زبان فرانسوی

فرانکوفون به چه معنی است؟ روز زبان فرانسه

روز بین المللی فرانکفون جشن و پاسداشت زبان فرانسه، تأثیر آن بر جهان و فرهنگ فرانکوفون است که توسط کشورهای عضو سازمان بین المللی فرانکفون مورد تقدیر قرار می‌گیرد. هر ساله در تاریخ 20 مارس این روز را جشن می‌گیرند – تاریخ تاسیس این سازمان روز 20 مارس 1970 در نیجریه است.

سازمان بین المللی La Francophonie یک سازمان بین‌المللی و نماینده کشورهایی است که زبان رسمی‌شان زبان فرانسوی است و یا بخش قابل توجهی از جمعیت کشور فرانسوی را به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. روز فرانکوفونی مصادف روز زبان فرانسوی در سازمان ملل متحد است که توسط یونسکو در سال 2010 نامگذاری شد.

تاریخ زبان فرانسه

زبان فرانسوی به عنوان یک زبان رومنس (romance) در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که در ابتدا از کلمات لاتینی تشکیل شده بود که در زمان امپراتوری روم شایع بود. به طور خاص، فرانسوی مدرن از زبان  d’oïl گرفته شده است؛ زبانی که تا قرن یازدهم در شمال فرانسه رایج بود.

در قرن سیزدهم، این زبان به عنوان زبان رسمی دادگاه‌ها پذیرفته شد و به جنوب فرانسه و فراتر از آن گسترش پیدا کرد. در قرن هجدهم، فرانسوی‌ها زبان لاتین را به عنوان تنها و مهم ترین زبان برای روابط دیپلماتیک تعیین کردند، که تا قرن بیستم هم چنین باقی بود، تا وقتی که زبان انگلیسی جایگزین آن شد.

به ویژه، در پی استعمار فرانسه در قرن هفدهم و هجدهم، این زبان به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و مرزهای زبان فرانسوی در آمریکا و آفریقا گسترش پیدا کرد.

زبان فرانسه در سراسر جهان فرانکوفون چیست

امروزه زبان فرانسوی زبان رسمی 29 کشور در سراسر جهان است که برخی دارای بیشترین جمعیت فرانسه زبان هستند از جمله، کانادا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کامرون، بلژیک و سوئیس هستند. در واقع، اکثر این 29 کشور عضو سازمان “la francophonie” هستند.

در اتحادیه اروپا، فرانسوی دومین و متداول ترین زبان مادری و پنجمین زبان در میان افرادی است که به عنوان زبان اول فرانسوی اول صحبت نمی‌کنند (زبان دومشان فرانسوی است). فرانسوی همچنین دومین زبان رایج در کانادا و چهارمین زبان رایج در ایالات متحده آمریکا است.

با این وجود، آفریقا بیشترین جمعیت فرانسوی زبان را دارد، و سازمان بین المللی فرانکفونی تخمین می زند که حدود 115 میلیون نفر به فرانسوی به عنوان زبان اول یا دوم صحبت می‌کنند. در کل، برآورد شده است که در سراسر جهان 80 میلیون نفر زبان مادریشان فرانسوی است و در کل بیش از 270 میلیون نفر به این زبان صحبت می‌کنند.

تاثیر فرانسه بر زبان های دیگر

طی سالها، زبان فرانسه تأثیر قابل توجهی بر زبانهای دیگر جهان داشته است. به عنوان مثال، رویدادهایی مانند اثر نورمن انگلستان در سال 1066 به معرفی برخی واژه‌های فرانسوی و نمونه‌هایی از کلمات و عبارات متفاوت قابل فهم از جمله déjà-vu، cul-de-sac و کافه به زبان انگلیسی کمک کرد.

این تاثیر را در سایر زبان‌ها نیز می‌توان دید. به عنوان مثال، زبان فرانسوی و آلمانی علاوه بر داشتن تعداد زیادی کلمات و عبارات مشابه، صداهای کاملا مشابه به هم نیز دارند. در عین حال، گفته می شود بین زبان فرانسوی و اسپانیایی 75 درصد شباهت واژگانی وجود دارد، به همین دلیل است که جملات فرانسوی مانند “allergique à la pénicilline” (آلرژی به پنی سیلین) بسیار شبیه به معادل اسپانیایی آن (alérgico a la penicilina) است.

دلایل یادگیری فرانسوی

زبان فرانسوی یکی از پرطرفدارترین زبانهای دنیا است و در روز فرانکوفون تأثیر تاریخی و پایدار آن را جشن می‌گیرند. با این حال، برای کسانی که در مورد مزایای یادگیری این زبان قانع نشده‌اند ، ما فهرستی از بهترین دلایل را در زیر تهیه کرده‌ایم:

  • بیش از 270 میلیون سخنران فرانسوی در سراسر جهان وجود دارد
  • یادگیری زبان فرانسه می‌تواند تجربه سفر به فرانسه، کانادا، بلژیک، سوئیس و بخش‌هایی از آفریقا را بهبود بخشد.
  • زبان فرانسوی زبان رسمی سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سازمان تجارت جهانی و ناتو است.
  • توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی در بازار کار بسیار کارآمد است.
  • فرانسوی یک پایگاه عالی برای یادگیری زبانهای رومی دیگر، از جمله اسپانیایی، ایتالیایی و پرتغالی است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن