زبان آلمانی

نکات و ترفندهایی برای یادگیری حروف تعریف آلمانی (Der، Die، Das)

برای زبان آموزانی که آلمانی یاد می‌گیرند، برخی جنبه‌ها باعث درک ناقص از حروف تعریف مختلف می‌شوند. در زبان انگلیسی، کلمه «the» خیلی رایج و ساده است و ما به راحتی کاربرد آن را می آموزیم، اما در آلمانی، باید یاد بگیرید که بسته به «جنسیت» اسم  از «de»،«die» یا «das» استفاده کنید. زبان آلمانی

نکته گیج کننده‌تر اینکه، کلمه «die» برای کلمات جمع هم استفاده می شود. این نکته برای بسیاری از زبان آموزان تازه‌کار بسیار سخت و گیج کننده است. نگران نباشید. در اینجا، برخی نکات و ترفندها برای کمک به یادگیری آسان تر و حفظ این حروف ارائه کرده‌ایم.

درک Der، Die و Das در زبان آلمانی

اولین گام ضروری برای یادگیری حروف تعریف مختلف این است که اطمینان حاصل کنید، اصول اساسی کلمات «de»،«die» یا «das» را درک می‌کنید. در زبان آلمانی، به هر اسم یک جنس – مذکر (männlich)، مونث (Weiblich)، و یا خنثی (sächlich) اختصاص داده شده است.

قبل از هر کاری، مهم است یاد بگیریم که کدام نسخه برای هر جنسیت استفاده می‌شود. برای اسم های مذکر، حرف تعریف «der» برای اسم‌های مونث از پیشوند «die» و حرف تعریف «das» برای اسم‌های خنثی استفاده می‌شود.

همچنین مهم است بدانیم که این کلمه است که جنسیت دارد، نه شخص، شی یا چیز، و این می‌تواند حدس زدن جنس هر کلمه را سخت کند. به عنوان مثال، کلمه آلمانی برای “sofa” کلمه خنثی معادل (das Sofa) است، در حالی که کلمه “couch” مونث است (die Couch)، با این حال هر دو آنها یک چیز را توصیف می‌کنند.

خوشبختانه، الگوهایی برای کمک به شما وجود دارد.

شاخص های عمومی برای تعیین جنسیت

اگر چه برخی از آلمانی زبانان اصرار دارند که شما باید جنسیت هر اسم را به طور جداگانه یاد بگیرید، برخی شاخص‌های کلیدی وجود دارد که می‌تواند کمک کننده باشد. گرچه ممكن است استثنائاتي وجود داشته باشد، به طور كلي ممكن است یک حدس خوب برای جنسيت بر اساس قسمت پایانی کلمه بدست دهد. این قواعد را می‌توان به صورت زیر تعریف کرد:

اگر اسم با حروف زیر به پایان برسد -or، -ling، -ig، -ner یا -smus، جنسیت آن مذکر است و باید با پیشوند «der» نوشته شود. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید: der Generator ،der der Frühling ،der Honig ،der Rentner ,der Kapitalismus.

اگر یک اسم با پسوندهای زیر به پایان برسد  -ung، -ie، -i، -keit،، heit، schaft، -tät، -ik، یا -tion، یک اسم مونث است و باید با پیشوند «die» استفاده شود. به عنوان مثال، می‌توان گفت Zeitung، Die Komödie، Die Bäckerei، Die Tätigkeit، Die Schönheit، Die Mannschaftظ Die Universität ،Die Musik و Die Situation.

اگر یک اسم با پسوندهای -chen، -lein، -ment، -tum، -ma یا -um به پایان رسیده باشد، یک اسم خنثی است و باید با پیشوند «das» همراه باشد. به عنوان مثال، می توانید بگویید ddas Mädchen، das Fräulein، das Supplement، das Rittertum، das Schema و das as Museum.

بنابراین، اگر شما وقت خود را صرف حفظ یک نسخه از جفت «the» با هر کدام از این پسوندها کنید، با نگاهی متفاوت به کلمات نگاه خواهید کرد. این امر به شما کمک خواهد کرد که جنسیت فقط اسم هایی که ممکن است در طول تحصیلتان با آنها روبرو شوید را حدس بزنید.

قوانین مربوط به افراد، حیوانات و شغل‌ها

به طور کلی، اسم‌هایی که مربوط به اشیایی که مرتبط با زندگی مردان هستند، شامل هر دو انسان و حیوانات، مذکر هستند و به این ترتیب با «der» تعریف می‌شوند. به عنوان مثال، Der Mann (مردان)، Der Vater (پدر) و Der König (پادشاه) همه این کلمات افراد مذکر را توصیف می‌کنند، و همین طور (Der Hengst (Stallion و Der Hahn (خروس) که به حیوانات مذکر اشاره دارند.

همان طور که می‌توان گفت اسم‌های مربوط به اشیایی که مرتبط بب زندگی زنان هستند، اغلب مونث هستند و با پیشوند «die» همراه می‌شوند. به عنوان مثال، die Frau (زن)، die Mutter (مادر) و die Königin (ملکه) افراد مونث را توصیف می کنند، و همین‌طور  die Stute (…..) و die Henne (مرغ) اشاره به حیوانات مونث دارد.

برخی استثنائات قابل توجه درباره اشیای مرتبط به زندگی زنانه که این قانون را رعایت نمی‌کنند عبارتند از das Mädchen (دختر) و das Fräulein (خانم)، که هر دو کلمات خنثی هستند. به لحاظ منطقی ممکن است به نظر برسد که اینها باید مونث باشند، اما همانطور که در بالا توضیح داده شد، کلمات با پسوند -chen و -lein تقریبا همیشه خنثی هستند. به یاد داشته باشید، جنسیت به کلمه اختصاص داده می‌شود نه به شیء.

از اصل مشابهی هنگام توصیف شغل‌های مذکر و مونث وجود دارد. این مسئله تعیین نقش جنسیت شغل‌هایی که زنان و مردان انجام می‌دهند نیست، بلکه در عوض به نقش شغل اشاره دارد مانند der Polizist (پلیس)، که به طور واضح جنس مذکر را توصیف می‌کند و die Polizistin (پلیس زن) که زن را توصیف می‌کند.

 سایر قوانین و نکات برای تعیین جنسیت

علاوه بر قوانین بالا، چند روش دیگر برای تعیین جنسیت اسم‌ها وجود دارد، تا بفهمید که از چه نوع حرف تعریف باید استفاده کنید.برخی از این قوانین در زیر توضیح داده شده‌اند:

 واژه‌های زیر تقریبا همیشه مذکر هستند و پیش از آنها حرف تعریف «der» به کار می‌رود:

  • روزها، ماه ها و فصل‌ها
  • جهت‌ها مانند der Norden (شمال)
  • انواع ماشین یا قطار مانند der Mercedes مرسدس

کلمات زیر تقریبا همیشه مونث هستند و با پیشوند «die» همراه می‌شوند:

  • اعداد صحیح، مانند die Eins (یک)
  • نام کشتی‌ها، هواپیماها یا موتورسیکلت‌ها، مانند die Titanic (تایتانیک )

کلمات زیر به طور کلی خنثی هستند و پیشوند «das» برای آنها به کار می‌رود:

  • رنگ‌ها زمانی که به عنوان اسامی استفاده می‌شوند، مانند das Rot (قرمز)
  • بیشتر کلمات مرتبط به علم، فن‌آوری و مکانیک

 مجددا، استثناهای خاصی هم برای این قوانین وجود خواهد داشت، اما اگر از آنها به عنوان مبنایی برای ساخت الگو در ذهن خود استفاده کنید، یادگیری و به یاد آوردن جنسیت اسم ها بسیار راحت تر خواهد بود.

 یک ترفند ساده دیگر این است که هنگام یادگیری واژگان ، حرف تعریف مختص هر کلمه را هم یاد بگیرید. اگر شما به دیدن حرف تعریف و اسم به صورت جدایی ناپذیر عادت کنید، یادگیری این مبحث برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود. اگر واژگان جدید را می‌نویسید، حروف تعریف کلمات را هایلایت کنید، در این صورت به جنس آنها توجه خواهید کرد.

هنگامی که رابطه  حروف «de»،«die» یا «das» و جنسیت را متوجه شدید، باید یاد بگیرید که چگونه از اسم‌های چندگانه استفاده کنید. خوشبختانه، هنگامی که با اسامی جمع مواجه هستید، کلمه «die» تقریبا در همه موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد، به استثنای مواردی که از Dativ و Genitiv استفاده می‌شود، این امر نسبتا ساده است.

بنابراین، اگر درباره بیش از یک چیز صحبت می‌کنید، معمولا از کلمه «die» صرفنظر از جنسیت استفاده می‌کنید.

آلمانی را می‌توان به شیوه‌های متعددی یاد گرفت. استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون که می‌توان آنها را روی گوشی نصب کرد، گوش دادن به پادکست‌های مختلف، وب سایت‌های آموزشی و فیلم‌ها و شوهای تلویزیونی و سینمایی از جمله مواردی هستند که به کمک شما می‌آیند. فریدلینگو کار را برای شما راحت کرده است و اینجا ما تمامی منابع را در اختیار شما قرار داده‌ایم. برای خواندن کل متن‌های آلمانی در سطوح مختلف، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن