کنید و گرامر به خودی خود کاری برای شما انجام نمی‌دهد.

این بدان معنی است که اگر کل وقت خود را به یادگیری قواعد گرامر اختصاص دهید اما هیچ کلمه‌ای بلد نباشید، قادر به صحبت کردن آن زبان نخواهید بود. اما اگر کلمات بسیاری را حفظ کرده باشید و گرامر کمی بلد باشید، قطعا قادر خواهید بود که خودتان را برای شخص مقابل ابراز کنید.

به عنوان یک مبتدی، شما نباید مقدا زیادی زمان را بر مطالعه‌ی کتابهای گرامر سپری کنید و اینکه نگران اشتباهات گرامری خود نباشید. آموزش زبان فرانسه 

در عوض، سعی کنید کلمات و عبارات را بفهمید. اگر این کار را انجام دهید، به سرعت متوجه خواهید شد که چقدر زود الگوهای گرامری را یاد خواهید گرفت. سعی کنید گرامر را در بطن متن بفهمید و از الگوهای گرامری برای تشخیص آنها استفاده کنید.

قطعا اشتباهات گرامری خواهید داشت و این اصلا مهم نیست. بالاخره یک روز اشتباهات شما کمتر و کمتر می‌شود و گرامر را فرا خواهید گرفت.

هیچ عجله‌ای نداشته باشید. به یاد داشته باشید که حتی افراد بومی هم اشتباهات گرامری دارند و این چیزی طبیعی است.

5. برای صحبت کردن و مکالمه سعی کنید چند فرانسوی زبان پیدا کنید

آخرین و مهم‌ترین قدم در یادگیری هر زبانی این است که آن را تمرین کنید!

شما می‌توانید اطراف خود را با سی‌دی‌ها و کتابهای آموزشی غرق کنید ولی هنوز نتوانید به زبان مورد نظر صحبت کنید؛ این کار تنها با تمرین و صحبت کردن صورت می‌پذیرد.

این بدان معنی است که شما باید افراد فرانسوی زبان را پیدا کنید و با آنها تمرین کنید.

شما می‌توانید از طریق سایت‌هایی چون meetup.com به دنبال گروههای زبانی بگردید یا اینکه از طریق سایت conversationexchange.com شریک زبانی پیدا کنید.

اگر در یک کشور فرانسوی زبان صحبت می‌کنید، پیدا کردن کسی که با شما صحبت کند بسیار راحت‌تر خواهد بود. و حتی اگر خارج از فرانسه زندگی می‌کنید، فرانسوی زبانان بسیاری را پیدا خواهید کرد که می‌توانید از آنها برای مکالمه درخواست کنید. عباراتی چون «french language exchange» یا «french language meet-up» را در گوگل سرچ کنید تا به این گروهها نزدیکتر شوید.

همچنین تعدادی اپلیکیشن تبادل زبان وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این بدان معنی است که در فضای آنلاین می‌توانید شریک زبانی پیدا کنید. یکی از این اپلیکیشن‌های خوب، اپلیکشین helloTalk است که می‌توانید از آن بهره ببرید. آموزش زبان فرانسه 

citroen

منابع یادگیری زبان فرانسوی

برنامه ریزی 10 هفته‌ای فریدلینگو

فریدلینگو جزوه‌ای برای زبان آموزان خودآموز طراحی کرده است که می‌توانند با تکیه بر آن اصول زبان فرانسوی را در 10 هفته یاد بگیرند. این جزوه برای 10 هفته طراحی شده است و به زبان آموز می‌گوید که هر هفته چه مبحثی را مطالعه کنند، کدام منبع را بخوانند، چقدر زمان به مطالعه اختصاص دهند و فرآیند یادگیری را چگونه پیش ببرند.

یادگیری زبان فرانسوی با پادکست

فریدلینگو پادکست‌های متعددی برای یادگیری زبان فرانسوی تدارک دیده است که می‌توانید در این وب سایت آنها را مطالعه و طبق سطح خود بهترین مورد برای گوش دادن را انتخاب کنید.

متن‌های زبان فرانسوی

فریدلینگو مجموعه‌ی بزرگی از متن‌های ساده‌ی زبان فرانسوی را همراه با ترجمه برای شما آماده کرده است که برای تقویت زبان، بخصوص برای زبان آموزان مبتدی، بسیار کاربردی است.

منابع زبان فرانسوی

منابع متعددی برای زبان آموزان خودخوان وجود دارند که با تکیه بر آنها می‌توانند زبان فرانسوی را در خانه یاد بگیرند. با کلیک بر لینگ منابع زبان فرانسوی به مجموعه‌ی بزرگی از این منابع بی نظیر می‌توانید دسترسی داشته باشید.

اپلیکیشن‌های زبان فرانسوی به همراه اپلیکیشن‌های صرف افعال فرانسوی

شما می‌توانید در فریدلینگو به اپلیکیشن‌های آموزش زبان فرانسوی و همچنین اپلیکیشن‌های صرف افعال فرانسوی دسترسی داشته باشید.

اکنون آماده‌ی یادگیری زبان فرانسه هستید!

اگر این قدم‌های ساده را دنبال کنید، متوجه خواهید شد که توانایی شما در زبان فرانسه بسیار بهتر خواهد شد.

همانطور که هر کس این زبان را با موفقیت یادگرفته باشد به شما می‌گوید، لحظه‌ای که متوجه خواهید شد در یک مکالمه‌ی فرانسوی زبان قرار دارید، و زمانی که در حال ابراز خود به زبان فرانسوی هستید و صحبت دیگران را نیز متوجه می‌شوید، لحظه‌ای شگفت انگیز و رویایی است.

هیچوقت نگران اشتباهات احتمالی در مکالمه نباشید، تنها کافی است دهان خود را باز و شروع به صحبت کردن کنید. این واقعیت را بپذیرید که ممکن است شما بعضی اوقات اشتباه کنید و این اصلا مهم نیست. مهم‌ترین نکته این است که شروع کنید. آموزش زبان فرانسه 

با یادگیری زبان فرانسه شما قادر خاهید بود که:

 • دوستان جدید پیدا کنید
 • تجربه‌ی سفر بسیار بهتری در کشورهای فرانسوی زبان داشته باشید
 • احترام افراد بومی را بخاطر یادگیری زبانشان دریافت کنید
 • دوستان خود را تحت تاثیر قرار دهید
 • فهم بهتری از سینما، ادبیات و فرهنگ فرانسه پیدا کنید
 • از فرصت‌های جدید شغلی بهره‌مند شوید

شما با یادگیری زبان فرانسوی فهم بهتری درباره فرهنگ فرانسوی و سبک زندگی آنها پیدا خواهید کرد. و اگر قصد راه اندازی کسب و کار با یک شریک فرانسوی زبان را دارید، اگر خودتان به زبان مسلط باشید، تاثیر و کنترل بیشتری بر مراودات خود خواهید داشت.

یک مورد دیگر: زمان یادگیری هر زبانی، استمرار در یادگیری و خواندن بصورت روزانه بسیار مهم است. تمرین کردن برای یک بازه‌ی زمانی کم بصورت روزانه بسیار بهتر از مطالعه سه چهار ساعته در یک هفته است.

فرانسوی را بخشی از زندگی خود کنید و از اینکه چقدر در این زبان زود پیشرفت کرده‌اید شگفت زده شوید.

اگر کسی از دوستان شما در حال یادگیری زبان فرانسه است، این مطلب را با او به اشتراک بگذارید. شما می‌توانید با استفاده از دکمه‌های تعبیه شده در زیر این پست این مطلب را از طریق ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و دیگر روشها با دوستانتان به اشتراک بذارید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن