دیگر زبانها

۵ وب سایت و منبع رایگان برای یادگیری زبان روسی

یادگیری یک زبان نیاز به تمرین دارد ولی نباید حتما گران باشد. برای زبان روسی ما بهترین منابع را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

ایجاد یک گستره لغات جامع و فعال تا حد زیادی بر اساس توسعه واژگان مجهول شما بستگی دارد، این به معنی تمرین زیاد در خواندن و شنیدن است. البته، صرف زمان بیشتر برای تمرین و استفاده از ابزاری که در زندگی روزمره با آنها سر و کار دارید ساده‌تر از به کار بردن کتاب‌های سخت و خشک است. متاسفانه، این زبان دومین زبان محبوب جهان نیست، گاهی یادگیری زبان روسی و یافتن منابع آموزشی و بالا بردن سطح درک این زبان برای زبان آموزان کار سختی است.

برای حل این مشکل، در اینجا فهرست کوتاهی از پنج سایت رایگان با مقالات جذاب و سرگرم کننده ،ویدیو‌ها و فایل‌های صوتی که همگی مطمئنا برای زبان آموزان زبان روسی مفید هستند را ارائه می‌دهیم.

۱. The Russian Word’s Worth

برخی سایت‌های موجود در این فهرست کلا به زبان روسی هستند و زیاد برای افراد مبتدی مناسب نیستند، ولی بگذارید با سایتی شروع کنیم باعنوان The Russian Word’s Worth که حاوی یک سری مقالات و پادکست به زبان انگلیسی است که توسط زبان‌شناس آمریکایی و ستون نویس روزنامه تایمز مسکو، میشل بردی نوشته و ارائه شده‌اند. این موارد بر توصیف جنبه‌های مختلف زبان روسی، شامل واژگان مرتبط موضوعی/فصلی و مسائل متداول گرامری به شکل طنز و جالب تمرکز دارد. هر چند این مقالات به زبان انگلیسی نوشته شده، بردی از مثال‌های زیادی به زبان روسی استفاده می‌کند و مطمئنا واژگان جدیدی هم یاد می‌گیرید.

اگر از نحوه تغییر معنی کلماتی که از انگلیسی وارد زبان روسی شده اند، نحوه استفاده روس‌ها از سیستم متریک و عادت به اندازه‌گیری اشیا یا نحوه صحبت درباره پول به زبان روسی شگفت زده هستید، پس این مجموعه مناسب شماست. ورای اینکه یک منبع مفید از اطلاعات کاربردی برای ایجاد انگیزه در زبان آموزان روسی است همچنین حاوی اطلاعات زیادی برای تشویق شما برای مطالعه عمیق‌تر زبان روسی است.

این مجموعه به عنوان مجموعه‌ای از مقالات کتبی شروع به کار کرد ولی انتشارات اخیر آن شامل فایل‌های صوتی نیز هست که می‌توانید مانند پادکست‌ها به آنها گوش کنید. این پادکست‌های پیوست شده / به فرمت متنی برای تمرین زبان روسی به صورت روزانه و در برنامه های سفری برای شما فوق‌العاده خواهد بود. می‌توانید هنگام رفتن به سر کار یا در وسایل نقلیه عمومی آنها را گوش کنید و بعد فرم متنی آن را در گوشی یا تبلتتان آپلود کنید. در حال رانندگی، سواری ،دوچرخه سواری یا وقتی دستتان بند است.فقط هدفونتان را وصل کرده و به این پادکست‌ها گوش کنید.

۲. BBC Russian Service

سرویس زبان روسی بی بی سی یک سایت خبری است که مقالاتی درباره اخبار جهانی و اخبار کشور روسیه پست می‌کند. چون یک سایت خبری است اکثر محتوای آن شامل مقالات کتبی هستند ولی می‌توانید تعداد زیادی ویدیو و حتی برخی نمایش‌های رادیویی را درآن بیابید. این سرویس وبلاگ ویدیویی خود با نام لندن بلاگ را داراست، که هدفش توصیف جاذبه‌های زندگی در لندن برای کسانی‌است که به زبان روسی صحبت می‌کنند.

البته سرویس زبان روسی بی بی سی تنها سایت خبری زبان روسی موجود نیست؛ Izvestiya و Meduza برای مثال دو سایت معروف هستند که منابع خبری خیلی خوبی برای زبان روسی به شمار می‌روند؛ با این وجود، زبان آموزان زبان روسی با استفاده از سایت بی بی سی منافع دیگری هم بدست خواهند آورد. برای شروع، استانداردهای بالای ویراستاری بی بی سی تضمین می‌کند که شما به مقالاتی دسترسی دارید که از نظر گرامری و سبک نوشتار کاملا صحیح هستند، در نتیجه هیچ اطلاعات نادرستی را دریافت نخواهید کرد. این موضوع در مورد بیشتر سایت‌های معتبر هم صدق می کند ولی درباره اکثر سایت‌های خبری کوچک تر که روند ویراستاری جامعی ندارند، صدق نمی کند. با این وجود، بی بی سی بیشترین فایده را برای زبان آموزان مبتدی دارد. بسیاری از مقالات خبری جهان در سایت خبری روسی در واقع ترجمه مقالات انگلیسی از سایت اصلی بی بی سی هستند. یعنی اینکه زبان اموزان سطح پایین می‌توانند مقالات را کنار هم گذاشته و به شکل دوزبانه از آنها بهره ببرند.

3. کانال یوتیوب Mosfilm

این کانال Киноконцерн “Мосфильм” یک کانال رسمی در یوتیوب است و هم اکنون عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی ترین استودیوی فیلم در دولت فدرال روسیه را یدک می‌کشد. در دوران شوروی این استودیو مسئول تولید بسیاری از دوست‌ داشتنی‌ترین فیلم‌های دوران شوروی بود. این کانال یوتیوب مجموعه‌ای از استودیوهای بسیاری که معروف‌ترین پروژه‌ها را کار کرده‌اند در بر دارد، ازجمله آثار محبوب روسی مانند С лёким паром و Иван Василеевич меняет профессию .

تماشای فیلم می‌تواند روش خوبی برای تقویت یادگیری زبان باشد که همزمان باعث سرگرمی و آرامش شما هم می‌شود و هیچ ضرری ندارد که به فیلم های بیشتری دسترسی داشته باشیم. بسیاری از فیلم‌های موجود در این کانال زیر نویس روسی و انگلیسی دارند، در نتیجه بدون توجه به اینکه تازه شروع به یادگیری زبان روسی کرده اید یا تا حدودی با این زبان آشنا هستید قادر خواهید بود داستان این فیلم ها را دنبال کنید. مهم نیست در چه سطحی هستید، اگر واقعا دوست دارید بهترین استفاده را از فیلم های روسی داشته باشید ارزشش را دارد که این فیلم ها را تماشا کنید و عباراتی که مفید می‌دانید را با دست در یک دفترجه یادداشت کنید.

۴. Arzamas منابع زبان روسی

این آدرس مربوط به سایت یک دانشگاه آنلاین رایگان است. این وب سایت دوره‌های رایگان همراه تعدادی فایل صوتی سخنرانی را به همراه مقالات، پادکست‌ها و حتی یک معمای روزانه به کاربران ارائه می‌دهد. علاوه‌بر این این دانشگاه کانال یوتیوب خود را هم دارد و در آنجا می‌توانید ویدیوهای با ارزش زیادی را بیابید. سخنرانی ها، ویدیوها، و متونی که Arzamas تولید می‌کند توسط افراد دانشگاهی و حرفه‌ای سرتاسر روسیه نوشته می‌شوند و موضوعات متنوعی با تمرکز خاص ولی نه جامع روی تاریخ ، فرهنگ و ادبیات روسیه را پوشش می‌دهند.اگر می‌خواهید درباره  Decembrist revolt ،نحوه مطالعه ادبیات روسی بیشتر بدانید یا اگر خیلی به  Byzantine Empire علاقه مندید، این سایت مناسب خود شماست.

همه امکانات سایت Arzamas به زبان روسی هستند و سطح زبانی که در آنها به کار رفته ساده نیست. و یک مورد دیگر اینکه تعداد زیادی از ویدیو‌های موجود در کانال یوتیوب آنها زیر نویس انگلیسی ندارد. به همین دلیل این سایت زیاد به افراد مبتدی یا زبان آموزان سطح متوسط و پایین توصیه نمی شود. با این وجود ابزار جالبی برای افراد بالاتر از سطح متوسط و سطح پیشرفته که در پی گسترش واژگان خود هستند است. ویدیوها و فایل‌های صوتی اغلب نسبتا کوتاه هستند و برای وقتی که در سفر هستید مناسب‌اند. اگر واقعا قصد دارید مهارت‌های زبان روسی خود را تست کنید می توانید در ، Supercourse of Russian Culture ثبت نام کنید، که با این کار فرصت مطالعه فرهنگ روسی را طی چند سال خواهید داشت و حتی ممکن است مقالاتی بنویسید که از طرف دانشگاه روسیه پذیرفته شود و شما قادر به تحصیلات آکادمیک به صورت رایگان در انها باشید.

۵. The Village

اگر بیشتر به روسیه مدرن علاقه‌ دارید در اینجا پیشنهاد دیگری برای شما داریم. در اینجا مقالاتی درباره زندگی شهری، مد، غذا و سرگرمی‌ها و اخبار و خیلی چیزهای دیگر میابید. اگر به شهر خاصی از روسیه علاقه‌مند هستید – شاید به فکر گذراندن تعطیلات در آن شهر یا پیدا کردن شغلی در آنجا باشید – در این صورت این کانال صفحات مختلفی دارد که داستانهایی از شهرهای اصلی روسیه را در بر دارند.

همانند Arzamas، این سایت خیلی مناسب افراد مبتدی نیست ولی موضوعاتی که پوشش می‌دهد معمولا به این معنی است که واژگانی که در این سایت خواهید یافت ساده تر از واژگان سایت Arzamas است. یعنی دیدن این سایت برای زبان اموزان در سطح متوسط و پیشرفته قطعا ارزشمند خواهد بود. بیشتر چیزی که در این سایت خواهید یافت مقالات کتبی هستند ولی ویدیوهایی هم در آن وجود دارد. البته The village صفحات مخصوصی هم در فیس بوک دارد( یک صفحه برای هر شهر اصلی) در نتیجه، درست مانند سرویس زبان روسی بی بی سی افرادی که علاقه مند رسانه های اجتماعی هستند می‌توانند در این صفحات ثبت نام کنند و ده ها تمرین یادگیری زبان روسی را در برنامه روزانه خود بگنجانند. اگر می‌خواهید بر تقویت درک زبان محاوره‌ای و غیر رسمی روسی و اصطلاحات این زبان تمرکز کنید، پس خوب است صفحه the Village Talks را دنبال کنید. در اینجا مباحث کاربر محوری را با موضوعات مختلف از خانه رویایی شما شبیه چیست؟ گرفته تا چطور از شر حمله یک عنکبوت در خانه‌ام خلاص شوم را میابید. فقط به خاطر داشته باشید که این مباحث به رهبری کاربران انجام می‌شود و همه کلمات و عباراتی که در اینجا میابید کاملا مناسب استفاده رسمی زبان روسی مثلا مکالمه رسمی در یک شرکت نیستند.

بنابراین ، در اینجا پنج سایت با منابع زبان روسی رایگان دارید که تقویت مهارت‌های زبانی شما را تضمین می‌کنند. فراموش نکنید که از همه عبارات روسی جدیدی که یاد می‌گیرید یادداشت بردارید و به یاد داشته باشید که می‌توانید از یک سبک آزاد و راحت برای چک کردن تلفظتان استفاده کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن