شگفت انگیز دیجی کالا
یادگیری زبان

چرا یادگیری زبان سخت است و چگونه می‌تواند روند یادگیری را ساده‌تر کرد

اگر در حال تلاش برای یادگیری یک زبان جدید هستید، نفس عمیق بکشید، شما تنها نیستید. چنین باب شده است که یادگیری زبان برای بزرگسالان دشوارتر از کودکان است؛ افرادی که در این سن مغز به شدت انعطاف پذیرشان ارتباطات لازم برای یادگیری یک زبان جدید را رشد داده است. 

ولی، چرا یادگیری یک زبان خارجی اینقدر دشوار است؟ به زبان ساده، یادگیری زبان سخت است زیرا ذهن شما (ذهن شما باید چارچوب‌های شناختی جدیدی را بسازد) و (برای  تمرین مستمر و پایدار) زمان نیاز دارد. اما این فرایند بیشتر از اینهاست.

در این مقاله ما سه عامل اصلی را بررسی می کنیم که یادگیری زبان را دشوار می‌کند و شش راهکار برای بسیار ساده‌تر کردن این روند ارائه می‌دهیم تا یادگیری زبان برای شما را راحت‌تر کنیم.

خود مغز

آیا تا کنون فکر کرده اید که چرا برخی به راحتی اسپانیایی صحبت می‌کنند و دیگران به سختی حتی می‌توانند بگویند «hola»؟ خوب، تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد سیم کشی منحصر به فرد مغز ما می‌تواند موفقیت یادگیری زبان را پیش بینی کند. در یک مطالعه انجام شده در دانشگاه مک گیل، مغز شرکت کننده‌ها قبل و بعد از یک دوره 12 هفته‌ای فشرده آموزش زبان فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند در شرکت کنندگانی که عملکرد بهتری داشتند، ارتباط قوی‌تری بین بخش‌هایی از مغز که درگیر صحبت کردن و خواندن هستند دیده می‌شود. در حالی که این می‌تواند به این معنی باشد که برخی افراد از نظر شناختی در یادگیری زبان بهتر هستند، این بدان معنا نیست که نباید تلاش کنند (و بله، این واقعا یک مزیت خوب برای شما است)!

چگونه یاد می‌گیریمکلاس‌های آموزشی پس از کار، تحصیل در خارج از کشور، اپلیکیشن‌ها، صحبت کردن با شریک خارجی خود، کار در خارج از کشور، شرکت در دوره‌ی فشرده زبان – راه‌های بسیاری برای یادگیری زبان وجود دارد. با این حال، روشن است که بزرگسالان می‌گویند، ما نمی‌توانیم با دنبال کردن افراد بومی و همه روز صحبت کردن با آنها به سرعت کودکان زبان بیاموزیم. متأسفانه، برخی روند یادگیری را چنین تصور می‌کنند.

به عنوان بزرگسال، تمایل به جمع آوری واژگان برای یادگیری داریم، اما اغلب نمی‌دانیم چطور هر بخش را به شکل گرامری درست ارائه دهیم. تحقیقی از دانشگاه MIT حتی نشان می‌دهد که گرایش بزرگسالان به تجزیه و تحلیل بیش از حد، مانع توانایی آنها برای تسلط بر یک زبان خارجی می‌شود و این سخت تر و جدی‌تر گرفتن روند یادگیری، نتایج منفی به همراه خواهد داشت.

کتی نیلسون این موضوع را به عنوان ایده «زبان به عنوان یک موضوع» در نظر می‌گیرد. «در کلاس تاریخ، شما از تاریخ تقویمی استفاده می‌کنید و به ترتیب تاریخ وقوع وقایع آنها را مرتب می کنید. او می‌گوید، این دقیقا روش یادگیری زبان نیست ». «شما نمی‌توانید یک دسته از کلمات و قوانین را حفظ کنید و انتظار داشته باشید که بتوانید صحبت کنید. پس آنچه شما در دست دارید «زبان به عنوان یک موضوع» است. می‌توانید زبان را توصیف کنید، اما قادر به استفاده از آن نیستید».

وی می‌گوید بهتر است که این فرآیند را «یادگیری مهارت» (چیزی که انجام می‌دهید) در نظر بگیرید، نه «یادگیری یک موضوع» (چیزی که می‌دانید). چاره چیست؟ کنار گذاشتن کمال‌گرایی. در یادگیری خود زیاد ریز بین نباشید- چه از طریق یک اپلیکیشن، کلاس و چه با مسافرت – از اشتباه کردن خوشحال باشید و هیچ وقت احساس حماقت نکنید.

شباهت بین زبان‌ها

ما با شما همدردی می‌کنیم! یاد گرفتن زباد دیگری که کاملا با زبان مادری شما متفاوت است کار ساده‌ای نیست (فکر کنید یک فرد انگلیسی زبان سعی کند زبان کره‌ای بیاموزد، یا یک تایلندی بخواهد عربی یاد بگیرد). نکته جالب توجه اینکه، مطالعات نشان می‌دهد که این مشکلات ناشی از بی‌توجهی شخصی به تلاش برای یادگیری نیست، بلکه به خاطر ترجیحات نورولوژیکی است. تحقیقات در موسسه Donders  و مؤسسه Max Planck نشان می‌دهد که مغز ما نسبت به شباهت بین زبان‌ها بی تفاوت نیست و از دستور زبان و ویژگی‌های زبان بومی ما استفاده می‌کند تا ساختارهای مشابه زبان دیگر را درک کند. استاد زبان  و روان شناس نوریا ساگرا با این نکته موافق است که زبان آموزان زبان‌های بسیار متفاوت از زبان مادریشان چالش بیشتری در یادگیری دارند: «اگر زبان مادری شما شباهت بیشتری به زبان خارجی داشته باشد (مثلا زبان مادری شما مورفولوژی غنی است و شما در حال یادگیری مورفولوژی غنی یک زبان دیگر هستید، مانند اینکه یک فرد روسی زبان اسپانیایی یاد بگیرد)، همه چیز ساده تر خواهد شد».

نکاتی برای یادگیری زبان

نکات برای ساده تر کردن سفر شما

در حالی که یادگیری زبان هرگز 100 درصد آسان نخواهد بود، اما واقعا با ارزش است، قطعا می‌تواند لذت بخش و موفقیت آمیز باشد. پس چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد!

1. خود و اهداف خود را بشناسید

چرا این زبان را یاد می‌گیرید؟ به دلایل حرفه‌ای؟ لذت بردن؟ برای ارتباط با خانواده؟ با داشتن هدف خود در ذهن، به طور فعال به دنبال فرصت‌هایی که برای یادگیری نیاز دارید باشید و آنچه نیاز ندارید را فیلتر کنید(به عنوان مثال، واژگانی که برای صحبت در مورد کارتان نیاز دارید بسیار متفاوت از واژگانی است که برای سفر به آمریکای شمالی و حین سفر جاده ای نیاز خواهید داشت). بر هدف کلی یادگیری تمرکز کنید که برای کغابله با احساس خستگی و تسلیم کمک کننده خواهد بود.

2. لذتی کودکانه در روند یادگیری بیابید

در حالی که مغزهای ما دیگر به اندازه کودکان انعطاف پذیر نیستند، ولی می‌توانیم به اندازه آنها کنجکاو باشیم! غوطه وری و بازی عوامل مهم هستند و برای بزرگسالان روش‌های عالی یادگیری زبان عبارتند از رفتن به یک کلاس مرتبط با زبان مورد نظر (آشپزی فرانسوی یا سالسای اسپانیایی) یا شرکت در برنامه تحصیل خارج از کشور که ترکیبی از یادگیری زبان با مسافرت و غوطه وری فرهنگی است.

3. دوتا برای یکی

آیا در حال حاضر یک زبان خارجی می‌دانید؟ با یادگیری یک زبان مرتبط یا بسیار مشابه به زبان مادری خودتان شروع کنی (برای مثال، پرتغالی/ اسپانیایی یا هلندی/ آلمانی یا نروژی/ سوئدی / دانمارکی). تجربه یادگیری قبلی شما می‌تواند به فیلتر کردن کارآمدتر کردن زبان جدید کمک کند.

4. به خود انگیزه بدهید

آنجلا گرانت از دانشگاه ایالت پنسیلوانیا می‌گوید: برای تجربه مکرر روند یادگیری به انگیزه نیاز دارید، و انگیزه به طور مدام با موفقیت در یادگیری زبان مرتبط است. با گرفتن بلیط هواپیما، خریدن کتاب‌های دوستداشتنی برای شرکت در کلاس زبان، کشف شهرتان با یک دوست که بتوانید با او به زبان دیگر صحبت کنید یا انجام تکالیف خود در کافی شاپ مورد علاقه تان این انگیزه را در خود ایجاد کنید.

5. خود را با ابزار یادگیری محاصره کنید

تا حد ممکن با محتوا و داده های جدید مواجه شوید. زبان حساب کاربری‌تان در رسانه‌های اجتماعی،کامپیوتر و تلفن خود را تغییر دهید. فیلم دانلود کنید و به موسیقی و پادکست گوش کنید، رمان،کتابهای غیر داستانی و مجله بخوانید، مستند تماشا کنید و از روی دستور پخت‌های خارجی آشپزی کنید.

6. متوجه باشید که روند یادگیری شلخته‌ای دارید

به خاطر داشته باشید که در حال یادگیری یک مهارت هستید نه یک موضوع.با لحظه‌های مسخره مخصوصا در ماه های اولیه کنار بیایید و احساس شکست یا خجالت نکنید. با این حقیقت که لهجه شما کامل نیست و همه چیز را متوجه نمی‌شوید راحت باشید. هیچ یک از این موضوعات در طولانی مدت مشکل محسوب نمی‌شود.چیزی که مهم است عهد شما به یادگیری است!

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن