یادگیری زبان

چه زبانی را یاد بگیریم؟ مواردی که باید در نظر بگیرید

یادگیری زبان دوم، سوم و حتی پنجم کاری فوق‌العاده است، اما چگونه این زبانها را انتخاب می‌کنید؟ در دنیا تقریبا 6000 زبان وجود دارد، پس تصمیم‌گیری کار چندان ساده‌ای نیست: بعضی از زبانها زیبا به نظر می‌رسند و صحبت کردن به آن زبانها شگفت‌انگیز است، در حالی که زبانهای دیگری نیز وجود دارند که صرفا برای مورد خاص شغلی بکار گرفته می‌شوند.

قبل از خرید کتاب و شروع به یادگیری زبان یا شرکت در کلاس و دانلود اپلیکیشن‌های آموزشی، بهتر است با خودتان خلوت کنید و دلیل مناسبی برای انتخاب زبان بعدی خود پیدا کنید؛ هرچقدر برای یادگیری یک زبان با انگیزه تر باشید، تسلط به آن زبان ساده‌تر خواهد بود. ما اینجا مواردی را کنار هم قرار داده‌ایم تا به شما بگوییم چگونه زبان بعدی خود را انتخاب کنید.

زبانی را یاد بگیرید که در ارتقا موقعیت شغلی شما نقش داشته باشد

یکی از منطقی‌ترین دلایل برای یادگیری هر زبانی، استفاده از آن برای موارد آموزشی یا شغلی است: چیزی که با آن شما می‌توانید نمره‌های بهتری دریافت کنید، حقوق بیشتری بگیرید، و شانس تحصیل و کار در کشورهای دیگر را به دست آورید. اگر قصد یادگیری زبان در خارج از کشور را دارید، با دانستن زبان شما مجهز به یک تجربه‌ی بین المللی و یک مهارت با ارزش هستید که می‌تواند درهای بیشماری را  در زندگی شما باز کند.

زبانی را یاد بگیرید که به آن علاقه دارید

ترکیب کردن علاقه و سرگرمی با یادگیری زبان یکی از راههای عالی برای مطالعه است. اگر شوی مورد علاقه‌ای را در تلویزیون می‌بینید، همین می‌تواند انگیزه‌ی کافی برای یادگیری زبان آن را به شما بدهد. بعلاوه، خواندن همزمان شعر آهنگ‌ها یا نگاه کردن به شوهای تلویزیونی یا فیلم‌های سینمایی به زبان اصلی همگی می‌توانند به انگیزه‌ای قوی برای شما به جهت یادگیری زبان تبدیل شوند.

زبانی را یاد بگیرید که از آن زیاد استفاده می‌کنید

یادگیری زبان از تمرین مداوم به نتیجه می‌رسد، پس هرچه بیشتر بشنوید، بگویید یا کلمات را بخوانید، بهتر آن را یاد می‌گیرید. اگر دوستی یا همکاری دارید که به زبان مشخصی صحبت می‌کند، فعل تمرین کردن به کار راحت‌تر و جذاب‌تری برای شما تبدیل می‌شود. هیچ چیز نمی‌تواند یک زبان آموز قاطع در یادگیری زبان را از یادگیری باز دارد، اما به خاطر داشته باشید که تمرین مداوم به بهتر شدن مداوم می‌انجامد و هرچه تمرین متنوع، در دسترس‌تر و سرگرم کننده تر باشد، فرآیند بهتر پیش می‌رود.

زبانی را یاد بگیرید که به شما کمک کند

یادگیری زبان زمان‌بر است، پس باید هم از نظر زمانی و هم از نظر هزینه‌ای، منابعی را به آن اختصاص دهید. یکی از راههای انتخاب زبانی که می‌خواهید یاد بگیرید این است که از همان ابتدا مشخص کنید چقدر زمان نیاز است تا به سطح مشخصی برسید؛ سپس این بازه‌ی زمانی را با برنامه‌ریزی خود تنظیم کنید. زبانی که به زبان مادری شما نزدیک‌تر است طبیعتا زمان کمتری برای یادگیری نیاز دارد، و زمانی که از الفبای بیگانه‌ای نسبت به الفبای زبان مادری شما برخوردار است، نیازمند زمان بیشتری است. اگر عادت به مطالعه‌ی گرامر و حفظ کردن لغت دارید، به احتمال زیاد سریعتر از کسی که در حال یادگیری اولین زبانش است، زبان را یاد می‌گیرید.

زبانی را یاد بگیرید که بتوانید از آن در سفرهایتان استفاده کنید

مسافرت یکی از مفیدترین و ارزنده‌ترین دلایل یادگیری زبان است: شما با مسافرت در فرهنگ زبانی ان کشور غوطه ور می‌شوید، با مردم صحبت می‌کنید، آدرس می‌پرسید و شاید حتی بتوانید تخفیف‌های بهتری دریافت کنید. قادر بودن به فهمیدن اینکه مردم درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کنند به شما حس امنیت می‌دهد، و تجربه‌ای که از سفر به دست می‌آورید جذاب‌تر و سرگرم کننده تر خواهد بود. بعلاوه اینکه، مردم معمولا زمانی که متوجه می‌شوند کسی به خودش زحمت داده است و زبان آنها را یاد گرفته است، دوستانه تر با شما برخورد می‌کنند و کمک حال شما خواهند شد.

زبانی را یاد بگیرید که ابزار مناسب یادگیری‌اش را در اختیار دارید

این شاید از فاکتورهای مهم به هنگام تصمیم‌ گیری برای یادگیری یک زبان نباشد، اما زمان شروع به یادگیری از مهم‌ترین موارد است: بهتر است دنبال یادگیری زبانی بروید که ابزارهای مناسب و منابع مفید برای یادگیری آن را به راحتی در دست دارید. اگر علاقمند به اپلیکیشن‌های موبایلی هستید، مطمئن شوید که زبان مورد نظر شما نیز در این اپلیکشن ها آموزش داده می‌شود. هرچه دسترسی شما به این منابع ساده‌تر باشد، فرآیند یادگیری سریعتر پیش خواهد رفت.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن